17:30 08/09/2023ԱՊՀ ղեկավարները նախատեսում են հայտարարություն ընդունել ռուսաց լեզվի աջակցության և խթանման վերաբերյալԱնկախ Պետությունների Համագործակցության (ԱՊՀ) պետությունների ղեկավարները հաջորդ հանդիպման ժամանակ ծրագրում են հայտարարություն ընդունել ռուսաց լեզվի` որպես ազգամիջյան հաղորդակցության լեզվի աջակցության...
13:41 08/09/2023Արցախի ԱԺ «Միասնական հայրենիք» խմբակցությունը նախագահի թեկնածու է առաջադրել Սամվել Բաբայանին, սակայն փաստաթղթերը հետ են վերադարձվելՍեպտեմբերի 9-ին կգումարվի Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հատուկ նիստ՝ Հանրապետության նախագահի ընտրության հարցով։
12:13 08/09/2023Արցախի «Արևիկ» բուժմիավորումում 5 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում10 բուժառուներ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
11:25 08/09/2023Վրաստանում հորդառաջ անձրևներն ու սողանքները լուրջ խնդիրներ են առաջացրելՀորդառատ անձրևը խնդիրներ է ստեղծել Վրաստանի Գուրիայի մարզում: Մի քանի գյուղերում ջուրը լցվել է տների առաջին հարկեր, բակեր, գյուղատնտեսական տարածքներ, գրում է վրցական «Առաջին ալիք»-ը։ Նշվում է, որ...
10:20 08/09/2023Գևորգյանի կալանավորումը նպատակ ունի մթագնել Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև կապերը.ԶախարովաՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ասել է, որ Sputnik Արմենիայի սյունակագիր Գևորգյանի և բլոգեր Բադալյանի կալանավորման հետ կապված սադրանքը նպատակ ունի մթագնել Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև...
08:28 08/09/2023Ադրբեջանի ՊՆ-ն շարունակում է իրականացնել հերթական սադրանքի տեղեկատվական նախապատրաստություն․ ԱՀ ՊՆԱդրբեջանի ՊՆ տարածած հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր ՊԲ ստորաբաժանումները սեպտեմբերի 8֊ին , ժամը 00:25֊ի սահմաններում ամրաշինական աշխատանքներ է կատարել Ասկերանի շրջանում, որոնք իբր թե...
20:58 07/09/2023Բորել.Եվրամիության դռները բաց են Վրաստանի համարԵվրամիության դռները բաց են Վրաստանի համար, սակայն երկիրը պետք է ստանա ասոցիացիայի անդամի թեկնածուի կարգավիճակ։ Այս մասին Թբիլիսիում կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության...
18:58 07/09/2023Կախեթիում ուժեղ քամին և կարկուտը մեծ վնասներ է հասցրելՈւժեղ քամին և կարկուտը Վրաստանի Կախեթիի մարզի Լագոդեխիի մունիցիպալիտետի երեք գյուղերի վնաս է պատճառել: Aliq.ge-ի փոխանցմամբ՝ Ըստ առկա տեղեկությունների՝ տուժել է Կաբալիի, Գուրգենիանիի և Բաիսուբանիի...
18:21 07/09/2023Սեպտեմբերի 8-ին Ստեփանակերտ քաղաքում հացի վաճառքը կիրականացվի համար 4 կտրոնովԱՀ սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարարությունից հայտնում են․ «Հարգելի՛ քաղաքացիներ Ս.թ. սեպտեմբերի 8-ին Ստեփանակերտ քաղաքում հացի վաճառքը կիրականացվի համար 4 կտրոնով: Այն քաղաքացիները, ովքեր...
18:12 07/09/2023Ճապոնական ընկերությունները մեծացնում են իրենց ներկայությունը ԹուրքիայումՃապոնիայի տնտեսության, տեխնոլոգիայի և արդյունաբերության նախարար Յասուտոշի Նիշիմուրան զրուցել է թուրքական «Անադոլու» պետական լրատվական գործակալության հետ։ Այս մասին գրում է Էրմենիհաբերը։ Ճապոնացի...
17:56 07/09/2023Ադրբեջանի կողմից առևանգված արցախցի ուսանողները վերադարձվել են, տեղափոխվել ՀայաստանՏղաների փոխանցումը հայկական կողմին տեղի է ունեցել ռուս խաղաղապահների մասնակցությամբ Հակարիի կամրջի մոտ։
17:51 07/09/2023Վրաստանում իշխող կուսակցությունը 80 ստորագրություն է հավաքել Զուրաբիշվիլու իմպիչմենտը սկսելու համարԻշխող «Վրացական երազանք-Ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցությունը պատգամավորներից 80 ստորագրություն է հավաքել՝ նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիին իմփիչմենթի ենթարկելու ընթացակարգ սկսելու համար դրանք...
17:28 07/09/2023Ստեփանակերտում տիկին Նաիրան հողից աղ է ստանումՈլոռից, ցորենից ու կաղինից այսպես ասած՝ սուրճ, դոշաբից քաղցրավենիք, օճառից լվացքի հեղուկ, այժմ էլ հողից աղ է ստանում արցախցին: Բայց ինչպես է հնարավոր հողից աղ ստանալ: Որոշել են օգտագործել ձմռանը...
16:23 07/09/2023Արցախի ՄԻՊ. Տղաների ազատ արձակման մասին ինֆորմացիա չունեմՀայաստանն Արցախին կապող միակ ճանապարհին ադրբեջանցիների կողմից ապօրինի կերպով տեղադրված անցակետից առևանգված արցախցի երեք երիտասարդներին ազատ արձակելու վերաբերյալ ԱՀ ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը...
16:03 07/09/2023Ադրբեջանի ՊՆ-ն կեղծ լուրեր տարածելուն զուգահեռ իրականացնում է անձնակազմի, ռազմական տեխնիկայի տեղաշարժեր և կուտակումներ. Արցախի ՊՆԱրցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունից հայտնում են. «Ադրբեջանի ՊՆ տարածած հաղորդագրությունն այն մասին, թե իբր ՊԲ ստորաբաժանումները սեպտեմբերի 7֊ին , ժամը 12:35֊ից ժամը 14։00֊ն ընկած...
15:47 07/09/2023ԵՄ-ի և Թուրքիայի միջև ստորագրվել է 781 մլն եվրոյի պայմանագիրԵվրոպական միության (ԵՄ) հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Վարհեյլիի` Անկարա կատարած այցի ընթացքում ԵՄ-ի և Թուրքիայի միջև ստորագրվել է պայմանագիր։ Ըստ որի` ԵՄ-ն Թուրքիային կտրամադրի...
14:36 07/09/2023Մոսկվան կշարունակի կառուցողական աշխատանքը Երևանի և Բաքվի հետ․ ՊեսկովՌուսաստանը շարունակում է մանրակրկիտ և հետևողական կառուցողական աշխատանքը ինչպես Երևանի, այնպես էլ Բաքվի հետ: Այս մասին հայտնել Է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է «Ռիա...
11:50 07/09/2023Հայաստանի ազգային հավաքականը մեկնեց ԹուրքիաՀայաստանի ազգային հավաքականը մեկնել է Թուրքիա։ Այս մասին հայտնում են ՀՖՖ-ից։ Եվրո-2024-ի ընտրական փուլի 5-րդ տուրում Հայաստանի հավաքականը կհյուրընկալվի Թուրքիային։ Հանդիպումը կկայանա սեպտեմբերի 8-ին...
10:15 07/09/2023Վրաստանի իշխող կուսակցության ղեկավարն անիրատեսական է համարում նախագահի իմպիչմենտի հասնելըՎրաստանի խորհրդարանում նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիին իմփիչմենթի ենթարկելու համար անհրաժեշտ 100 ձայնի հասնելն իրատեսական չէ։ ՏԱՍՍ-ը գրում է, որ այդ մասին հայտարարել է իշխող «Վրացական երազանք-...
22:30 06/09/2023Գալուզին. Հայ ժողովուրդը բավականին իմաստուն է ՆԱՏՕ-ի ազդեցությանը «չտրվելու» համարՀայ ժողովուրդը բավականին իմաստուն է, որպեսզի չտրվի ՆԱՏՕ-ի` հանրապետությունը դաշինքի ազդեցության գոտի ներքաշելու փորձերին: Այս մասին ՏԱՍՍ-ին ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը։ «Մենք...

15:35 22/01/202222.01.2022. В Арцахе выявлено 9 новых случаев заражения коронавирусомВ Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) 21 января проведено 73 лабораторных обследования, в результате чего выявлено 9 новых случаев заражения коронавирусом.
14:12 22/01/2022По инициативе Никола Пашиняна состоялся телефонный разговор с Владимиром ПутинымПо инициативе армянской стороны состоялся телефонный разговор президента РФ Владимира Путина с Николом Пашиняном.
13:00 22/01/2022Сразу три землетрясения произошли в Грузии за ночьСразу три землетрясения произошли в Грузии минувшей ночью, сообщает Национальный центр сейсмического мониторинга.
12:50 22/01/2022Иран обсуждает с Россией строительство новых блоков АЭС в БушереИран ведет переговоры с Россией о строительстве новых блоков АЭС в Бушере, передает телеканал Press TV со ссылкой на представителя Организации по атомной энергии Ирана (ОАЭИ) Бехруза Камалванди.
12:20 22/01/2022Абсолютный антирекорд в Грузии: число инфицированных коронавирусом увеличилось за сутки на 11 039Число выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 11 039 – это абсолютный антирекорд с начала пандемии в Грузии, пишет sputnik-georgia.
14:16 21/01/2022Чавушоглу: «На первой встрече спецпредставителей Армении и Турции обсуждены цели и задачи запуска процесса»Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу в беседе с журналистами после заседания правительства коснулся процесса нормализации армяно-турецких отношений, передает ermenihaber.am.
13:25 21/01/2022МИД РФ: Москва активно участвует в решении проблемы возвращения Баку и Ереваном пленныхНеобходимо как можно скорее сформировать и запустить работу двусторонней Комиссии по делимитации азербайджано-армянской границы с последующей ее демаркацией, говорится в распространенных в пятницу...
13:53 20/01/2022Захарова о визите МГ ОБСЕ в Арцах: Россия ожидает от Баку и Еревана официальной реакцииРоссия, как сопредседатель Минской группы ОБСЕ, поддерживает продолжение работы данного формата – в соответствии, в первую очередь, с его мандатом, ну и, конечно, с учетом региональных реалий,...
12:03 20/01/2022Нэнси Пелоси и Ален Симонян солидарны, что урегулирование карабахского конфликта возможно лишь под эгидой МГ ОБСЕПредседатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 19 января встретился со спикером Палаты представителей США Нэнси Пелоси.
17:11 19/01/2022Омбудсмен Арцаха: Не поддаваться азербайджанским манипуляциям, посетить Арцах для получения четкой и беспристрастной информацииЗащитник прав человека (омбудсмен) Республики Арцах (НКР) Гегам Степанян написал: «В интервью азербайджанским СМИ президент Азербайджана выразил недовольство тем, что российские миротворческие силы...
17:04 19/01/2022Арарат Мирзоян: Армянская сторона подготовила пакет мер и передала его российской стороне и Азербайджану«Армянская сторона подготовила пакет мер, направленных на деэскалацию ситуации на армяно-азербайджанской границе, снижение напряженности, повышение уровня безопасности и стабильности, передав этот...
15:23 19/01/2022Омбудсмен Арцаха: Политика Баку пропаганды ненависти к армянам и поощрения убийств имеет четкую хронологиюЗащитник прав человека (омбудсмен) Республики Арцах (НКР) Гегам Степанян выступил с заявлением, в котором говорится: «32 года назад, 13-19 января 1990 года, с явного дозволения и поддержки...
14:11 19/01/2022Новый антирекорд в Грузии: число зараженных коронавирусом увеличилось за сутки на 8 728, 43 человека скончалисьЧисло выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 8 728 – это еще один абсолютный антирекорд с начала пандемии в стране.
12:43 19/01/2022Известно, когда начнется авиасообщение между Арменией и ТурциейМинистерство транспорта и инфраструктуры Турции сообщило в среду о начале авиасообщения с Арменией со 2 февраля.
12:41 19/01/2022«Белый голубь» Турции: сегодня день памяти Гранта Динка«Во мне два лица и два сознания. Первое – я живу в Турции, я гражданин Турции. Второе – я армянин». Это слова убитого в 2007 году в Стамбуле известного журналиста армянского происхождения, главного...
12:20 19/01/2022Мощный взрыв и пожар. В Турции горит нефтепроводНа юго-востоке Турции вблизи города Кахраманмараш произошел взрыв на нефтепроводе. Об этом говорится в заявлении государственного трубопроводного оператора Botaş. Как передает РБК, взрыв произошел...
15:30 18/01/2022Американский профессор: Стыжусь, что Сельчук Байрактар получил здесь образованиеТехнический директор производящей беспилотники «Bayraktar турецкой компании «Baykar Makina», зять президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана Сельчук Байрактар обиделся на слова шведско-американского...
13:15 18/01/2022Вардан Восканян: В действительности посол Азербайджана в Турции мог зайти еще дальше и…Заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян на своей странице в социальной сети Facebook пишет: «Посол искусственного...
12:35 18/01/2022Тигран Абрамян: В условиях отсутствия реакции со стороны Армении на опасные заявления Алиева на сложившуюся тяжелую ситуацию реагирует РФДепутат Национального Собрания Армении от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян на своей странице в Facebook написал: «Постоянный представитель Российской Федерации при ОБСЕ Александр Лукашевич, по...
16:15 15/01/2022CCAF призывает власти Франции потребовать у Азербайджана объяснений и извиненийКоординационный совет армянских организаций Франции (CCAF) и Координационный совет организации «Христиане Востока в опасности» (CHREDO) выступили с совместным заявлением, осудив высказывания...