18:08 27/07/2023Ավստրալիայում ավելի քան 50 սև դելֆին ափ է նետվելԱվստրալիայում 51 սև դելֆիններ հայտնվել են Չեյնս-Բիչ լողափում: «Իզվեստիա»-ի փոխանցմամբ, բոլոր կենդանիները սատկել են։ Ինչպես հայտնել են Արևմտյան Ավստրալիա նահանգի իշխանությունները, ներկայում...
17:25 27/07/2023Երևանը հուլիսին ռուսաստանցիների շրջանում հանգստանալու համար ամենահայտնի ուղղությունների եռյակում է2023 թվականի հուլիսին Ստամբուլում հանգստանալու ռուսաստանցիների պահանջարկն աճել է 29 տոկոսով, Մինսկում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 35 տոկոսով։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին է...
15:10 27/07/2023Ադրբեջանում Ֆրանսիայի դեսպանը միացել է Լաչինի միջանցքն ապաշրջափակելու կոչինԱդրբեջանում Ֆրանսիայի դեսպան Անն Բուայոնը Twitter-ի իր միկրոբլոգում կիսվել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հայտարարությամբ Արցախի...
13:16 27/07/2023Հայաստանից ո՞ր ապրանքներն են առավել հաճախ գնում առցանց գնումների սիրահարները2023 թվականի առաջին կիսամյակում հայկական արտադրության ապրանքների նկատմամբ հետաքրքրությունը շարունակում է աճել՝ տեսականու ընդլայնման և Wildberries միջազգային առցանց հարթակում հայ ձեռներեցների թվի...
12:53 27/07/2023Հայաստանը չի մասնակցի ՀԱՊԿ «Սկալա-2023» զորավարժություններինՀայաստանը չի մասնակցի Բելառուսում ՀԱՊԿ երկրների փրկարարների զորավարժություններին։ ՀՀ ՆԳՆ-ից Armenia Sputnik-ից հայտնել են, որ պատճառը փրկարար ծառայության աշխատակիցների ծանրաբեռնվածությունն է։...
11:49 27/07/2023Հիկարու Նակամուրան ամուսնացել է հայազգի շախմատիստուհի Աթուսա Պուրքաշյանի հետԱմերիկացի հայտնի գրոսմայստեր Հիկարու Նակամուրան ամուսնացել է հայկական արմատներով իրանցի շախմատիստուհի, կանանց գրոսմայստեր 35-ամյա Աթուսա Պուրկաշյանի հետ։ Աթուսա Պուրկաշյանը սոցցանցերում հարսանեկան...
11:21 27/07/2023«Ռոսսելխոզնադզոր»-ն արգելել է Ադրբեջանից ավելի քան 47 տոննա լոլիկի և 14 տոննա ելակի ներմուծումը ՌուսաստանԴաղստանի Հանրապետությունում «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի վարչությունն արգելել է Ադրբեջանից 61,2 տոննա բուսական ծագման արտադրանքի ներկրումը: «Ինտերֆաքս-Ադրբեջան»-ի փոխանցմամբ, չի թույլատրվել ներմուծել է 47,2...
08:55 27/07/2023Ադրբեջանի իշխանությունները պարտավոր են երաշխավորել անվտանգությունն ու ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով․ ԲորելԵվրոպական միությունը խորապես մտահոգված է հումանիտար լուրջ իրավիճակով, որին բախվում է տեղի բնակչությունը նախկին Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզում: Այս մասին հայտարարել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար...
00:37 27/07/2023Մահացել է իռլանդացի հայտնի երգչուհի Շինեյդ Օ' Քոնորը57 տարեկան հասակում մահացել է իռլանդացի հայտնի երգչուհի Շինեյդ Օ'Քոնորը, գրում է «Daily Mail»-ը։ Պարբերականը նշում , որ «Nothing Compares to You» հիթի կատարողի մահվան մասին հայտնի է դարձել անցած...
17:48 26/07/2023Արսեն Զախարյանը «Լացիոյում» տարեկան կվաստակի 1,8 միլիոն եվրոՄոսկվայի «Դինամոյի» կիսապաշտպան Արսեն Զախարյանը կտեղափոխվի Հռոմի «Լացիո»։ Ըստ իտալացի լրագրող Նիկոլո Սկիրայի, «Լացիոն» կիսապաշտպանի հետ հինգ տարվա պայմանագիր կկնքի։ RT-ն գրում է, որ 20-ամյա...
16:55 26/07/2023Անոմալ շոգի պատճառով բռնկված հրդեհները ոչնչացրել են Եվրոպայի հարավում գտնվող անտառներըԵվրոպայի հարավը ծածկված է անտառային հրդեհներով։ Հրդեհը մոտենում է Ֆրանսիայի, Խորվաթիայի բնակավայրերին, Իտալիայի 17 քաղաքներում գործում է վտանգի «կարմիր» մակարդակ, հայտնում են «Միր 24»-ի թղթակիցները:...
15:53 26/07/2023Մեկ շաբաթից ավելի Հռոդոսում չի հաջողվում մարել անտառային հրդեհներըՀունական Հռոդոսում հրդեհների պատճառով մարդկանց ջրով և էլեկտրաէներգիայով ապահովելու հետ կապված խնդիրներ են առաջացել։ Այս մասին գրում է «Իզվեստիա»-ն։ Ըստ աղբյուրի՝ լրագրող Վիկտորիա Վերները պատմել է, որ...
15:14 26/07/2023«Ազնավուրը Կասպարյանի աչքերով» ցուցահանդես ՓարիզումՓարիզի 9-րդ թաղամասի քաղաքապետարանում բացվել է ֆրանսահայ մեծանուն լուսանկարիչ Ռոժե Կասպարյանի՝ «ԱԶՆԱՎՈՒՐԸ ԿԱՍՊԱՐՅԱՆԻ ԱՉՔԵՐՈՎ» ցուցահանդեսը։ Շառլ Ազնավուրի հարյուրամյակին նախընթաց Փարիզի 9-րդ թաղամասի...
13:50 26/07/2023Զախարովա. Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումը հեշտ չէ, բայց խաղաղությունն այլընտրանք չունի«Ռուսաստանի համար երկու եղբայրական ժողովուրդների հաշտեցման գործընթացը պետք է ընդգրկի նաև հումանիտար ոլորտը, ինչպես նշված է Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2022 թվականի...
13:15 26/07/2023Տոյվո Կլաար. Կարևոր է, որ ԿԽՄԿ-ն կարողանա ազատ աշխատելՀարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին Թվիթերի իր էջում կիսվել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի երեկ տարածած հայտարարությունն ու գրել.
08:54 26/07/2023Էրդողանը խախտել է Ռուսաստանի հանդեպ ստանձնած պարտավորությունները․ Պետդումայի փոխխոսնակԹուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը խախտել է Ռուսաստանի հանդեպ ստանձնած պարտավորությունները: Այս մասին հայտարարել է Պետդումայի փոխխոսնակ Պյոտր Տոլստոյը, գրում է «Ռիա Նովոստի»-ին։ Գործակալության...
18:12 25/07/2023Մոսկվայում բանակցություններ են ընթանում Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների միջևՀուլիսի 25-ին Մոսկվայում տեղի են ունենում Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի, Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Արարատ Միրզոյանի և Ջեյհուն Բայրամովի եռակողմ...
18:06 25/07/2023Լավրովը Բայրամովի հետ հանդիպմանը. ԼՂ-ին և դրա հետ կապված ամեն հարց արժանի են կանոնավոր ուշադրության«Մենք ցանկանում ենք այսօրվա հանդիպումը օգտագործել մեր տարածաշրջանի կարևորագույն խնդիրներից մեկը լուծելու համար, ես նկատի ունեմ Հարավային Կովկասում իրավիճակի երկարաժամկետ կայունացումը»,- Մոսկվայում...
15:05 25/07/2023ԿԽՄԿ. Չնայած համառ ջանքերին, մենք չենք կարողանում Լաչինի միջանցքով մարդասիրական օգնություն հասցնել խաղաղ բնակչությանը«Չնայած համառ ջանքերին, Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ) ներկայումս չի կարողանում մարդասիրական օգնություն հասցնել խաղաղ բնակչությանը Լաչինի միջանցքով կամ որևէ այլ ճանապարհով, ներառյալ Աղդամը»,-...
13:36 25/07/2023«Cherlato». Պաղպաղակ՝ երգչուհի ՇերիցԱմերիկյան դերասանուհի և երգչուհի Շերը` Շերիլին Սարգսյանը հայտնել է, որ Լոս Անջելեսում թողարկում է սեփական «Ջելատո» ապրանքանիշը։ 77-ամյա երգչուհին սոցիալական ցանցերում տեսանյութ է հրապարակել, որում...

13:52 18/06/2021Armenian historical and cultural heritage to be presented in various Czech citiesThe Armenian historical and cultural heritage will be presented in various cities of the Czech Republic.
11:55 18/06/2021Meghan Markle’s children’s book tops New York Times bestsellers listMeghan Markle's illustrated children's book, "The Bench," has hit number one on the New York Times bestsellers list in the children's picture books category.
10:15 18/06/2021Amid pandemic, number of people forced to flee homes has risen, UN saysThe number of people forced to flee their homes due to conflict, persecution and human rights abuses has doubled in the past decade to reach 82.4 million at the end of last year, the United Nations...
18:01 17/06/2021Giant Buddhist goddess in Japan gets face mask to pray for end of pandemicWorkers scaled a giant statue of a Buddhist goddess in Japan on Tuesday to place a custom-made mask on her face, an act meant to be a prayer for the end of the coronavirus pandemic, Reuters reported.
15:09 17/06/2021Rolls-Royce outlines plans for net zero emissions by 2050Britain's Rolls-Royce, which makes engines for planes and ships, outlined plans to head towards a net zero emissions by 2050 by ensuring its aero engines can run on sustainable aviation fuels and...
10:49 17/06/2021"Last thing" Putin wants is new Cold War, says BidenUS President Joe Biden voiced confidence Wednesday that his Russian counterpart did not want a new Cold War, and also said he had told him critical infrastructure must be "off limits" to cyber...
15:03 16/06/2021Covid vaccinations to be compulsory for England care home staffCovid vaccinations are to become compulsory for staff in care homes for older people in England, the BBC has been told.
13:21 16/06/2021Spider webs cloak Australian landscape after floodsMassive spider webs stretching across trees and paddocks have formed near towns in Australia recently hit by floods, BBC News reports.
12:22 16/06/2021‘We need more’ before Ukraine can join NATO, Stoltenberg saysA day after Ukraine’s President Volodymyr Zelenskyy tweeted NATO leaders had “confirmed” it would become a member, NATO Secretary General Jens Stoltenberg made clear no such action was imminent,...
11:19 16/06/2021White House reveals exact time of Putin-Biden meetingRussian President Vladimir Putin’s meeting with his US counterpart Joe Biden in Geneva will begin at 13:35 local time, TASS reported, citing the US president’s schedule released by the White House.
10:28 16/06/2021Climate crisis may hit Europe’s coffee and chocolate suppliesCoffee and chocolate supplies in Europe soon could be disrupted by the climate crisis as droughts hit producer countries, the Guardian reported, citing a study.
19:58 15/06/2021Microsoft to end Windows 10 support in 2025Microsoft has disclosed for the first time that Windows 10 will be retired, setting Oct. 14, 2025, as the end-of-support date for the widely used operating system, CRN reports. In an update to a...
18:53 15/06/2021Unidentified stones spark hopes of diamond rush in South AfricaThousands of treasure seekers have flocked to KwaHlathi village in South Africa, believing the area could contain diamonds, BBC News reports.
17:58 15/06/2021Russia's Zeus nuclear-powered tug to search for extraterrestrial life, Roscosmos chief saysRussian nuclear-powered space tug Zeus, currently under construction, will be sent on a mission to search for life in deep space once completed, Dmitry Rogozin, the director general of the Russian...
17:00 15/06/2021UK watchdog looking into Apple, Google's dominance of mobile phone systemsBritain's competition watchdog said it would investigate whether Apple and Google's dominance of mobile phone operating systems, app stores and web browsers hurt consumers, launching its latest probe...
15:05 15/06/2021US lawmaker Marjorie Taylor Greene apologises for likening masks to HolocaustA Republican lawmaker has apologised for likening coronavirus mask rules to the treatment of Jews in Nazi Germany, BBC News reports.
14:56 15/06/2021The Armenian Genocide not discussed during the meeting between Biden, ErdoganUS President Joe Biden and Turkish President Recep Erdogan held a bilateral meeting on Monday following a meeting of NATO leaders in Brussels, Ahval news reported.
12:41 15/06/2021The Nagorno-Karabakh issue on the agenda of Biden-Putin summitPresidents Vladimir Putin of Russia and Joe Biden of the United States will discuss almost all problems that concern both Moscow and Washington at a meeting in Geneva on June 16, including unresolved...
12:11 15/06/2021Martin Taschner: The lack of humanitarian access to Nagorno Karabakh proper is a major concern"The key concern in terms of the humanitarian challenges in Nagorno Karabakh is the lack of humanitarian access to Nagorno Karabakh proper," Martin Taschner, Head of Southeast Europe and Eastern...
10:59 15/06/2021Russia has no say on Ukraine joining NATO - StoltenbergNorth Atlantic Treaty Organization (NATO) Secretary-General Jens Stoltenberg remarked on Monday that Russia has no power to decide whether Ukrainer will join that group or not.