Վանեցյան. Վստահ եմ՝ առաջիկա ընտրություններում իշխանությունը 50 տոկոս և ավելի ձայն հավաքելու որևէ շանս չունի
««Հայրենիք» կուսակցությունը պատրաստվում է մասնակցել ցանկացած ձևաչափով կայանալիք ընտրությունների»,- «Սպուտնիկ Արմենիա»-ի հետ զրույցում ասել է ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ «Հայրենիք» կուսակցությունը հերթակա՞ն, թե՞ արտահերթ ընտրությունների է պատրաստվում և ի՞նչ ձևով։
Նա նշել է, որ «Հայրենիք» կուսակցությունն ակտիվ աշխատում է մարզերում, Երևանում, բացվում են բազմաթիվ գրասենյակներ, կուսակցության շարքերը համալրվում են, մշակում են ծրագիր, որն առաջիկայում ներկայացնելու են հանրությանը։
«Մեր ծրագիրը լինելու է այնպիսին, որ մարդը լսելուց՝ հասկանա, թե անձամբ իր վրա ինչպես է ազդելու, երբ մենք լինենք իշխանություն և իրականացնենք մեր ծրագիրը։ Ամեն ոլորտի մարդ պետք է հասկանա, թե ինչ է փոխվելու իր կյանքում դեպի դրականը, եթե ձայն տա մեզ ու գանք իշխանության։ Մարդկանց հասցեական պետք է հասցնենք այն միտքը, թե ինչ է փոխվելու մարդու կյանքում»,- ասել է Ա. Վանեցյանը։
Նա հայտարարել է, որ «Հայրենիք» կուսակցությունը որոշում ունի առաջիկա ընտրություններին՝ արտահերթ կամ հերթական, մասնակցել միայնակ։
Հարցին՝ դո՞ւք եք լինելու վարչապետի թեկնածուն, Ա.Վանեցյանը պատասխանել է. «Կարծում եմ, այո, բայց կուսակցությունը համագումար կանի ընտրություններից առաջ ու իր որոշումը կհրապարակի»։
Ինչ վերաբերում է իմպիչմենտի գործընթացին, քաղաքական գործիչն ասել է. «Չեմ ուզում գնահատել այդ գործընթացն իրատեսական է կամ ոչ, ասում եմ՝ դա սահմանադրական գործիք է, որից խորհրդարանական ընդդիմությունը պարտավոր է օգտվել»։
Ա. Վանեցյանի կարծիքով, այսօր էլ ընդդիմությունը համախմբված է մի գաղափարի շուրջ՝ օր առաջ ազատվել այս իշխանություններից։
«Այս տարիների ընթացքում, այո, ցավոք սրտի, չի հաջողվել հասնել վերջնարդյունքին, բայց իրական ընդդիմությունը չի կարող ունենալ իրար մեջ անհաղթահարելի տարաձայնություններ. կարող ենք ունենալ մարտավարական տարբեր մոտեցումներ՝ ով ոնց է կառուցում իր քաղաքական ճանապարհը»,- ասել է ընդդիմադիր քաղաքական գործիչը։
Ա.Վանեցյանը վստահ է, որ առաջիկա ընտրություններում իշխանությունը 50 տոկոս և ավելի ձայն հավաքելու որևէ շանս չունի. «Շփվում ենք ժողովորդի հետ, տեսնում ենք դժգոհությունը։ Ժողովուրդն էլ է տեսնում՝ ինչ է արել իշխանությունն ու Նիկոլ Փաշինյանն մեր երկրի հետ. մարդիկ տագնապի մեջ են ապրում, ամեն առավոտ մարդ արթանանում է ու չգիտի՝ ինչ է լինելու։
Իսկ 2021 թվականին Նիկոլ Փաշինյանը ստով, հրապարակային սուտ խոսելով, ասելով որ ինքը բերելու է խաղաղություն, Արցախի ժողովրդի անվտանգ ապրելու հնարավորություն Արցախի տարածքում, կորզել է ձայներ»։

Ванецян: На предстоящих выборах у нынешних властей Армении нет ни малейшего шанса набрать 50% и более голосов
17:03 05/07/2025
«Партия «Айреник» («Отечество») собирается принять участие в предстоящих выборах – независимо от формата их проведения», – заявил в интервью Sputnik Армения лидер партии «Отечество», бывший директор СНБ РА, генерал-майор Артур Ванецян в ответ на вопрос, готовится ли возглавляемая им политсила к очередным или внеочередным выборам и в каком формате.
По его словам, партия «Отечество» активно работает как в областях Армении, так и в Ереване, открываются новые офисы, ряды партии пополняются, разрабатывается предвыборная программа, которую в ближайшее время представят общественности.
«Наша программа будет составлена таким образом, чтобы каждый человек, ознакомившись с ней, мог понять, как она повлияет конкретно на его жизнь, если мы придем к власти и начнем ее реализовывать. Люди из разных сфер должны четко понимать, какие положительные изменения произойдут в их жизни, если они отдадут на выборах свой голос нам. Мы должны адресно донести до каждого, что именно изменится в его жизни», – заявил А.Ванецян.
Он подчеркнул, что партия «Отечество» приняла решение участвовать в предстоящих выборах – будь то внеочередных или очередных – самостоятельно.
На вопрос, будет ли кандидатом в премьер-министры он сам, Ванецян ответил:
«Полагаю, что да, но перед выборами партия созовет съезд и официально огласит свое решение».
Что касается процесса импичмента в отношении премьер-министра Никола Пашиняна, политический деятель заявил:
«Не хочу оценивать, насколько реалистичен этот процесс. Скажу лишь, что это – конституционный механизм, и парламентская оппозиция обязана им воспользоваться».
По мнению Ванецяна, сегодня тоже оппозиция объединена вокруг одной идеи – как можно скорее избавить страну от нынешней власти.
«Да, за эти годы, к сожалению, не удалось достичь этой цели. Но у реальной оппозиции не может быть непреодолимых внутренних разногласий. Могут быть разные тактические подходы – кто и как строит свой политический путь», – отметил он.
Ванецян выразил уверенность, что на предстоящих выборах действующая власть не имеет ни малейшего шанса набрать 50% и более голосов.
«Мы общаемся с народом и видим уровень недовольства. И народ прекрасно видит, что сделали со страной нынешние власти во главе с Николом Пашиняном. Люди живут в тревоге, человек просыпается утром и не знает, что его ждет.
В 2021 году Никол Пашинян выудил голоса избирателей благодаря публичной лжи, обещая принести мир и гарантировать народу Арцаха возможность жить в безопасности на своей родине», – напомнил Ванецян.