Ջալալ Հարությունյանն ամեն կերպ խուսափում է դատական ակտը ստանալուց. Սա իրավունքի չարաշահում է. Ահազանգ
13:31 08/08/2025
Արցախի Հանրապետության ՊԲ նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանն ամեն կերպ խուսափում է վերաքննիչ դատարանի կողմից կայացրած դատական ակտը ստանալուց։ Այսօր վերքաննիչ քրեական դատարանը նիստ է հրավիրել ու դատավարության մասնակիցներին տեղեկացրել, որ դատարանի որոշումը որև կերպ չեն կարողացել փոխանցել Հարությունյանին։
44-օրյա պատերազմում Ցորի Դ-20 դիվիզիոնի զոհված  20 զինծառայողների  հարազատները կարծում են, որ սա իրավուքի չարաշահում է Հարությունյանի կողմից, նա ամեն բան անում է, որպեսզի գործով վաղեմության ժամկետն ավարտվի ու չկրի սահմանված պատիժը՝  հինգ տարի վեց ամիս ազատազրկումը։ Վաղեմության ժամկետն ավարտվում է այս տարվա հոկտեմբերին։
«Այսօր նիստ հրավիրելը բոլորիս զարմացրեց, քանի որ ակտն արդեն կայացվել է, մենք ստացել ենք այն, հրապարակված է «Դատալեքս» հարթակում, չէինք հասկանում, թե ո՞րն է նիստ հրավիրելու նպատակը։ Պարզվեց, որ դատարանը ուզում էր, մեզ տեղեկացնել, որ հունիսի 30-ից դատարանը բոլոր հնարավոր միջոցները ձեռնարկել է, որպեսզի մեղադրյալին տրամադրի ակտը, սակայն մեղադրյալն ամեն ինչ արել է, որ այդ ակտը չստանա։ Ծնողը դատարանի աշխատակցիներին ասել է, որ Ջալալ Հարությունյանը ստացիոնար բուժման մեջ է, սակայն  դատարանը պարզել է, որ այդ օրերին նա ստացիոնար բուժման մեջ չի գտնվել։ Սա իրավունքի ակնհայտ չարաշահում է»,-Panorama.am-ին ասաց զոհված զինծառայող Հայկ Մելիքյանի մորաքույրը՝ Անահիտ Մանասյանը։
Այսօրվա դատական նիստին էլ Ջալալ Հարությունյանը ներկա չի եղել։ Պաշտպանը հայտնել է, որ այս օրերին ՊԲ նախկին հրամանատարը բժիշկների ցուցումով գտնվում է լեռնային գոտում՝ Սյունիքի հյուրատներից մեկում, որպեսզի ամառվա տապին արևը մաշկը չվնասի։
«Դատարանը որոշում կայացրեց, որ հենց այսօրվա ընթացքում դատարանի որոշումը պետք է առձեռն հանձնվի Ջալալ Հարությունյանին, եթե ոչ, ապա սանկցիա է կիրառվելու, նրան հարկադրաբար բերման կենթարկեն դատական նիստին։ Երկուշաբթի վերաքննիչ քրեական դատարանը կրկին նիստ է նշանակել»,-ասաց Ա. Մանասյանը։
Հիշեցնենք, որ 44-օրյա  պատերազմում Ցորի Դ-20 դիվիզիոնի 20 զինծառայողների զոհվելու գործով գեներալ-լեյտենանտ Հարությունյանին դատարանը մեղավոր է ճանաչել պատերազմի ժամանակ զինվորական ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունքի համար, նա դատապարտվել է 5 տարի վեց ամիս ազատազրկման։
Հարությունյանը մոտեցող թշնամուն ներկայացրել է որպես «մերոնք», ինչի հետևանքով տղաները չեն կարողացել պաշտպանվել։ Ջալալ Հարությունյանը չի ընդունում մեղքը։ Վերաքննիչ դատարանից նա պահանջել էր անմեղ ճանաչել իրեն, իսկ տուժող կողմը պահանջում էր առավելագույն պատիժ՝ 8 տարի ազատազրկում։ Վերաքննիչ քրեական դատարանն ուժի մեջ է թողել Սյունիքի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը։
«Ցոր» զորամասի հրետանավորներն ավելի քան մեկ տարի անհետ կորած են համարվել։ Նրանցից 11-ի աճյունները հայկական կողմին է փոխանցել 2021 թ. նոյեմբերի 2-ին Արցախի Մարտունու շրջանի Կարմիր շուկա համայնքի խաչմերուկում ռուսական խաղաղապահ զորակազմի ուղեկցությամբ։

Родственники погибших военнослужащих обвиняют Джалала Арутюняна в злоупотреблении правом из-за уклонения от получения судебного акта
17:10 08/08/2025
Бывший командующий Армией обороны Республики Арцах (НКР) Джалал Арутюнян всячески уклоняется от получения судебного акта, вынесенного Апелляционным уголовным судом Армении. Сегодня Апелляционный уголовный суд созвал заседание и сообщил участникам судебного разбирательства, что передать решение суда Арутюняну не удалось.
Родственники 20 погибших в ходе 44-дневной войны 2020 года военнослужащих дивизиона Д-20 воинской части ЦОР считают, что таким образом Арутюнян злоупотребляет правом, делая все, чтобы истек срок давности по делу и он избежал назначенного наказания – 5 лет 6 месяцев лишения свободы. Срок давности истекает в октябре этого года.
«Приглашение на сегодняшнее заседание удивило всех нас, поскольку судебный акт уже был вынесен, мы его получили, он опубликован на портале судебной информации “Даталекс”. Мы не понимали, с какой целью назначено заседание. Оказалось, что суд хотел сообщить нам, что с 30 июня предпринял все возможные меры, чтобы вручить обвиняемому акт, однако обвиняемый сделал все, чтобы его не получить. Его родственник сказал сотрудникам суда, что Джалал Арутюнян находится на стационарном лечении, однако суд выяснил, что в эти дни он в стационаре не был. Это очевидное злоупотребление правом», – рассказала Panorama.am тетя погибшего военнослужащего Айка Меликяна – Анаит Манасян.
На сегодняшнем судебном заседании Джалал Арутюнян также отсутствовал. Его адвокат сообщил, что по рекомендации врачей в эти дни бывший командующий Армией обороны Арцаха находится в горной местности – в одном из гостевых домов Сюника, чтобы в летнюю жару солнечные лучи не повредили его кожу.
«Суд постановил, что решение суда должно быть вручено Джалалу Арутюняну лично уже сегодня. В противном случае будет применена санкция – его принудительно доставят в суд. В понедельник Апелляционный уголовный суд вновь проведет заседание», – отметила А. Манасян.
Напомним, Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Мхитара Папояна 18 июня оставил без изменений решение суда общей юрисдикции Сюникской области Армении, признавшего бывшего командующего Армией обороны Арцаха Джалала Арутюняна виновным и приговорившего его к лишению свободы сроком на 5 лет и 6 месяцев.
Ранее адвокаты бывшего командующего Армией обороны Арцаха Джалала Арутюняна подали апелляцию на решение суда первой инстанции. Напомним, суд общей юрисдикции Сюникской области Армении под председательством судьи Гарика Абеляна приговорил Арутюняна к лишению свободы сроком на 5 лет и 6 месяцев.
Согласно обвинению, Арутюнян, будучи командующим АО, во время объявленного военного положения, 12 октября 2020 года, проявил халатное отношение к службе. В частности, согласно материалам уголовного дела, во время нападения противника на дивизион Д-20 командование связалось с заместителем Джалала Арутюняна, начальником артиллерии Геннадием Багдасаряном, и доложило о нападении. Однако Арутюнян, как утверждается, сообщил, что приближающиеся – «свои». Сам Джалал Арутюнян отвергает выдвинутые обвинения.