Գարեգին Երկրորդը հանդիպել է Արագածոտնի թեմի հոգևոր սպասավորների հետ
Հոկտեմբերի 16-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հանդիպում է ունեցել Արագածոտնի թեմի հոգևոր սպասավորների հետ, իր օրհնությունն ու քաջալերանքը բերեց քահանա հայրերին, ովքեր հոկտեմբերի 15-ին բերման էին ենթարկվել իրավապահ մարմինների կողմից:
Այս մասին հայտնում են Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 15–ին վաղ առավոտից Քննչական կոմիտեն ԱԱԾ-ի ուղեկցությամբ խուզարկություններ էի իրականացրել Արագածոտնի թեմի առաջնորդարանում և մի շարք հոգևորականների տներում, որից հետո թեմի տասնյակ հոգևորականներ, այդ թվում թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանը, թեմի աշխարհիկ աշխատակիցներ, տարվել էին Քննչական կոմիտե։
Դատարանի որոշումներով, Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանը  կալանավորվել է երկու ամսով, իսկ Մուղնիի Սուրբ Գևորգ եկեղեցու հոգևոր հովիվ, Արագածոտնի թեմի դիվանապետ Տեր Գարեգին Արսենյանը՝ մեկ ամսով։ Մյուսները ձեռք են բերել վկայի կարգավիճակ։

Католикос Гарегин II провел встречу со священнослужителями Арагацотнской епархии ААЦ
Его Святейшество Гарегин II, Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян, 16 октября провел встречу со священнослужителями Арагацотнской епархии Армянской Апостольской церкви (ААЦ), сообщает пресс-канцелярия Первопрестольного Св. Эчмиадзина.
Согласно информации, католикос Гарегин II выразил свое благословение и поддержку иереям, подвергнутым приводу правоохранительными органами 15 октября.
Накануне Первопрестольный Св.Эчмиадзин сообщил о задержании 13 священнослужителей епархии, в том числе и предстоятеля Арагацотнской епархии епископа Мкртыча Прошяна.