Վստահ եմ, որ այս խաբեբաներին չի հաջողվել ամբողջությամբ մեր երկրի բնակիչներին դուրս մղել հայկական արժեքներից. Խաչիկ Մանուկյանն ամփոփում է քարոզարշավը
14:50 14/11/2025
Այսօր Արմավիրի մարզի Վաղարշապատ համայնքի համամասնական ընտրակարգով ավագանու ընտրությունների քարոզարշավի վերջին օրն է։ Նոյեմբերի 16-ին վաղարշապատցիները կընտրեն ավագանի, վերջինս էլ քաղաքապետ։ Ընտրություններին  մասնակցում է 8 քաղաքական ուժ, այդ թվում  ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի գլխավորած «Հայրենիք» կուսակցությունը, որի  կողմից Վաղարշապատի քաղաքապետի թեկնածու է առաջադրված  բանաստեղծ Խաչիկ Մանուկյանը։
«Հայրենիք» կուսակցության համարը 8-ն է, կարգախոսը՝  «Վաղարշապատ՝ իմ հայրենիք»։
Ընտրությունների նախաշեմին Խաչիկ Մանուկյանի կոչն է վաղարշապատցիներին՝ անպայման մասնակցել ընտրություններին,  քանի որ որոշողը հենց վաղարշապատցիներն են, համոզված է՝ միասին կարողանալու են հաղթական ընթացք կերտել, կեղծ խաղաղությանը հակադրել իրական, արժանապատիվ խաղաղություն։
«Ես բազմաթիվ անգամ եմ հայտարարել՝ հաղթած եմ եկել, և այդ հաղթանակի շուրջ էլ հրավիրում եմ իմ համայնքի բնակիչներին»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Խաչիկ Մանուկյանը։
Նա ընդգծեց, որ հայերը զարթնում են, թմբիրից դուրս են գալիս։
«Ես չեմ ուզում նոր փորձությունների գնան մարդիկ, բայց սա իմ համայնքի բնակիչների փորձությունն է, իմ փորձությունը չէ։ Եթե նրանք ուզում են ինքնիշխանություն, ազատ երկրի քաղաքացի լինելու կերպարն ունենալ, կկանգնեն և միասին  50+1, 100+1 տոկոս կունենանք, մնացած պարագաներում  տեխնիկական հարցեր են։ Այո, միանալու են բոլոր այն ուժերը, որոնք  հային հայ պահող արժեքներն են վեր հանում, թույլ չեն տալու  հայոց եկեղեցու վրա հարձակումներ»,- ասաց Մանուկյանը։
Պատասխանելով Panorama.am-ի հարցին՝ արդյո՞ք այս իշխանությունների հակաեկեղեցական արշավն իր ազդեցությունն ունեցել է  վաղարշապատցիների վրա, եթե պատրաստ էին նախկինում ընտրել ՔՊ-ին, հիմա՝ ոչ, Մանուկյանն ասաց. «Վստահ եմ, որ այս խաբեբաներին չի հաջողվել  ամբողջությամբ մեր երկրի բնակիչներին դուրս մղել հայկական արժեքներից։
Իհարկե, ազդեցություն ունի, իհարկե, մարդիկ հասկանում են՝ ուրեմն  ձախողելով կառավարության գործընթացները հիմա էլ եկել են, եկեղեցու գործընթացներն են ձախողում»։
«Հայրենիք» կուսակցության անդամ Բաբկեն Հարությունյանը նշեց, որ  իրենց կուսակցությունը երբեք չի եղել  իշխանության,  իրենց չեն կարող մեղադրել ալանի-թալանի, Արցախը հանձնելու, ՀՀ տարածքներ հանձնելու մեջ։
«Մեզ կարող են մեղադրել, որ չի հաջողվել  հեռացնել այս իշխանությանը, բայց մեր պայքարը շարունակում ենք»,- ասաց նա։
Վաղարշապատ համայնքի բնակիչ Տիգրան Մնացականյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ վստահում է Խաչիկ Մանուկյանին. «Նա երբեք քաղաքականության մեջ չի եղել, պղտորված չէ, ինչպես ասում էր Բագրատ Սրբազանը՝ բացառիկ ազնիվ, շիտակ մարդ, ընկեր, բարեկամ»։
Վաղարշապատ համայնքի բնակիչ Հունան Մարտիրոսյանը նշեց, որ Խաչիկ Մանուկյանը երբեք չի դավաճանել հային, ու իր համաքաղաքացիներին կոչ է անում ընտրել հենց «Հայրենիք»  կուսակցության քաղաքապետի թեկնածուին»։

Последний день агитации в Вагаршапате: Хачик Манукян призывает жителей к активному участию в голосовании
17:54 14/11/2025
Сегодня – последний день агитации перед выборами в Совет старейшин общины Вагаршапат Армавирской области Армении, которые пройдут по пропорциональной системе. 16 ноября жители Вагаршапата изберут Совет старейшин, который затем изберет мэра. В выборах участвуют 8 политических сил, среди них – партия «Айреник» («Отечество»), возглавляемая бывшим директором СНБ РА Артуром Ванецяном. Кандидатом от партии «Отечество» на должность мэра выдвинут публицист и поэт Хачик Манукян.
Партия «Отечество» представлена в бюллетенях под номером 8, ее предвыборный лозунг – «Вагаршапат – мое Отечество»
Призыв Хачика Манукяна жителям Вагаршапата в преддверии выборов таков: обязательно принять участие в голосовании, поскольку именно вагаршапатцы принимают решение. Он выразил уверенность, что вместе они смогут добиться победы и противопоставить «ложному миру» подлинный, достойный мир.
В беседе с журналистами он отметил, что жители Армении постепенно «пробуждаются и выходят из оцепенения».
«Я не хочу, чтобы люди проходили через новые испытания, но это испытание для жителей моей общины, а не для меня. Если они хотят сохранить суверенитет, статус граждан свободной страны, они встанут и вместе мы обеспечим 50+1, 100+1 процентов голосов. Все остальное – технические вопросы. Да, объединятся все силы, которые отстаивают ценности, сохраняющие армянскую идентичность, которые не позволят атаки на Армянскую церковь», – отметил Манукян.
Отвечая на вопрос Panorama.am о том, повлияла ли антицерковная кампания властей на позицию жителей Вагаршапата, Манукян сказал:
«Уверен, что этим обманщикам не удалось полностью оторвать жителей нашей страны от армянских ценностей. Конечно, это влияет; конечно, люди понимают: провалив процессы государственного управления, теперь они (власти. – Ред.) проваливают и процессы, связанные с церковью».