Վենետիկի հանձնաժողովը, ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ն արձանագրել են՝ ՀՀ քաղաքացիության ու մշտական բնակության ցենզերը հակասում են ժողովրդավարության կանոններին. Ռոբերտ Հայրապետյան
12:04 17/02/2026
«Սահմանադրական աղմուկ՝ մեկ բաժակ ջրում։ Մի գիշերվա մեջ Հայաստանում բոլորը հանկարծ դարձան սահմանադրագետ, պատճառը Հայաստանի Սահմանադրության 148-րդ հոդվածն է և այն փաստը, որ ազգային բարերար Սամվել Կարապետյանն առաջադրվել է որպես վարչապետի թեկնածու»,-  նշում է իրավաբան Ռոբերտ Հայրապետյանը:
Ի՞նչ է իրականում կատարվում։ Հարցադրում է անում Ռ.Հայրապետյանն ու պատասխանում. «Իրավական փակուղի չկա, շատերը չգիտեն կամ չեն ուզում իմանալ, որ կառավարության անդամին կամ պատգամավորին ներկայացվող պահանջները կարող են փոփոխվել Ազգային ժողովով, դրա համար բնավ հանրաքվե անհրաժեշտ չէ:
Սա ոչ թե անլուծելի իրավական խնդիր է, այլ ընդամենը քաղաքական որոշման հարց է։
Կզարմանաք, բայց Վենետիկի հանձնաժողովը, ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը, անգամ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հանձնաժողովը հստակ արձանագրել են, որ միայն ՀՀ քաղաքացիության ու մշտական բնակության ցենզերը հակասում են ժողովրդավարության կանոններին, խնդրել են վերանայել Սահմանադրության և Ընտրական օրենսգրքի համապատասխան դրույթները:
Ցիտեմ բառացի՝ միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության և մշտական բնակության խիստ սահմանափակումները չեն համապատասխանում ժողովրդավարության չափանիշներին։ Սա նոր հորինված դավադրություն չէ, սա ընդամենը հարց է, որի վերաբերյալ վաղուց աղաղակում են միջազգային կազմակերպությունները:
Իսկ հիմա ամենազավեշտալին՝ հիշողության կորո՞ւստ, թե՞ քաղաքական նպատակահարմարություն։ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից ստեղծված սահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողովը քննարկման առարկա է դարձրել և հանձնաժողովի նիստերում արձանագրել, որ, հաշվի առնելով Վենետիկի հանձնաժողովի, ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի հայտնած մտահոգությունները, ՀՀ Սահմանադրությունից և համապատասխան օրենքներից պետք է վերացվեն միայն ՀՀ քաղաքացիության և ՀՀ-ում մշտապես բնակվելու ցենզերը: Այն ժամանակ նրա թիմը սա կոչում էր սահմանադրական բարեփոխում, իսկ հիմա, չգիտես ինչու՝ ազգային աղետ:
Ի՞նչ է փոխվել։ Իրավո՞ւնքը։ Ոչ։ Փոխվել է ընդամենը թեկնածուի անունը: Եթե չկա իրավական փակուղի, միջազգային կազմակերպությունները վաղուց են աղաղակում այն մասին, որ ցենզերը չեն համապատասխանում ժողովրդավարության սկզբունքներին, ապա ի՞նչն է խնդիրը, որ այսօր, սահմանադրական այս աղմուկի մեջ, քաղաքական նպատակահարմարությունից ելնելով, փաշինյանական թիմն անընդհատ թմբկահարում է, որ Սահմանադրությունն արգելում է այս կամ այն թեկնածուին դառնալ Հայաստանի վարչապետ»։
Նա նաև նշում է. «Գուցե ժամանակն է խոստովանել, որ  Հայաստանում հարցեր կան, որոնք որոշում է բացառապես ՀՀ ժողովուրդը, գուցե ժամանակն է  խոստովանելու, որ ժողովրդի թիկունքում թաքնվելուց բացի, պետք է երաշխավորել, որ ՀՀ Սահմանադրությամբ իշխանությանը պատկանում է  ժողովրդին և Հայաստանի ժողովուրդն է որոշում՝ ով կարող է ընդգրկվել ընտրական ցուցակում, ով՝ ոչ»։

Роберт Айрапетян: Конституционная буря – в стакане воды
Конституционная буря – в стакане воды. За одну ночь в Армении все вдруг стали специалистами по конституционному праву. Причина – статья 148 Конституции Армении и тот факт, что национальный благотворитель Самвел Карапетян выдвинут кандидатом на пост премьер-министра», – обратил внимание юрист Роберт Айрапетян.
«Что на самом деле происходит?» – озвучил вопрос Айрапетян и ответил:
«Никакого правового тупика нет. Многие не знают или не хотят знать, что требования, предъявляемые к члену правительства или депутату, могут быть изменены Национальным Собранием, и для этого вовсе не требуется референдум.
Это не неразрешимая правовая проблема, а всего лишь вопрос политического решения.
Вы удивитесь, но Венецианская комиссия, Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ и даже Комитет ООН по правам человека четко фиксировали, что цензы о наличии исключительно гражданства РА и постоянного проживания противоречат демократическим стандартам и рекомендовали пересмотреть соответствующие положения Конституции и Избирательного кодекса РА.
Цитирую дословно: строгие ограничения, касающиеся только гражданства Республики Армения и постоянного проживания, не соответствуют демократическим критериям. Это не новая выдуманная конспирология, а вопрос, о котором международные организации говорят уже давно.
А теперь самое комичное: потеря памяти или политическая целесообразность? Созданная по инициативе Никола Пашиняна комиссия по конституционным реформам рассматривала этот вопрос и в протоколах заседаний зафиксировала, что с учетом обеспокоенности Венецианской комиссии и БДИПЧ/ОБСЕ из Конституции и соответствующих законов следует убрать требования о наличии исключительно гражданства РА и постоянного проживания в Армении. Тогда команда Пашиняна называла это конституционной реформой, а теперь почему-то – национальной катастрофой.
Что изменилось? Право? Нет. Изменилось лишь имя кандидата. Если правового тупика нет, если международные организации давно заявляют о несоответствии цензов демократическим принципам, то в чем проблема, что сегодня в этой конституционной шумихе команда Пашиняна, исходя из политической целесообразности, продолжает утверждать, что Конституция запрещает тому или иному кандидату становиться премьер-министром Армении?»
«Возможно, пришло время признать, что в Армении есть вопросы, которые решает исключительно народ Республики Армения. Возможно, пора признать, что вместо того чтобы прятаться за спиной народа, нужно гарантировать: согласно Конституции РА, власть принадлежит народу, и именно народ Армении решает, кто может быть включен в избирательный список, а кто – нет», – резюмировал Айрапетян.
Напомним, 19 января стало известно, что движение «Мер дзевов» («По-нашему») бизнесмена и мецената Самвела Карапетяна зарегистрировало в Армении партию «Сильная Армения», которая планирует принять участие в запланированных на 7 июня парламентских выборах. 11 февраля состоялся съезд партии Самвела Карапетяна. Съезд избрал нового председателя и совет. Самвел Карапетян единогласно был избран председателем партии. 12 февраля было объявлено, что Самвел Карапетян стал кандидатом в премьер-министры Армении на предстоящих в июне выборах в НС РА от партии «Сильная Армения».
Координатор движения «Мер дзевов» Нарек Карапетян пообещал, что в случае победы на выборах спустя 20 дней после выборов они внесут изменения в статью148 Конституции Армении, касающуюся избрания премьер-министра, получив 2/3 голосов в НС. Эти изменения позволят любому гражданину Армении, в том числе Самвелу Карапетяну, быть избранным премьер-министром.