Հայաստանում համաթիվը 50-ից ցածր է և կոռուպցիան համարվում է լուրջ խնդիր. Վարուժան Հոկտանյան
«Հայաստանում 2025 թվականի կոռուկցիայի ընկալման համաթիվը 46 է»,-հրավիրված մամուլիասուլիսի ժամանակ ասաց «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի» հակակոռուպցիոն փորձագետ Վարուժան Հոկտանյանը։
Նա ասաց, որ Կոռուպցիայի ընկալման համաթիվը աշխարհում չափվում է 1-100 միջակայքում, որի լավագույն ցուցանիշը 100-ն է։
Հոկօտանյանը հիշեցրեց, որ 2018 թվականին համաթիվը 35 էր, որը արտացոլում էր 2017 թվականի արդյունքները, բայց հետո կտրուկ աճեց 42 հետո՝ 49։
«Դրանից հետո տեղի ունեցավ մի փոքր նվազում՝ մինչև 46 և դրանից հետո մնաց նույն մակարդակի վրա՝ տատանվելով 46-47-ի միջև, այսինքը լճացած է, սա բավականին տհաճ երևույթ է»,-հայտնեց Փորձագետը։
նա նկատեց, որ դրական արդյունքի պատճառը քաղաքացիների սկասումներն էին, որից հետո նկատվեց որոշակի անկում։
«Եթե համաթիվը 50-ից ցածր է, այդ դեպքում տվյալ երկրներում կոռուպցիան համարվում է լուրջ խնդիր»,-հայտարարեց«Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի» հակակոռուպցիոն փորձագետը։

Варужан Октанян: В Армении ИВК – ниже 50, коррупция считается серьезной проблемой
«Индекс восприятия коррупции в Армении за 2025 год составляет 46», – заявил на созванной пресс-конференции 23 февраля эксперт Антикоррупционного центра «Transparency International» Варужан Октанян.
Он пояснил, что индекс восприятия коррупции (ИВК) в мире измеряется по шкале от 0 до 100, где 0 означает очень высокий, а 100 – крайне низкий воспринимаемый уровень коррупции.
Октанян напомнил, что в 2018 году ИВК составлял 35 (что отражало результаты 2017 года), затем он достиг 42, а после – до 49.
«После этого произошло небольшое снижение – до 46, и далее показатель остался на том же уровне, колеблясь в пределах 46-47, то есть наблюдается стагнация, что является довольно неприятным явлением», – отметил эксперт.
«Если ИВК ниже 50, в таком случае коррупция в данной стране считается серьезной проблемой», – подчеркнул антикоррупционный эксперт.