11:00 04/05/2022Կարեն Վրթանեսյան. Արդյոք այս իրավիճակը հնարավոր է փոխե՞լ։ Այո, հնարավոր էՌազմական փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը գրում է. «Նրանք, ովքեր անկեղծորեն արդարացնում են Նիկոլի պաշտոնավարումը «նախկին-ներկա» ծամծված դիսկուրսով, իրականում հավատում են, որ «սենց էլ մնա, վատ չի»։ Խնդիրն...
09:30 04/05/2022Ուկրաինան իրավական և բարոյական առումով ակնկալիքներ չի կարող ունենալ Հայաստանից.Հայկ ՆահապետյանՕրերս Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության հետախուզության գլխավոր վարչությունը տեղեկատվություն է տարածել, թե իբր տեղեկությունների է տիրապետում, որ Ռուսաստանը նախատեսում է վրացական, հայկական և...
17:49 01/05/2022Չկա այլևս ստի իշխանությունը, մարդիկ ելնում են ոտքի. Գեղամ ՄանուկյանՖրանսիայի հրապարակում ընթացքող համազգային հանրահավաքին ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը ելույթ ունեցավ Սարդարապատից բերված Արցախի դրոշը ձեռքին։ «Սա Արցախի այն դրոշն է, որ...
16:14 28/04/2022Փետրվարի դրությամբ ՀՀ բանկերը տրամադրել են 3.77 տրլն դրամ վարկ, որը 1.5%-ով քիչ է նախորդ տարվա համեմատ. ԿԲԿենտրոնական բանկի հրապարակած Ֆինանսական կայունության հիմնական ցուցանիշների ընթացիկ զարգացումների ամփոփագրում ասվում է, որ բանկային համակարգի՝ ռիսկերի կլանման կարողությունը մնում է բարձր: Ըստ...
21:18 27/04/20222021թ․-ին 2018թ․-ի համեմատ Հայաստանում տրանսգենդերների թիվը աճել է 676, իսկ նույնասեռականների թիվը՝ 150 տոկոսով․ Արա ԶոհրաբյանԱզատագրական շարժումը նոր նախաձեռնություն է սկսել՝ «Ազատագրում այլասերումից»։ Հանրապետության հրապարակում, հերթական ակցիայի իրականացման ընթացքում, շարժման անդամ Արա Զոհրաբյանը պարզաբանելով, թե ինչու են...
18:34 27/04/2022Հայելաձև հետ քաշվելը միայն մեզ է վերաբերելու, մենք հետ ենք քաշվելու՝ իրենք առաջ են գալու, Փառուխը վկա. Հովհաննես Սահակյան«Ստի կեղծիքի, անլրջության, մանիպուլյացիայի իշխանությունը երկիրը բերեց հասցրեց այս կետին, երբ հայ ժողովուրդը դուրս է եկել փողոց ու պայքարում է իր գոյության իրավունքի համար, ոչ թե՝ սոցիալական...
17:02 27/04/2022Փաստաբան. Դատախազությունում նոր հասկացան, որ պետք է զոհվածների ծնողներին դատավարական կարգավիճակ տանՓաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը, անդրադառնալով գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչների հայտարարություններին.
12:00 27/04/2022Աստիճանաբար «մենք ենք տերը մեր երկրի» գոռալու դեպքում երկիր ասելով նկատի եք ունենալու ոչ թե՛ Հայաստանը, այլ, «Էրմենիսթանը». Գեղամյան«Որպես թուրքագետ իմ պարտքն է անդադար հիշեցնել այս 4 իրողությունները»
10:00 27/04/2022Հարութ Սասունյան. Թուրքիան խայտառակում է ինքն իրեն՝ ժխտելով Հայոց ցեղասպանությունը Բայդենի ճանաչումից հետոԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը ապրիլի 24-ին գրավոր հայտարարություն է տարածել՝ երկրորդ տարին անընդմեջ պաշտոնապես ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը։ Ահա մի հատված Բայդենի ճանաչումից.
18:07 26/04/2022Արաբական գարնան տեխնոլոգիաները Փաշինյանի մտքի արգասիքները չեն, բերել ձեռքն են տվել՝ արել է. Կարեն Քոչարյան«Հնչում է կարծիք, թե կան մարդիկ, որոնք չեն ուզում ընդունել, որ սխալ են թույլ տվել:Մոտեցումն հետևյալն է՝ ոչ թե մենք սխալվել ենք, այլ չենք սխալվել, ոչ ոք չի սխալվել: Որովհետև ես, դուք, բոլորը, կամ մեծ...
14:43 26/04/2022Խոսեցին դավաճանության մասին, հետո՝ լռեցին, քանի որ հասկացան՝ դրա պոչը, եթե ոչ գլուխը, հասնում է իրենց. Խաչիկ Մանուկյան«Բոլորդ հիշում եք, որ պատերազմի ավարտից հետո միանգամից հայտարարեցին, որ դավաճանություններ են եղել, իսկ հետո լռեցին։ Լռեցին , քանի որ հասկացան, որ այդ դավաճանության պոչը, եթե ոչ գլուխը, հասնում է...
14:00 26/04/2022Սուրեն Պարսյան. ԿԲ-ն սնանկացնում է տեղական արտադրողներին և բնակչությանըՀՅԴ Բյուրոյի տնտեսական հետազոտությունների գրասենյակի պատասխանատու, տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանի հոդվածը.
15:53 25/04/2022Ալիևը մարդասիրություն է ցուցաբերել Փաշինյանի հանդեպ, չի արգելել, որ նա գնա Ծիծեռնակաբերդ. Էդգար ՂազարյանՍԴ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Էդգար Ղազարյանը «Հայելի» ակումբում գնահատել է Ծիծեռնակաբերդ իշխանությունների այցի երևույթը և անդրադարձել հասարակական-քաղաքական զարգացումներին: Կարելի էր մի բլոկ...
10:30 25/04/2022Համաշխարհային ռազմական ծախսերը 2021 թ-ին առաջին անգամ գերազանցել են 2 տրիլիոն դոլարըԱշխարհի երկրների ռազմական ծախսերի ընդհանուր ծավալը 2021 թվականին կազմել է 2,113 տրլն դոլար։ Մինչ այդ 2 տրիլիոն դոլարի նշագիծը նախկինում երբեք չի գերազանցել, ասվում է երկուշաբթի օրը հրապարակված...
19:15 23/04/2022Ղամբարյան. Ցանկացած իշխանության արգելվում է համաձայնել Թուրքիայի՝ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման պահանջից հրաժարվելու նախապայմանինԻրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր իրավաբան Արթուր Ղամբարյանն Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացրած Հայոց Ցեղասապանության նախօրեին հիշեցրել է Հայաստանի...
11:03 22/04/2022Հայաստանում մուրացիկ և թափառաշրջիկ երեխաների թիվն ավելացել էՀայաստանում մուրացիկ և թափառաշրջիկ անչափահասների թիվն ավելացել է: Ինչպես Panorama.am-ը տեղեկանում է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից, 2021 թվականին ՀՀ ոստիկանության կողմից հաշվառվել է 7 մուրացիկ և...
18:35 21/04/2022Իրանի շահերը բախվում են Թուրքիայի շահերի հետ և՝ ոչ միայն Հայաստանում. Վարդան Ոսկանյան«Եթե մենք փորձենք խոսել Իրանի դիրքորոշման մասին, ապա պետք է հասկանանք մի կարևոր հանգամանք՝ Իրանը որպես վարչաքաղաքական միավորում իսլամական հանրապետություն է, բայց մենք ունենք նաև Իրան Թուրքիայի...
11:36 21/04/2022Իրանի պահվածքը շատ բարեկամական է Հայաստանի նկատմամբ. Արթուր Վանեցյան«Շփման ցանկացած ձևաչափ կարևոր է, հատկապես տարածաշրջանի երկրների համար, բայց պետք է ամենակարևորը հասկանալ, թե այս ձևաչափում ինչ հարցեր են քննարկվում, արդյոք կքննարկվեն այնպիսի հարցեր, որոնք մինչ այս...
19:07 20/04/2022«Խաղաղություն» դրոշով մեզ տանում են կործանարար պատերազմի. Կարեն ՎրթանեսյանԱզատության հրապարակում կազմակերպված բաց քննարկման ժամանակ ռազմական փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը գնահատեց ՀՀ իշխանությունների՝ խաղաղության դարաշրջան բացելու թեզը: «Եթե իրերն անվանենք իրենց անունով, ապա...

11:53 31/10/2019Analyst: Passage of Armenian Genocide resolution in Senate to be much more difficultAn Armenian Genocide resolution similar to the one overwhelmingly passed by the lower chamber of the U.S.
11:08 30/10/2019Armenian FM: Justice and truth consolidated with historic Armenian Genocide resolutionJustice and truth consolidated with the historic Armenian Genocide resolution overwhelmingly passed by the US House on Tuesday, Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan said on Twitter.
10:37 30/10/2019U.S. House recognizes Armenian Genocide, backs Turkey sanctionsThe U.S. House of Representatives voted overwhelmingly on Tuesday to recognize the 1915 Armenian Genocide in Ottoman Turkey. The House voted 405 to 11 in favor of the resolution, which calls on the...
12:27 29/10/2019Armenian expert: Turkey failed to fully realize its plans in Syria operationAn Armenian expert on Iran, Vardan Voskanyan believes the Middle East saw no major shifts of forces after the Turkish military operation in northern Syria.
13:39 28/10/2019Pashinyan: Defense spending to grow by 25.3% in 2020The defense spending is set to grow by 25.3% in 2020 under the draft state budget, Prime Minister Nikol Pashinyan said during parliamentary debates hosted by the Standing Committee on Financial and...
18:39 25/10/2019Armenia's economic activity index grows by 7.1%According to the data released by Armenia's National Statistical Service (NSS), the economic activity index (EAI) of Armenia increased by 7.1 % in January-September 2019 to compare with the same...
14:19 24/10/2019Lawyer slams ‘politically motivated’ criminal proceedings against Arsen BabayanOne of the lawyers of the jailed former deputy chief of the Armenian parliament staff, Lusine Sahakyan denounced the criminal case against his client as ‘politically motivated’ and ‘unlawful’.
12:58 24/10/2019Armenia ranks 47th in World Bank’s Doing Business 2020 reportArmenia ranks 47th among 190 countries in the World Bank’s Doing Business 2020 report. New Zealand was named the easiest place to do business in for the fourth year in a row, followed by Singapore,...
13:43 23/10/2019Congressman signals upcoming US House vote on Armenian Genocide resolutionUS House Foreign Affairs Committee Chairman Eliot Engel (D-NY), Armenian Caucus Co-Chair Frank Pallone (D-NJ) and other leading legislators are reporting publicly that the Armenian Genocide...
13:29 21/10/2019Armenian airports report 16.5% growth in passenger flow in SeptemberArmenia’s two airports saw a strong growth in passenger traffic in September 2019 against the same month of 2018.
15:39 17/10/2019Mammadyarov: Russian citizens of Armenian origin ‘free to visit Azerbaijan’Russian citizens with Armenian family names are ‘free to visit Baku’ anytime, but they must notice the Azerbaijani Embassy in Russia in advance to avoid tensions, Azerbaijani Foreign Minister Elmar...
10:52 17/10/2019Turkey's military operation in Syria: Trump tells Erdogan he will be 'remembered as a devil'Heavy fighting continues as Turkey presses on with its military operation, now in its eighth day, against Kurdish fighters in northeast Syria.
11:58 16/10/2019Turkey's military operation in Syria: The latest updatesHeavy fighting continues as Turkey presses ahead with its military operation against Kurdish fighters in northeast Syria, now in its seventh day, Al Jazeera reported.
10:35 16/10/2019A declassified top secret CIA report on the Nagorno-Karabakh conflictBy Harut Sassounian Publisher, The California Courier A 48-page Central Intelligence Agency Top Secret Report, prepared in August 1988 and made public in 2012 with some deletions, is titled “Unrest...
14:35 15/10/2019UNICEF: 3% of children are underweight in ArmeniaAn alarmingly high number of children are suffering the consequences of poor diets and a food system that is failing them, UNICEF warned today in a new report on children, food and nutrition.
11:58 14/10/2019Electricity generation drops in Armenia in eight monthsSome 5 billion kilowatt-hours of electricity were generated in Armenia in the first eight months of 2019, down 5% from the same months of 2018, the National Statistical Committee revealed.
14:14 12/10/2019Artsakh reports over 90 Azerbaijani ceasefire violations over past weekThe Azerbaijani armed forces violated the ceasefire along the Artsakh-Azerbaijan Line of Contact over 90 times in the past week, the country’s defense ministry reported on Saturday.
13:30 10/10/2019World reacts to Turkey’s military offensive in SyriaTurkey has launched a military operation against Kurdish positions in northeast Syria, just days after US troops pulled out of the area.
10:56 09/10/2019Jerusalem Armenian Patriarchate’s lawsuit advances through Turkish courtsBy Harut Sassounian Publisher, The California Courier While the lawsuit filed by the Catholicosate of Cilicia based in Antelias, Lebanon, for the recovery of its former headquarters in Sis, Turkey,...
13:32 08/10/2019Reddit’s Alexis Ohanian seeks more ways to make investments in ArmeniaArmenia's potential in the field of information technology is growing day by day, American-Armenian entrepreneur, Reddit and Initialized Capital co-founder Alexis Ohanian told reporters in Yerevan on...