09:28 21/12/2020Արթուր Ղամբարյան. «Ժողովուրդն ընդդեմ ՆՓ» գործի նյութերը կդառնան ազգային վերածննդի ռազմավարության մշակման պրակտիկ հիմքԻրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արթուր Ղամբարյանը գրում է . ««Ժողովուրդն ընդդեմ ՆՓ» խորհրդանշական անվամբ քրեական գործի քննության հեռանկարը կախված է քննչական մարմնի (ՀՔԾ-ի)...
14:05 20/12/2020Մարինե Սուքիասյան. Քանդենք միասին. Ալիևի ու Փաշինյանի ուղերձները«Դեկտեմբերի 31-ին նա ուղերձի իրավունք չունի. Նոր տարին դիմավորում ենք փողոցում՝ նրա հրաժարականի պահանջով և դրան հասնելու պատրաստակամությամբ»։
18:10 19/12/2020Պատմության մեջ առաջին դեպքն էր, երբ Եռաբլուրի մուտքը փակված էր պետության ղեկավարի առջև. Ռուբեն Մելիքյան«Քաղաքական ակցիա էր, ակնհայտ էր՝ նպատակ էր հետապնդում ցույց տալ, որ Փաշինյանը վայելում է մեծ թվով մարդկանց վստահությունը»,- լրագրողներին ասաց «Իրավական ուղի» ՀԿ համահիմնադիր Ռուբեն Մելիքյանը՝...
18:05 19/12/2020Այդ խայտառակ փաստաթուղթը որևէ կերպ չի պարունակում հիմք այն ամենի համար, ինչ հիմա կատարվում է Սյունիքում. Բեքարյան«Այս իշխանությունը օր առաջ պետք է հեռանա, նրանից որևէ ակնկալիք չկա»,- այսօր «Հայրենիքի փրկության շարժման» հանրահավաքի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Կարեն Բեքարյանը։ Ըստ քաղաքագետի,...
17:13 19/12/2020Արթուր Վանեցյան. ՀՀ իշխանությունները չեն կարողանում որևէ կերպ դիմակայել թուրքական ամենաթողությանը«Եթե սահմանազատումը և նոր սահմանների ընդգծումը լինի ըստ ԽՍՀՄ քարտեզի, ինչպես հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը, ապա Սյունիքից հետո թուրքն անցնելու է Արարատի, Վայոց Ձորի և Տավուշի մարզերին»,- այսօր...
16:19 19/12/2020Կա՛մ մեծ տգիտություն, կա՛մ մեծ դավաճանություն էր, որ բոլոր բանակցությունները տապալվեցին. Վազգեն ՄանուկյանՎարչապետի միասնական թեկնածու Վազգեն Մանուկյանի խոսքով, այսօր տխուր օր է, քանի որ չկան երիտասարդների վառվռուն աչքերը։ «Առաջին պատերազմի մասնակիցների և զոհվածներից շատերի հետ ես ծանոթ էի, ընկեր, և...
15:24 19/12/2020Այս պայմաններում նման երթ իրականացնելը թշնամական գործողություն է ՀՀ նկատմամբ. Ռուբեն Մելիքյան«Օրեր շարունակ զոհվածների ծնողները ուղիղ հայտարարում էին, որ ոտքը չպետք է Եռաբլուրում լինի այն մարդու, որը պատճառն է հանդիսացել այդ ծանրագույն կորուստների։ Ընդամենը մեկուկես ամսվա ընթացքում ունեցանք...
10:03 19/12/2020Միքայել Մինասյան. Նրա երթը իր անձնական դավաճանությունը հավաքական տականքության վերածելու փորձ է«2.5 տարի առաջ նա գալիս էր դեպի ծաղկուն ու կենսախինդ մայրաքաղաք։ Այսօր նա քայլում է իր ամայացրած երկրով, արյան վրայով, արյունոտ ոտնահետքերով՝ դեպի գերեզման»:
09:04 19/12/2020Արցախի ԱԱԾ-ի հայտարարությունը իրավիճակին համահունչ չէ. Տիգրան Աբրահամյան«Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը գրում է. «Մինչև ադրբեջանական զինվորական շարասյունն անցնում է Ստեփանակերտով, ավելի կոնկրետ՝ Մազի կամուրջով Շուշի բարձրանում, Արցախի ԱԱԾ-ն...
13:01 18/12/2020Թուրքական լրատվամիջոցները խոստանում են գրավել Թել ԱվիվըՎերջին մի քանի շաբաթների ընթացքում Թուրքիան փորձում էր օգտագործել արտասահմանյան ԶԼՄ-ները՝ պատմություններ առաջ տանելու համար, թե ինչպես է ցանկանում հաշտվել Իսրայելի հետ, երբ սեփական լրատվամիջոցներն...
12:15 18/12/2020Վահե Հովհաննիսյան. Պետությունը դուրս բերել շոկային վիճակիցԱյլընտրանքային նախագծեր խումբը տարածել է փորձագետ Վահե Հովհաննիսյանի հոդվածը, որը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
09:21 18/12/2020Թաթոյան․ Ադրբեջանցի զինվորականների մոտ եղած քարտեզներում ՀՀ զգալի մասը ներկայացվում է որպես Ադրբեջանի պատմական տարածքՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքի էջում գրել է․ «Սրանք քարտեզներ են, որոնք իրենց մոտ հատուկ գրքույկներում ունենում են ադրբեջանցի զինվորականները: Այս քարտեզներում Հայաստանի Հանրապետության զգալի մասը...
15:59 17/12/2020Կառավարությունը պարտավոր է հանրությանը տրամադրել պատշաճ բացատրություններ. ԹաթոյանՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը գրում է. «Հայաստանի Սյունիքի մարզի Կապան, Գորիս և մյուս քաղաքների, սահմանային գյուղերի բնակիչների անհանգստությունն ու զայրույթը, այդ թվում` կապված...
14:45 17/12/2020ԱՄՆ-ի կոնգրեսականները Թուրքիայի կառավարությանը դատապարտող հայտարարություն են հրապարակելԱՄՆ-ի կոնգրեսի Ներկայացուցիչների Պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էլիոթ Էնգելը և հանձնաժողովի ամենաբարձրաստիճան անդամ Հանրապետական Մայքլ Մըքքոլը Թուրքիայի իշխանությունների...
14:28 17/12/2020ՀՆԱ-ի անկումը կհասնի 8-8,5 տոկոսի. Տնտեսագետ«Առաջին երեք եռամսյակների կտրվածքով մեզ մոտ ՀՆԱ-ի անկումը կազմում էր մոտ 7-7,1 տոկոս, ակնկալվում է, որ մինչև տարեվերջ այդ ցուցանիշը կհասնի 8-8,5 տոկոս միջակայքում»,- «Դրամի արժեզրկումը և տնտեսական...
12:41 17/12/2020Մենք չափից ավելի զգույշ ենք ուզում լինել հատկապես ֆինանսական շուկայում. Վահագն Խաչատրյան«Երկրում 180 աստիճան ամեն ինչ փոխվել է: Սրա գիտակցությունը պետք է բերի նրան, որ երկրի զարգացման հեռանկարների առումով քաղաքականությունը պետք է փոխվի»,-«Դրամի արժեզրկումը և տնտեսական դաշտի խնդիրները»...
10:44 17/12/2020Միքայել Մինասյան. Նիկոլը հենց հիմա պիտի հրաժարական տա, սակարկություն չի լինելուՍուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը գրում է. «Հայրենիք կործանած ու տասնյակ հազարավոր մարդկային ճակատագրեր խեղած Նիկոլը որոշել է երկարաձգել իր քաղաքական կյանքը արտահերթ ընտրություններ...
09:57 17/12/2020Ադրբեջանական իշխանության բարձրագույն մարմինները շարունակում են հայատյացության բացահայտ քարոզը. ՄԻՊԱդրբեջանական ԶՈՒ կատարած պատերազմական ու մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները դաժանության աստիճանով նույնիսկ չեն տեղավորվում մարդկային երևակայության մեջ:
14:06 16/12/2020Human Rights Watch. Ադրբեջանի հարձակումը Ղազանչեցոց եկեղեցու վրա հնարավոր ռազմական հանցագործություն էՀանցավոր դիտավորությամբ կատարված պատերազմի օրենքների լուրջ խախտումները՝ դիտավորյալ կամ անխոհեմաբար, ռազմական հանցագործություններ են:
12:43 16/12/2020Ըստ փորձագետների՝ ԼՂ-ում հակամարտության կրկնակի սրման ռիսկ կա. «ՌԻԱ Նովոստի»Փորձագետները կարծում են, որ դեռևս անհնար է բացառել Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության կրկնակի սրման ռիսկը, գրում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։ Նշվում է, որ փորձագետներն իրենց կարծիքը հայտնել են Լեռնային...

12:41 24/06/2016Исмайлова: Власти Азербайджана избавились в Нардаране от популярных среди населения верующих, поскольку видели в них угрозуАхунд мечети «Хусейния» азербайджанского поселка Нардаран и «узник совести» Нухбала Рагимов без суда и следствия 27 мая был приговорен к 18 месяцам лишения свободы.
15:41 23/06/2016СМИ: Из-за допингового скандала из тяжелоатлетов пока некому представлять Азербайджан на Олимпийских Играх в РиоМеждународная федерация тяжелой атлетики (IWF) лишила сборную Азербайджана части квот на Олимпийских играх-2016 в Рио-де-Жанейро.
16:17 22/06/2016СМИ: Фаррелла Уильямса после скандирования слова «Свобода!» в Баку вероятно обвинят в «хранении наркотиков»Известный рэпер Фаррелл Уильямс в воскресенье, 19 июня, в Баку во время своего выступления на заключительном концерте гонок «Formula-1» призвал сотни зрителей петь вместе с ним в защиту свободы.
17:44 21/06/2016Сотрудничество с нацистами: печальные страницы истории Азербайджана и не только…В мае 1942 года Расулзаде был приглашен немцами на съезд кавказской эмиграции, а после него по заданию командования вермахта подключился к формированию легиона азербайджанцев.
14:47 20/06/2016Жители азербайджанских прифронтовых сел обеспокоены урожаем: часть погибла из-за боевых действий, а часть – уничтожил градА тот остаток, который можно еще спасти, не может быть собран из-за нехватки комбайнов.
12:14 18/06/2016Эксперт: «Formula-1» – очередная пропагандистская попытка показать скрывающую зловещую правду безупречную картинку АзербайджанаВ Азербайджане 17 июня стартовали автогонки Гран-при Европы «Formula-1». Соревнования создали большие неудобства для жителей Баку.
12:01 17/06/2016Азербайджанский политик: «Formula-1» в Баку вызывает раздражение граждан, так как власти бессмысленно тратят деньгиА чемпион мира Льюис Хэмилтон опробовал на симуляторе трассу в столице Азербайджана, на которой уже через несколько дней стартует Гран-при Европы - и остался не слишком доволен.
13:45 16/06/2016СМИ: Прежние объемы добычи нефти в Азербайджане не восстановятся никогда, а население ждет третью волну девальвацииСегодня Азербайджан пользуется в основном старыми месторождениями, с открытия которых прошло не одно десятилетие.
20:47 14/06/2016Памятник Гарегину Нжде взволновал израильских ветеранов, однако… Ответ экспертаЯ против аморального тезиса о том, что интерес Родины оправдывает любые средства. Подлость не перестает быть подлостью даже в том случае, когда она совершается для Отечества…
11:00 14/06/2016Кризис в азербайджанской экономике добрался до спорта, сфер страхования и транспортаСогласно опубликованным Нефтяным фондом Азербайджана (ГНФАР) данным, доходы от продажи прибыльной нефти с блока Азери-Чыраг-Гюнешли (АЧГ) в январе-мае 2016 года заметно сократились.
12:52 13/06/2016Очередной допинг-скандал в Азербайджане: сборная страны по тяжелой атлетике может быть не допущена до Олимпиады в РиоШестеро азербайджанских штангистов дисквалифицированы по итогам чемпионата мира, который прошел в ноябре прошлого года в США.
11:35 13/06/2016IWPR: Власти Азербайджана создали такую атмосферу, когда каждый уверен в праве расправиться с журналистамиСмерть азербайджанского журналиста Расима Алиева – результат деятельности правительства Азербайджана, которое создало атмосферу безнаказанности в стране, пишет Самира Ахмедбейли.
14:35 11/06/2016В Азербайджане угрожают родственникам оппозиционного блогера и требуют прекратить «позорить президента»В Бакинском суде по тяжким преступлениям был продолжен процесс по делу арестованных в июне 2015 года родственников находящегося в политэмиграции главного редактора газеты «Азадлыг».
17:50 10/06/2016«EurasiaNet.org»: Азербайджанский омбудсмен скрывает факты пыток заключенных в угоду властямАзербайджанские гражданские активисты и оппозиция крайне недовольны ее работой.
15:51 09/06/2016Организация «Спорт за права» призвала Энрике Иглесиаса, Криса Брауна и Фаррелла Уильямса отменить выступления в БакуОтмечается, что гран-при Европы в этом году пройдет в Баку, и «Formula-1» может «улучшить свой имидж», если озвучит ситуацию в области прав человека в Азербайджане.
13:44 08/06/2016Комиссия Совета Европы: В Азербайджане расизм и нетерпимость проявляются не только по отношению к армянам, но и к христианам в целомВласти должны изменить свою политику в отношении армян и не позволять, чтобы государственные лица использовали язык ненависти, отмечают авторы доклада.
11:19 08/06/2016Bloomberg: Телекоммуникационная компания «TeliaSonera» не может продать свои акции из-за коррупционного скандала в АзербайджанеРасследование властями США и других европейских государств коррупционной деятельности «TeliaSonera» в Азербайджане стало причиной задержки переговоров по продаже активов.
11:40 07/06/2016«Туран»: Тезис главы администрации президента Азербайджана о «сильном государстве» оказался несостоятельнымВ современном Азербайджане под понятием «сильное государство» понимают нечто частное – «сильную власть» или «режим», который является орудием подавления прав и свобод индивидуумов, пишет СМИ.
14:43 06/06/2016Хадиджа Исмайлова: У властей Азербайджана уже нет столько денег, чтобы мобилизовать лоббистские группыНаиболее известные азербайджанские «узники совести» вышли на свободу, однако власти Азербайджана все еще продолжают арестовывать политических активистов, пишет Самира Ахмедбейли на сайте IWPR.
12:41 04/06/2016СМИ: Власти Азербайджана наняли новую лоббистскую организацию для обеспечения контактов с госструктурами СШАВ Вашингтоне лоббистская фирма «Greenberg Traurig» подписала контракт с бакинской «правозащитной группой» по оказанию услуг для обеспечения «контактов с государственными органами в США».