15:57 18/04/2023Հուշարձանների պահպանության միջազգային օրն է1983 թ․ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր ասամբլեայի որոշմամբ ապրիլի 18-ը հռչակվել է Հուշարձանների պահպանության միջազգային օր։ Շուրջ 30 տարի առաջ՝ 1993թ.
10:18 18/04/2023Մմեկնարկում է ռուսական կինոյի «մարաթոն». Տոմսերը կարող եք անվճար ամրագրելԱպրիլի 28-ին Հայաստանում կմեկնարկի ռուսական կինոյի «մարաթոնը». Այս տարի Russian Film Festival-ը հայ հանդիսատեսին կներկայանա երկրորդ անգամ, սակայն ֆիլմերի ընդլայնված ծրագրով և ցուցադրությունների նոր...
10:09 18/04/2023Հայաստան է ժամանում աշխարհահռչակ դաշնակահար Ալեքսեյ ԼյուբիմովըՀայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի հրավերով՝ Հայաստան է ժամանում աշխարհահռչակ դաշնակահար Ալեքսեյ Լյուբիմովը։ Լյուբիմովը Ֆիլհարմոնիայի՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության...
20:39 17/04/2023Արթենյանները խնամքով են պահում անցյալ դարի «մոռացված» իրերըԱխալքալաք մունիցիպալիտետի Օրջա գյուղի գողտրիկ արհեստանոցների մեկում Մկրտիչ Արթենյանը խնամքով պահել է անցյալ դարի կենցաղային, գյուղատնտեսական և երաժշտական գործիքների մի քանի նմուշ։ Ինչպես գրում է...
13:38 17/04/2023Վալերիա. Ռուսաստանից հեռացած արտիստներն իրենք իրենց պատժել ենՌուս երգչուհի Վալերիան հայտարարել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունից հեռացած արտիստներն իրենք իրենց պատժել են։ aif.ru-ին տված հարցազրույցում նա ասել է, որ ռուս երաժիշտներն արտասահմանում հետաքրքիր չեն։...
11:34 17/04/2023«Decca»-ն թողարկել է հոգևոր արիաների «Ave Maria» ալբոմը՝ Կալեյայի, Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և Սերգեյ Սմբատյանի կատարմամբՄեր ժամանակների ամենաճանաչված ձայներից մեկը հանդիսացող աշխարհահռչակ տենոր Յոզեֆ Կալեյան Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի հետ համատեղ...
19:30 15/04/2023Սալմա Հայեկը, Քոլին Ֆարելը, Ջենիֆեր Քուլիջը աշխարհի 100 ամենաազդեցիկ մարդկանց ցուցակում ենԴերասաններ Սալմա Հայեկը, Քոլին Ֆարելը և «White Lotus»-ի աստղ Ջենիֆեր Քուլիջը Time ամսագրի կողմից ճանաչվել են աշխարհի 100 ամենաազդեցիկ մարդկանցից։ Մոլորակի ամենաազդեցիկ մարդկանց նոր հարյուրյակում են...
19:15 15/04/2023Իտալիան պատրաստվում է բարձրացնել վանդալիզմի համար տուգանքների չափըԻտալիայում պահանջում են օրենք ընդունել հուշարձանները կամ մշակութային այլ վայրերում վանդալիզմի դեպքերով տուգանքները բարձրացնելու համար: Նախարարների կաբինետի նիստում կառավարությունը պաշտպանել է...
18:15 15/04/2023Երբ Մակրոնը հայտարարեց, որ հինգ տարի անց կգործարկեն Փարիզի Աստվածամոր տաճարը, բոլորը ծիծաղեցին«Երբ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարեց, որ հինգ տարի անց կգործարկեն Փարիզի Ասվածամոր տաճարը, բոլորը ծիծաղեցին։ Հիմա չեն ծիծաղում»,-գրում է BBC-ն։ Նման կարճ ժամանակահատվածում տաճարի...
18:00 15/04/2023Քեթի Փերին, Լայոնել Ռիչին և Անդրեա Բոչելին ելույթ կունենան Չարլզ III-ի թագադրման պատվին կայանալիք համերգինՔեթի Փերին, Լայոնել Ռիչին, օպերային երգիչ Անդրեա Բոչելին և բրիտանական Take That խումբը ելույթ կունենան Չարլզ III թագավորի թագադրման պատվին համերգին։ Այս մասին հայտնում է Deadline-ը։ Աստղային շոուն...
15:21 15/04/2023Ապրիլի 15-ը՝ մշակույթի միջազգային օրԱյսօր՝ ապրիլի 15-ին, աշխարհի շատ երկրներ նշում են Մշակույթի համաշխարհային օրը։ Այն հռչակվել է 1935 թվականի ապրիլի 15-ին` «Գեղարվեստական և գիտական հաստատությունների և պատմական հուշարձանների...
14:55 15/04/2023«Մեզնից մեկը ստում է». Հերթական բեսթսելլերը թարգմանվել է հայերենNewmag հրատարակչությունը թարգմանել ու հրատարակել է ամերիկացի գրող Քարեն Մակմանուսի «Մեզնից մեկը ստում է» համաշխարհային բեսթսելլերը: Դետեկտիվ ժանրի գիրքը Բեյվյուի ավագ դպրոցի հինգ աշակերտների մասին...
11:33 14/04/2023Կինոն միայն արվեստ չէ, անգերազանցելի լծակ է. Արա Խզմալյան«Տարին հագեցած է շատ կարևոր հոբելյանական տարեթվերով։ Բացի Հայ կինոյի հիմնադրման 100-ամյակը, տարին նշանավորում ենք նաև անիմացիոն արվեստի 85-ամյակով, նշում ենք մեր մեծանուն արվեստագետի՝ լեգենդար...
10:27 13/04/2023Հանրահայտ թավջութակահար Hauser-ը ելույթ կունենա ԵրևանումԱշխարհահռչակ թավջութակահար HAUSER-ը (Ստեփան Հաուսեր) հունիսի 17-ին ելույթ կունենա Երևանում։ Երաժիշտի մենահամերգը կկայանա «ՀԱՅԱ» փառատոնի շրջանակում։ Լինելով աշխարհի ամենահեղինակավոր երաժշտական...
18:12 12/04/2023Տրետյակովյան պատկերասրահում կբացվի ցուցահանդես՝ նվիրված Ռուսական արվեստի թանգարանի հիմնադիր Արամ Աբրահամյանի 125-ամյակինՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանն այսօր ընդունել է Մոսկվայի պետական Տրետյակովյան պատկերասրահի ներկայացուցիչներին՝ պատկերասրահի գիտական գծով փոխտնօրեն...
16:27 12/04/2023Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված Ֆրանսիայում կանցկացվի մեծ համերգային ծրագիր, կկազմակերպվի ցուցահանդեսՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է «Ազնավուր» հիմնադրամի ներկայացուցիչներին՝ տնօրեն Քրիստինա Ազնավուրի (Սարկիսյան) գլխավորությամբ: ԿԳՄՍ...
16:46 10/04/2023Հայաստան ներխուժած ադրբեջանցիները վանդալիզմի գործողություն են իրականացրել ՈրոտնավանքումՀայաստանի տարածք ներխուժած ադրբեջանցի զինվորականները վանդալիզմի գործողություն են կատարել Որոտնավանքի եկեղեցում։ Համացնցում տարածվող տեսանյութում երևում է, որ նրանք պատռել են եկեղեցու պատին փակցված...
16:06 10/04/2023Կհնչեն Դավիթ Սաքոյանի, Արամ Սաթյանի և Ջիվան Տեր-Թադևոսյանի ստեղծագործություններըԱպրիլի 17-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում տեղի կունենա Հայ կոմպոզիտորական արվեստի 14-րդ փառատոնի երկրորդ համերգը։ Փառատոնը կազմակերպել է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը Հայաստանի...
13:48 10/04/2023Հայաստանյան բեմում ելույթ ունենալը շատ բարդ է. ՀՀ վաստակավոր արտիստ Լիպարիտ ԱվետիսյանԱպրիլի 11-ին Հայաստանի օպերայի և բալետի ազգային թատրոնում առաջին անգամ կներկայացվի Հայաստանի Հանրապետության վաստակավոր արտիստ, Թատրոնի առաջատար մեներգիչ, տենոր Լիպարիտ Ավետիսյանի մենահամերգը:...

11:43 29/08/2017‘Game of Thrones’ season 7 finale draws record 16.5m viewersThe “Game of Thrones” Season 7 finale set another ratings high with 16.5 million viewers on Sunday night, the Variety reports, citing Nielsen data.
19:22 28/08/2017Charles Aznavour to perform a series of concerts in FranceThe French-Armenian singing legend, Charles Aznavour, is set to perform a series of concerts in France.
10:56 28/08/2017Yerevan Opera Theatre to launch its 85th jubilee session on Sept. 5Armenian National Academic Theatre of Opera and Ballet named after Alexander Spendiaryan will kick off the 85th jubilee session on 5 September, with dozens of jubilee celebrations, premieres,...
11:51 26/08/2017Charles Anznavour to perform concerts in St. Petersburg and MoscowThe Armenian-French world famous chansonnier Charles Aznavour plans to give a concert in Moscow and St.
18:34 25/08/2017Armenia’s FM Nalbandian congratulated Charles Aznavour on receiving star on Hollywood’s “Walk of FameOn August 24, the star after world famous chansonnier Charles Aznavour was installed on Hollywood’s “Walk of Fame.” On this occasion, the American “Variety” magazine has dedicated a special section...
11:22 25/08/2017Charles Aznavour has been honored with a star on Hollywood Walk of FameLegendary singer-song-writer Charles Aznavour has been honored with the 2,618th star on the Hollywood Walk of Fame on Thursday, August 24, 2017.
13:34 22/08/2017Requiem mass in memory of Perch Zeytuntsyan to take place on AugustBy a decision of Armenian Prime Minister Karen Karapetyan, a government commission was set up to organize the funeral of Honored Cultural Worker of Armenia Perch Zeytuntsyan, the press service of the...
17:14 21/08/2017President Sargsyan congratulates Anahit Topchyan on jubileePresident Serzh Sargsyan sent today a congratulatory message to Honored Artist of the Republic of Armenia, actress, prose writer and translator Anahit Topchyan, wishing her robust health, happiness...
14:46 21/08/2017Renowned Armenian writer and dramatist Perch Zeytuntsyan dies aged 79Armenian playwright, dramatist and screenwriter Perch Zeytuntsyan has died today at around 5 a.m., the President of Writers' Union of Armenia (WUA) Edward Militonyan told Panorama.am.
12:35 19/08/2017Film about Aram Khachaturian to be shot in RussiaOne of the film production companies in Russia is preparing to shoot a feature film about renowned Armenian composer Aram Khachaturian, Rusarminfo told Panorama.am.
11:53 19/08/2017Hollywood actor John Malkovich to visit ArmeniaWorld famous Hollywood actor John Malkovich is set to visit Armenia to attend the solemn opening ceremony of the 5th Aram Khachaturian International Festival in capital city Yerevan, the press...
12:31 16/08/2017World-famous Armenian cellist Narek Hakhnazaryan to perform in Astana with his brotherWorld-famous Armenian cellist Narek Hakhnazaryan is set to hold a concert in Astana, Kazakhstan, together with his brother on August 17.
17:51 15/08/2017Comedy to be screened at Garni open-air hall on 17 Aug.On August 17, at 20:30, The Gods Must Be Crazy, a comedy produced in the U.S., is set to be screened at the open-air hall of Armenia’s Garni Historical-Cultural Museum-Reserve, the press department...
14:48 12/08/2017Aznavour to receive star on Hollywood Walk of Fame on August 24The Hollywood Chamber of Commerce is proud to announce that legendary entertainer Charles Aznavour will be honored with the 2,618th star on the Hollywood Walk of Fame on Thursday, August 24 at 11:30...
12:48 12/08/2017Traditional Armenian wedding ceremony staged at “Zvartnots” museum-reserve, turned to grandiose festive event“Weeding is a unique event in the life of every person, and everyone eagerly waits for it. Overt the time the traditions of a certain culture are transformed acquiring new features, while losing...
18:45 11/08/2017Sergey Smbatyan will conduct the opening and closing concerts of the Eurasian Music GamesThe Artistic Director and Principal Conductor of the State Youth Orchestra of Armenia Sergey Smbatyan will perform within the framework of the Eurasian Music Games.
16:44 11/08/2017Dilijan to host a music camp of young Armenian and Georgian composersThe Composers' Creative Center after Eduard Mirzoyan in Dilijan will host a music camp of around 40 young Armenian and Georgia composers and performers from August 15-26.
17:15 10/08/2017Charles Aznavour to perform a series of concerts in Australia and EuropeThe French-Armenian singing legend, Charles Aznavour will perform in Europe and Australia as part of a "Farewell Tour" in 2017, the official website of the singer reported.
17:59 07/08/2017The House of Hovhannes Tumanyan reopened in Tbilisi after renovationThe last house of Armenian renowned poet and publicist Hovhannes Tumanyan located on Amagleba street, 18 (former Davitashvili St.) in Tbilisi, Georgia, reopened its doors on Monday to serve as...