13:20 21/05/2022Կաննի 75-րդ կինոփառատոնին կից Marche du Film կինոշուկայում գործում է հայկական տաղավարըՀայաստանի ազգային կինոկենտրոնի աշխատանքային խումբը մայիսի 17-ից սկսել է աշխատանքները Կաննի 75-րդ միջազգային կինոփառատոնին կից գործող Marche du Film կինոշուկայում՝ Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի թիվ...
13:01 21/05/2022Հայաստանյան թանգարանային ֆոնդից ավելի քան 67 հազար ցուցանուշ ենթակա է վերականգնմանՀայաստանում 2021 թվականին գործել է 100 թանգարաններ, որից 63-ը՝ Երևանում։ ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով, թանգարանների ֆոնդերը կազմում է 3 157 546։ Մեկ տարում վերականգնվել է 7202 ցուցանմուշ։...
12:01 21/05/2022Կաննում մերկ կինը հայտնվել է կարմիր գորգի վրաԿաննի փառատոնի կարմիր գորգի վրա վազելով մուտք է գործել մերկ մի կին, ում կրծքավանդակը ներկված է եղել Ուկրաինայի դրոշի գույներով։ The Hollywood Reporter ամսագիրի տարածած լուրը ներկայացնում է «Գազետա...
11:22 21/05/2022«Էրեբունի»- ում կցուցադրվի «Կարմիր բլուր» հնավայրում հայտնաբերված ավելի քան 60 արժեքավոր գտածոՄուտքն ազատ է։
11:04 21/05/2022Էվելինա Բարսեղյանի «Ժառանգը» ֆիլմը միջազգային փառատոնում արժանացել է ժյուրիի հատուկ մրցանակիՀայաստանի ազգային կինոկենտրոնի կողմից պետական աջակցություն ստացած ռեժիսոր Էվելինա Բարսեղյանի «Ժառանգը» խաղարկային կարճամետրաժ ֆիլմը Իտալիայում Միլանի 29-րդ Sguardi Altrove Sguardi Altrove...
10:55 21/05/2022Հայտարարվելու է մրցույթ՝ Սոս Սարգսյանի անվան թատրոնի տնօրենիԵրևանի Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային պետական թատրոնն այժմ տնօրեն չունի։ Դերասան Արման Նավասարդյանը, ով 2018թ.
10:23 21/05/2022Բարձրաստիճան սպաները պահանջում են քրեական գործ հարուցել գնդապետ Արայիկ Մուրադյանի նկատմամբԲանակի, ոստիկանության, ազգային անվտանգության ծառայության պահեստազորի բարձրաստիճան սպաները պահանջում են քրեական գործ հարուցել մայիսի 17-ին Երևան քաղաքում պահեստազորի գնդապետ Արայիկ Մուրադյանի նկատմամբ...
09:51 21/05/2022Տիգրանակերտի թանգարանի վերջին վայրկյաններըԼուսանկարները հրապարակել է Արցախի Տիգրանակերտի պեղումներն իրականացրած արշավախմբի ղեկավար Համլետ Պետրոսյանը։
09:00 21/05/2022«Զենք. պայքար և մշակույթ». ցուցահանդես՝ նվիրված ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման 30-ամյակինՑուցադրվելու են արժեքավոր հնագիտական նմուշներ։
15:35 20/05/2022Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային թատրոնն Արցախում էԵրևանի Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային պետական թատրոնն Արցախում է՝ «Genesis Armenia» ուղեղային կենտրոնի նախաձեռնությամբ մայիսի 19-28-ը Արցախում անցկացվող «Արցախն ապրում է» փառատոնի շրջանակում։ Թատրոնը...
18:05 19/05/2022Լյուբով Ուսպենսկայայի համերգը Բաքվում չեղարկվել է՝ նրա հայամետ դիրքորոշման պատճառովԲաքվում չեղարկվել է Լյուբով Ուսպենսկայայի համերգը, որը պետք է կայանար հոկտեմբերի 9-ին։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ Բաքվի բնակիչներից մեկը նախատեսված համերգի վերաբերյալ բողոքով դիմել է...
12:50 19/05/2022ARARAT թանգարանը միանում է «Թանգարանային գիշեր» միջազգային նախաձեռնությանըԱվանդույթի համաձայն ARARAT թանգարանը այս տարի ևս միանում է «Թանգարանային գիշեր» միջազգային նախաձեռնությանը։ Այդ կապակցությամբ`մայիսի 20-ին, 21։00-ից մինչև 00։30 և մայիսի 21-ին, 21։00-ից մինչև 00։00...
19:13 17/05/2022Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի կունենա «Միսս ԱՊՀ-2022» մրցույթըՀունիսի սկզբին Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում տեղի կունենա «Միսս ԱՊՀ-2022» մրցույթը, որը Հայաստանում անցկացվում է 2-րդ անգամ։ Այս մասին հայտնում են...
12:57 17/05/2022Մայիսի 18-ին բոլոր այցելուների համար թանգարաններն անվճար կլինենԹանգարանների միջազգային օրը և «Թանգարանների գիշեր» համաեվրոպական միջոցառումը՝ Հայաստանում
12:42 17/05/2022Արցախի պետական ջազ նվագախումբը՝ նոր կազմով ու նոր մոտեցումներով«Ձեզ համար մի քիչ լույս եմ բերել»։
19:04 16/05/2022Պարզվում է՝ Եվրատեսիլում Ուկրաինայի ժյուրին սխալ միավոր է դրել ԼեհաստանինՈւկրաինացի երգչուհի, Եվրատեսիլում Ուկրաինայից ժամանած ժյուրիի անդամ Իրինա Ֆեդիշինն ասել է, որ մրցույթի մրցավարական համակարգում ձախողում է տեղի ունեցել, ինչի հետևանքով Լեհաստանը սխալ միավորներ է...
17:34 16/05/2022«Նվիրում Կոմիտասին». Եղիշե Չարենցի ծննդյան 125-ամյակին նվիրված ժամանակավոր ցուցադրութունԿոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի և Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարանի նախաձեռնությամբ «Թանգարանների միջազգային օրը»՝ մայիսի 18-ին՝ ժամը 18:00-ին, Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում կբացվի «Նվիրում Կոմիտասին»...
15:58 16/05/2022«Եվրատեսիլ 2022»-ում հաղթած ուկրաինական խումբը կվաճառի ստացած մրցանակը«Եվրատեսիլ 2022» երգի մրցույթում առաջին տեղը զբաղեցրած ուկրաինական Kalush Orchestra երաժշտական խումբն աճուրդի կհանի որպես մրցանակ ստացած ապակե խոսափողը։ Այս մասին գրում է Եվրանյուզը։ Երաժիշտները...
14:34 16/05/2022«Արմմոնո» փառատոնին կցուցադրվի 27 մոնոներկայացում, որից 9-ը՝ միջազգային ծրագրումՄայիսի 17-ից 21-ը Երևանում կանցկացվի մոնոներկայացումների «Արմմոնո» միջազգային թատերական ամենամյա հոբելյանական 20-րդ փառատոնը: Այս տարի փառատոնի մասնակից երկրներն են՝ Հունաստան, Ռուսաստան, Ուկրաինա,...
10:08 15/05/2022«Եվրատեսիլ-2022»-ում հաղթել է Ուկրաինան, Հայաստանը 20-րդն է«Եվրատեսիլ-2022» երգի միջազգային մրցույթում հեռուստադիտողների և պրոֆեսիոնալ ժյուրիի քվեարկության արդյունքում 631 միավորով հաղթել է Ուկրաինայի ներկայացրեց Kalush Orchestra-ն «Stefania» երգով: Երկրորդ...

17:39 24/10/2014Monument to Sos Sargsyan to be unveiled in StepanavanA monument to famous Armenian actor, playwright, People’s Artist and political activist Sos Sargsyan will be unveiled in Stepanavan city in Armenia’s Lori province, in a park near Sos Sargsyan...
14:40 24/10/2014Sos Sargsyan would be 85 todayFamous Armenian actor, playwright, People’s Artist and political activist Sos Sargsyan would have turned 85 today.
20:05 22/10/2014Anna Turcotte-Astvatsaturyan refutes disinformation of Azerbaijani media concerning provocation in University of AmsterdamAnne Turcotte-Astvatsaturyan, the author of the book "Nowhere: The Story of exile" which tells about the Armenian refugees from Azerbaijan in the Karabakh conflict, has denied the information...
18:12 21/10/2014Famed pianist Tigran Hamasyan to give 100 concerts for Armenian Genocide centenaryWorld famous jazz pianist, composer Tigran Hamasyan and Yerevan State Chamber Choir plan to give 100 concerts in various countries of the world in 2015, on the occasion of the Armenian Genocide...
14:43 21/10/2014International Poetry Festival taking place in ArtsakhArtsakh Republic President Bako Sahakyan received a group of participants of the 2nd Artsakh International Poetry Festival ongoing in capital Stepanakert.
14:43 18/10/2014“Karabakh: Peaceful Life Next to War Ghosts:” A documentary about Artsakh (video)The Voice of America has released a documentary about Nagorno-Karabakh. The movie is titled “Karabakh: Peaceful Life Next to War Ghosts.”
17:51 17/10/2014Demoyan: Negotiations underway to organize Armenian Genocide expositions in TurkeyNegotiations are underway to display at least two of Armenian Genocide Museum-Institute (AGMI) expositions in Turkey, said AGMI director Hayk Demoyan, who is also the secretary of the State...
18:11 14/10/2014Theatrical Lori festival to honor actor Sos SargsyanTheatrical Lori festival, which has acquired the status of international festival, this year will be dedicated to the memory of renowned Armenian actor, People’s Artist of USSR and Armenia Sos...
15:51 14/10/2014Festival of lavash and Armenian dishes to take place in ArmeniaNor Artik village in Aragatsotn province of Armenia will host a festival of lavash and Armenian dishes on October 18, the Armenian Culture Ministry reports.
16:11 13/10/2014Montserrat Caballe is back in ArtsakhOn October 12, world-famous soprano Montserrat Caballe arrived in Artsakh. On October 14, the singer will give an exclusive concert at Stepanakert Renaissance Square, dedicated to the 20th...
14:44 07/10/2014Armenia to attend celebrations of 95th anniversary of Soviet and Russian circusThe 95th anniversary of the Soviet and Russian circus will be celebrated in Moscow. Head of the Union of Circus Workers of Armenia and Artistic Director of Yerevan Circus Sos Petrosyan will...
10:41 01/10/2014World Music Day is celebrated todayOn October 01, 2014 World Music Day, also known as The Fête de la Musique is celebrated. The music festival is observed annually and this idea was first broached by American musician Joel Cohen: in...
12:45 26/09/2014Today is 145th birthday of great Armenian composer KomitasKomitas, a.k.a. Soghomon Soghomonyan, was born on September 26, 1869 in Anatolia, Turkey, in the town of Koutina (Ketaia). His father, Gevorg Soghomonyan was a shoemaker but he also composed songs...
18:33 16/09/2014Aram Khachaturian International Festival will be broadcasted online due to VivaCell-MTS technical supportThe 2nd Aram Khachaturian International Festival and an unprecedented innovative project of SYOA were presented during the joint press conference of Sergey Smbatyan, the Artistic Director and...
12:53 12/09/2014Armenian President congratulates Vladimir SpivakovArmenian President Serzh Sargsyan has addressed a congratulatory message to world-renowned conductor and violinist Vladimir Spivakov on his 70th birthday.
13:54 19/08/2014Violinist Kim Kashkashian awarded Golden BowThe Foundation of the Geigenbauschule Brienz has awarded American Armenian violist Kim Kashkashian its Golden Bow, a prize that honors contributions to the strings world, The Strad reports.
13:27 15/08/2014‘The Two Poles of Polish Female Artists’ exhibition to open at Armenian National GalleryAn exhibition titled ‘The Two Poles of Polish Female Artists’ will open on August 15 at the National Gallery of Armenia.
14:54 11/08/2014Armenian poetess Metakse dies aged 88Armenian poetess, writer and translator Metakse died on August 10, at the age of 88. By a decision of Armenia’s Prime Minister, a government commission will be set up to organize the funeral of the...
15:43 29/07/2014‘‘Sea is my passion’’: Today is Ivan Aivazovsky’s anniversary (photos)Ivan Aivazovsky (Hovhannes Ayvazyan): “Sea is my passion: I could find something new there all the time.” Many artists have been passionate to write the sea and only Ivan Aivazovsky has devoted...
11:43 29/07/2014Bako Sahakyan meets participants of the international symposium of sculptorsOn 29 July Artsakh Republic President Bako Sahakyan met participants of the "Hakob Gyurjyan" III international symposium of sculptors held under the "Peace to Artsakh" slogan, Central information...