18:26 14/03/2023Հայաստանի ֆոնդային բորսայում այսօր տեղի է ունեցել ավելի քան 29 մլրդ դրամ ընդհանուր ծավալով պետական պարտատոմսի տեղաբաշխման աճուրդՀայաստանի ֆոնդային բորսայում մարտի 14-ին տեղի է ունեցել ավելի քան 29 մլրդ դրամ ընդհանուր ծավալով պետական պարտատոմսի տեղաբաշխման աճուրդ։ Այս մասին տեղեկացնում են բորսայից։ «Մասնավորապես, մարտի 14-ին...
17:51 14/03/20232022-ին եղել են իրավիճակներ, որ ԿԲ-ն միջամտել է շուկայում տեղի ունեցող իրադարձություններին. Մարտին ԳալստյանՀայկական դրամի փոխարժեքն ազատ լողացող է, և ՀՀ կենտրոնական բանկն իր միջամտությունը շուկայում սահմանափակում է անկանոն, պրոբլեմատիկ իրավիճակները հարթելու միջոցով։ Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց...
16:07 14/03/20232023թ. փետրվարին 12-ամսյա գնաճը նվազել է՝ կազմելով 8.1%. ԿԲ2023 թվականի փետրվարին 12-ամսյա գնաճը շարունակում է նվազել՝ կազմելով 8.1%, իսկ բնականոն գնաճը՝ 8.4%։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը։ Նրա...
15:16 14/03/20232022 թվականին 1.9 մլն ՀՀ քաղաքացի նախընտրել է հանգստանալ երկրի ներսումՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալների համաձայն՝ 2022 թվականի հունվար-դեկտեմբերին ներքին զբոսաշրջությունը, համեմատած 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, աճել է 20.9%-ով։ Ինչպես Panorama.am-ը...
12:27 14/03/2023ԿԲ. Վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը մնացել է անփոփոխՄարտի 14-ին տեղի է ունեցել ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի նիստ։ ԿԲ մամուլի ծառայության փոխանցմամբ, նիստի ժամանակ որոշվել է՝ անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ սահմանելով 10.75%, Հայաստանի...
10:45 14/03/2023Թուրքիան կոչ է անում վերականգնել Ղրիմի հետ առևտրային հարաբերություններըԹուրքիայում Ղրիմի բարեկամների ասոցիացիայի նախագահ, Թուրքիայի Ղրիմի թաթարների մշակութային միությունների ֆեդերացիայի ղեկավար Ունվեր Սելն ասել է, որ թուրքական բիզնեսը կողմ է Ղրիմի հետ առևտրային...
17:06 13/03/20232022 թվականին մենք կունենանք 47 %-ին մոտ պարտք/ՀՆԱ ցուցանիշ.Վահե Հովհաննիսյան«Պարտք/ՀՆԱ ցուցանիշով կառավարության ծրագրով 2026թ.-ի համար թիրախավորվել էր 60%-ից ցածր մակարդակ և պետք է ուրախությամբ ասեմ, որ 2022 թվականին մենք կունենանք 47 %-ին մոտ պարտք/ՀՆԱ ցուցանիշ»,-ԱԺ...
16:04 13/03/2023Պառավաթումբում անհրաժեշտ են համարում գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացումըԱրցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Պառավաթումբ համայնքում վարելահողերի հիմնական մասը մշակվում է: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրել է Պառավաթումբի համայնքապետ Սասուն Սարգսյանը՝...
15:45 13/03/2023Փոփոխություններն ինչքան էլ լավ նպատակներ ունենան՝ նույն քաղաքացուն դնում են ոչ շահեկան դրության մեջ.Լիլիթ Գևորգյան«Մեր կազմակերպության անդամ ընկերություններն ակտիվ մասնակցություն ունենալով նման քննարկումներին՝ այնուամենայնիվ, դեռ ունեն դժգոհություններ, որոնք արտահայտել են նամակի միջոցով և ներկայացրել ենք որոշակի...
15:38 13/03/2023«DigiTec»–ում Ակբա բանկը ներկայացրել է ֆինտեխ ոլորտի եզակի լուծումներԱկբա բանկը «DigiTec» տեխնոլոգիական ցուցահանդեսի այցելուներին տեղափոխում է թվային աշխարհ և ներկայացնում ֆինտեխ ոլորտի իննովացիաները։ «DigiTec»-ում Ակբա բանկը ներկայացրել է Հայաստանում եզակի Acba MAX...
14:41 13/03/2023Ակցիա ՍԱՏՄ դիմաց. Ագրոքիմիկատներ ներկրողները հայտնվել են ցայտնոտային վիճակում«Ագրոքիմիկատներ ու պեստիցիդներ ներկրողները հայտնվել են ցայտնոտային վիճակում։ 700 տոննա թունաքիմիկատ գտնվում է մաքսային պահեստներում, թույլ չեն տալիս ներկրել»,-այսօր հայտարարեցին ՍԱՏՄ շեքի դիմաց...
12:07 13/03/2023«Լույս». 2023թ. տնտեսական ազատության ինդեքսով Հայաստանը 2001թ.-ից ի վեր ամենացածր ցուցանիշն է արձանագրել«ԼՈՒՅՍ» հիմնադրամն ուսումնասիրել է «Հերիթեյջ» հիմնադրամի կողմից հրապարկված «Տնտեսական ազատության ինդեքս - 2023» զեկույցը։ 1995թ.-ից ի վեր յուրաքանչյուր տարի հրապարակվող այս զեկույցներում գնահատվում է...
08:55 13/03/2023Դոլարի, եվրոյի և ռուբլու փոխարժեքն` այսօրՀՀ բանկերում այսօր՝ ժամը 08:45-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 384.92 դրամ։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի առքի ամենաբարձր գինը բանկերում 385.50 դրամ է, վաճառքի դեպքում ամենացածր...
19:45 11/03/2023Ռուսաստանում ցորենի բերքը 2022 թվականին 2021 թվականի համեմատ աճել է գրեթե 37%-ովՌուսաստանի Դաշնությունում հացահատիկի բերքը 2022 թվականին 2021 թվականի համեմատ աճել է 29,9 տոկոսով։ Այս մասին հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ հղում կատարելով Ռոսստատի տվյալներին։ Վիճակագրության համաձայն՝...
17:00 11/03/2023Անտեսվում են հազարավոր քաղաքացիների պահանջն ու կարծիքը․ Օլեգ ԴուլգարյանԱմուլսարի հանքավայրի շահագործման դեմ մի խումբ ՀԿ-ներ հայտարարություն տարածեցին, որն իրենից ենթանդրում է պարզաբանումներ և պահանջներ պաշտոնատար անձանձից, նաև միջազգային կազմակերպություններից, որոնք...
14:25 11/03/2023Ռուսաստանում ոչ եկամտաբեր կազմակերպությունների մասնաբաժինը 2022 թվականին աճել է մինչև 26,1 %Պետական վիճակագրական դաշնային ծառայության (Ռոսստատ) տվյալների՝ նախորդ տարի ոչ եկամտաբեր կազմակերպությունների և ձեռնարկությունների մասնաբաժինը Ռուսաստանի ներքին շուկայում աճել է մինչև 26,1%: 2021...
14:10 11/03/2023Վերին Լարսում մարտի 11-ից կրկին դադարեցվել է բեռնատար մեքենաների երթևեկությունըՀյուսիսային Օսիայում արտակարգ իրավիճակների նախարարությունն արգելել է ծանր բեռնատարների տեղաշարժը վրացական ռազմական մայրուղով դեպի Վրաստանի հետ սահման՝ եղանակի վատթարացման պատճառով։ «Գազետա ռու»-ն...
10:57 11/03/2023ԱՄՆ-ում 2008 թվականի ֆինանսական ճգնաժամից հետո առաջին անգամ խոշոր բանկ սնանկացավԱՄՆ-ում 2008 թվականի ֆինանսական ճգնաժամից հետո առաջին անգամ սնանկացել է խոշոր բանկը՝ Silicon Valley Bank (SVB): Այդ մասին հայտնում է «ՌԻԱ նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով Ավանդների ապահովագրման դաշնային...
19:30 10/03/2023Թուրքիայում երկրաշարժներից հետո վարձակության տրվող բնկարանների գները սկսել են աճելErmenihaber-ը գրում է , որ վերջերս Թուրքիայում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժնեից հետո վարձակության տրվող բնկարանների գները սկսել են աճել: Թուրքական «T24»-ի տեղեկացմամբ Ստամբուլում վարձակալության...
17:46 10/03/2023Bunge-ը Ռուսաստանում բիզնեսը վաճառել է Exoil Group հոլդինգի հիմնական սեփականատեր Կարեն Վանեցյանին«Олейн» արևածաղկի ձեթ արտադրող և աշխարհում խոշորագույն ագրոարդյունաբերական թեյդերներից ամերիկյան Bunge ընկերությունը Ռուսաստանում վաճառել է իր բիզնեսը Կարեն Վանեցյանին առանց հետգնման...

14:48 16/01/201420% shares of ArmRosGazprom to be transferred to Russia by January 17At today’s meeting, the Armenian government approved the agreement on the sale of ArmRosGazprom CJSC’s shares.
18:04 15/01/2014Armenia has again become leader among CIS countries according to Index of Economic Freedom 2014 and is far ahead of AzerbaijanAccording to the article published in Index of Economic Freedom 2014 Armenia’s economic freedom score is 68.9, making its economy the 41st freest in the 2014 Index among 178 countries.
11:51 15/01/2014Zhamanak: Armenia’s economic freedom ranking dropsThe Heritage Foundation has released its 2014 Index of Economic Freedom, which shows Armenia’s economic freedom ranking dropping by 0.5 points due to the deterioration of the situation in the...
16:53 14/01/2014Armenian government discusses CU entry effortsThe Armenian government held a consultation meeting, chaired by Prime Minister Tigran Sargsyan, to discuss Armenia’s entry into the Customs Union and the Common Economic Space, the government’s press...
19:27 09/01/2014About 60% of Azerbaijani population borrows money to buy food and every fifth gives a bribe“According to the Caucasus Research Resource Centers (CRRC) data 59.9% of Azerbaijani population borrows money to buy food”.
09:29 08/01/2014Western economies: A tale of thieves and tapers2013 was dominated by what amounts to tawdry theft.
18:28 07/01/2014Financial Times: Azerbaijan will supply Europe only with 2% of the total gas usage“For a decade, the EU has nurtured an almost absurdly ambitious plan – to pump natural gas from the Caspian Sea thousands of miles into the heart of Europe, and so reduce its heavy reliance on gas...
17:45 27/12/201329 AMD/min rate for incoming calls when roaming on MegaFon Russia network with Orange numberIn the New Year, beginning January 1, 2014, Orange customers will use the roaming service on MegaFon Russia network at new rates; in particular, a unique 29 AMD/min rate will be applied for all...
13:07 26/12/2013State pension to rise 15% in 2014The average retirement pension in Armenia will rise by 15% from January 1, 2014. Armenian Minister of Labor and Social Issues Artem Asatryan told the cabinet meeting that the state pension will be...
11:34 26/12/2013Serzh Sargsyan meets Rosneft chairman Igor SechinArmenian President Serzh Sargsyan received on Wednesday a delegation headed by Igor Sechin, chairman of Rosneft – the largest state oil company of Russia.
16:57 25/12/2013SCPEC chief: Entry into CU will give wide opportunities to Armenian businessmenArmenia’s entry into the Customs Union will play a big role in the development of competitiveness and weakening the centralization of markets, Artak Shaboyan, chairman of the State Commission for the...
12:19 25/12/2013Deputy Transport Minister relieved of postBy a decision of Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan, Armenian First Deputy Minister of Transport and Communication Hrant Beglaryan has been relieved of his post at his own request, the...
22:30 24/12/2013France's Total and Norway's Statoil will not participate in Trans-Anatolian gas pipeline constructionFrance’s Total SA and Norway’s Statoil are pulling back from the planned Trans-Anatolian Natural Gas Pipeline (Tanap) over soaring cost estimates, paving the way for Turkish companies to raise their...
18:25 24/12/2013Putin: Roadmap for Armenia’s entry into CU can be approved todayIn his remarks at the session of the Eurasian Supreme Economic Council in Moscow, Russian President Vladimir Putin, among other issues, discussed Armenia’s accession to the Customs Union, Kremlin.ru...
17:31 24/12/2013Session of Supreme Eurasian Economic Council underway in MoscowThe Eurasian Supreme Economic Council is holding a session at the level of the heads of state in Moscow, the official website of the Kremlin reported.
13:58 24/12/2013Orange offers best internet performance on smartphones - studyAccording to an international study conducted by the German audit firm P3 in a number of different countries, Orange Armenia’s network has been ranked first among Armenian operators and for the first...
17:22 23/12/2013IFC issues inaugural Sevan bond to enhance Armenia’s capital marketsIFC, a member of the World Bank Group, today issued a 2 billion dram (approximately $5 million) bond to strengthen Armenia’s capital markets and boost lending to the private sector.
15:36 20/12/2013IFC and BSTDB help Unibank expand lending to small and medium enterprises in ArmeniaIFC, a member of the World Bank Group, and the Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB) are helping Unibank expand access to finance for small and medium enterprises (SMEs) in Armenia, to help...
14:46 20/12/2013Egg prices will not rise, says officialI am convinced that egg prices will not rise in the future, says head of the Cattle Breeding and Veterinary Department of Armenian Agriculture Ministry Ashot Hovhannisyan.
10:31 20/12/2013Zhoghovurd: Energy Minister content with his workAccording to data released by sociologist Aharon Adibekyan, one in ten families in Armenia go to sleep hungry.