18:26 14/03/2023Հայաստանի ֆոնդային բորսայում այսօր տեղի է ունեցել ավելի քան 29 մլրդ դրամ ընդհանուր ծավալով պետական պարտատոմսի տեղաբաշխման աճուրդՀայաստանի ֆոնդային բորսայում մարտի 14-ին տեղի է ունեցել ավելի քան 29 մլրդ դրամ ընդհանուր ծավալով պետական պարտատոմսի տեղաբաշխման աճուրդ։ Այս մասին տեղեկացնում են բորսայից։ «Մասնավորապես, մարտի 14-ին...
17:51 14/03/20232022-ին եղել են իրավիճակներ, որ ԿԲ-ն միջամտել է շուկայում տեղի ունեցող իրադարձություններին. Մարտին ԳալստյանՀայկական դրամի փոխարժեքն ազատ լողացող է, և ՀՀ կենտրոնական բանկն իր միջամտությունը շուկայում սահմանափակում է անկանոն, պրոբլեմատիկ իրավիճակները հարթելու միջոցով։ Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց...
16:07 14/03/20232023թ. փետրվարին 12-ամսյա գնաճը նվազել է՝ կազմելով 8.1%. ԿԲ2023 թվականի փետրվարին 12-ամսյա գնաճը շարունակում է նվազել՝ կազմելով 8.1%, իսկ բնականոն գնաճը՝ 8.4%։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը։ Նրա...
15:16 14/03/20232022 թվականին 1.9 մլն ՀՀ քաղաքացի նախընտրել է հանգստանալ երկրի ներսումՀՀ վիճակագրական կոմիտեի տվյալների համաձայն՝ 2022 թվականի հունվար-դեկտեմբերին ներքին զբոսաշրջությունը, համեմատած 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, աճել է 20.9%-ով։ Ինչպես Panorama.am-ը...
12:27 14/03/2023ԿԲ. Վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը մնացել է անփոփոխՄարտի 14-ին տեղի է ունեցել ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի նիստ։ ԿԲ մամուլի ծառայության փոխանցմամբ, նիստի ժամանակ որոշվել է՝ անփոփոխ թողնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ սահմանելով 10.75%, Հայաստանի...
10:45 14/03/2023Թուրքիան կոչ է անում վերականգնել Ղրիմի հետ առևտրային հարաբերություններըԹուրքիայում Ղրիմի բարեկամների ասոցիացիայի նախագահ, Թուրքիայի Ղրիմի թաթարների մշակութային միությունների ֆեդերացիայի ղեկավար Ունվեր Սելն ասել է, որ թուրքական բիզնեսը կողմ է Ղրիմի հետ առևտրային...
17:06 13/03/20232022 թվականին մենք կունենանք 47 %-ին մոտ պարտք/ՀՆԱ ցուցանիշ.Վահե Հովհաննիսյան«Պարտք/ՀՆԱ ցուցանիշով կառավարության ծրագրով 2026թ.-ի համար թիրախավորվել էր 60%-ից ցածր մակարդակ և պետք է ուրախությամբ ասեմ, որ 2022 թվականին մենք կունենանք 47 %-ին մոտ պարտք/ՀՆԱ ցուցանիշ»,-ԱԺ...
16:04 13/03/2023Պառավաթումբում անհրաժեշտ են համարում գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացումըԱրցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Պառավաթումբ համայնքում վարելահողերի հիմնական մասը մշակվում է: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրել է Պառավաթումբի համայնքապետ Սասուն Սարգսյանը՝...
15:45 13/03/2023Փոփոխություններն ինչքան էլ լավ նպատակներ ունենան՝ նույն քաղաքացուն դնում են ոչ շահեկան դրության մեջ.Լիլիթ Գևորգյան«Մեր կազմակերպության անդամ ընկերություններն ակտիվ մասնակցություն ունենալով նման քննարկումներին՝ այնուամենայնիվ, դեռ ունեն դժգոհություններ, որոնք արտահայտել են նամակի միջոցով և ներկայացրել ենք որոշակի...
15:38 13/03/2023«DigiTec»–ում Ակբա բանկը ներկայացրել է ֆինտեխ ոլորտի եզակի լուծումներԱկբա բանկը «DigiTec» տեխնոլոգիական ցուցահանդեսի այցելուներին տեղափոխում է թվային աշխարհ և ներկայացնում ֆինտեխ ոլորտի իննովացիաները։ «DigiTec»-ում Ակբա բանկը ներկայացրել է Հայաստանում եզակի Acba MAX...
14:41 13/03/2023Ակցիա ՍԱՏՄ դիմաց. Ագրոքիմիկատներ ներկրողները հայտնվել են ցայտնոտային վիճակում«Ագրոքիմիկատներ ու պեստիցիդներ ներկրողները հայտնվել են ցայտնոտային վիճակում։ 700 տոննա թունաքիմիկատ գտնվում է մաքսային պահեստներում, թույլ չեն տալիս ներկրել»,-այսօր հայտարարեցին ՍԱՏՄ շեքի դիմաց...
12:07 13/03/2023«Լույս». 2023թ. տնտեսական ազատության ինդեքսով Հայաստանը 2001թ.-ից ի վեր ամենացածր ցուցանիշն է արձանագրել«ԼՈՒՅՍ» հիմնադրամն ուսումնասիրել է «Հերիթեյջ» հիմնադրամի կողմից հրապարկված «Տնտեսական ազատության ինդեքս - 2023» զեկույցը։ 1995թ.-ից ի վեր յուրաքանչյուր տարի հրապարակվող այս զեկույցներում գնահատվում է...
08:55 13/03/2023Դոլարի, եվրոյի և ռուբլու փոխարժեքն` այսօրՀՀ բանկերում այսօր՝ ժամը 08:45-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 384.92 դրամ։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի առքի ամենաբարձր գինը բանկերում 385.50 դրամ է, վաճառքի դեպքում ամենացածր...
19:45 11/03/2023Ռուսաստանում ցորենի բերքը 2022 թվականին 2021 թվականի համեմատ աճել է գրեթե 37%-ովՌուսաստանի Դաշնությունում հացահատիկի բերքը 2022 թվականին 2021 թվականի համեմատ աճել է 29,9 տոկոսով։ Այս մասին հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը՝ հղում կատարելով Ռոսստատի տվյալներին։ Վիճակագրության համաձայն՝...
17:00 11/03/2023Անտեսվում են հազարավոր քաղաքացիների պահանջն ու կարծիքը․ Օլեգ ԴուլգարյանԱմուլսարի հանքավայրի շահագործման դեմ մի խումբ ՀԿ-ներ հայտարարություն տարածեցին, որն իրենից ենթանդրում է պարզաբանումներ և պահանջներ պաշտոնատար անձանձից, նաև միջազգային կազմակերպություններից, որոնք...
14:25 11/03/2023Ռուսաստանում ոչ եկամտաբեր կազմակերպությունների մասնաբաժինը 2022 թվականին աճել է մինչև 26,1 %Պետական վիճակագրական դաշնային ծառայության (Ռոսստատ) տվյալների՝ նախորդ տարի ոչ եկամտաբեր կազմակերպությունների և ձեռնարկությունների մասնաբաժինը Ռուսաստանի ներքին շուկայում աճել է մինչև 26,1%: 2021...
14:10 11/03/2023Վերին Լարսում մարտի 11-ից կրկին դադարեցվել է բեռնատար մեքենաների երթևեկությունըՀյուսիսային Օսիայում արտակարգ իրավիճակների նախարարությունն արգելել է ծանր բեռնատարների տեղաշարժը վրացական ռազմական մայրուղով դեպի Վրաստանի հետ սահման՝ եղանակի վատթարացման պատճառով։ «Գազետա ռու»-ն...
10:57 11/03/2023ԱՄՆ-ում 2008 թվականի ֆինանսական ճգնաժամից հետո առաջին անգամ խոշոր բանկ սնանկացավԱՄՆ-ում 2008 թվականի ֆինանսական ճգնաժամից հետո առաջին անգամ սնանկացել է խոշոր բանկը՝ Silicon Valley Bank (SVB): Այդ մասին հայտնում է «ՌԻԱ նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով Ավանդների ապահովագրման դաշնային...
19:30 10/03/2023Թուրքիայում երկրաշարժներից հետո վարձակության տրվող բնկարանների գները սկսել են աճելErmenihaber-ը գրում է , որ վերջերս Թուրքիայում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժնեից հետո վարձակության տրվող բնկարանների գները սկսել են աճել: Թուրքական «T24»-ի տեղեկացմամբ Ստամբուլում վարձակալության...
17:46 10/03/2023Bunge-ը Ռուսաստանում բիզնեսը վաճառել է Exoil Group հոլդինգի հիմնական սեփականատեր Կարեն Վանեցյանին«Олейн» արևածաղկի ձեթ արտադրող և աշխարհում խոշորագույն ագրոարդյունաբերական թեյդերներից ամերիկյան Bunge ընկերությունը Ռուսաստանում վաճառել է իր բիզնեսը Կարեն Վանեցյանին առանց հետգնման...

18:21 09/11/2017Армения и Дания упрощают визовый режимЦель соглашения – упрощение выдачи виз гражданам РА для пребывания в Дании и других странах Шенгенской зоны на срок не более 90 дней в течение каждого периода в 180 дней.
17:52 09/11/2017Банк ВТБ (Армения) стал участником выставки «Банки, инвестиционные и кредитные организации РА»Двухдневная выставка стартовала 9 ноября на территории Исторического музея мэрии г. Еревана.
17:41 09/11/2017И. Аракелян: Минсельхоз и Минохраны природы изучат деятельность Monsanto, действующей в Армении вот уже 20 лет«Сразу после проведения соответствующих исследований министерства распространят заявление», – отметил министр.
17:21 09/11/2017Эксперт: Повышение в Армении цен на продовольствие приведет к целому ряду негативных последствий«Можно ли осуждать людей, которые приобретают некачественную, но дешевую продукцию?» – сказал он.
14:30 09/11/2017Банк KfW предоставит Армении бюджетный кредит в 80 млн евроКредит выдается на 15 лет, с льготным периодом в 5 лет. Гранты технической поддержки в дополнение к кредиту составят 8,3 млн евро.
19:40 08/11/2017Тарон Маргарян: Сотрудничество с частным сектором позволяет реализовывать инициативы, направленные на развитие ЕреванаГенеральный директор компании «Кока-Кола Хелленик Ботлинг Кампни Армения» Кристоф Спек отметил, что инициатива – действительно уникальная, и их компания с радостью присоединится к ней.
17:52 08/11/2017Сооронбай Жээнбеков рассказал, при каких условиях ЕАЭС достигнет общих целей и задачВ середине октября в Киргизии прошли президентские выборы, победу на которых одержал бывший премьер страны Сооронбай Жээнбеков.
17:40 08/11/2017Премьеру Армении Карену Карапетяну представлен ход работы по созданию свободной экономической зоны в МегриМинистр экономического развития и инвестиций РА Сурен Караян доложил премьеру о ходе проведения данных работ, представил реализуемые на месте мероприятия.
17:17 08/11/2017Г. Минасян: Переход к системе программного бюджетирования повысит эффективность расходования госсредств в АрменииПо словам Г. Минасяна, дефицит государственного бюджета прогнозируется на уровне 2,8% ВВП.
16:04 08/11/2017Власти Саудовской Аравии намерены конфисковать активы обвиняемых в коррупции принцев и чиновников – на $800 млрд.В тот же день в королевстве были взяты под стражу 11 принцев, а также действующие и бывшие министры. Аресты были проведены антикоррупционным комитетом Саудовской Аравии.
14:44 08/11/2017Коллегия ЕЭК продлила для Армении переходный период по применению техрегламента ЕАЭС на табачную продукциюИсключение для Республики Армения сделано в связи с тем, что армянские производители не смогут до этого срока использовать большие объемы ранее закупленного упаковочного материала.
13:47 08/11/2017Премьер Армении: В центре особого внимания – повышение уровня продовольственной безопасностиПо словам премьера, сельское хозяйство – одна из важнейших отраслей экономики...
12:27 08/11/2017Айк Арутюнян: Планируется сократить базовый уровень потребления энергетических ресурсов жилых зданий в АрменииАйк Арутюнян участвовал в форуме, организованном программой «ЕС для энергетики», по теме «Раскрытие потенциала энергосбережения в жилых домах и общественных зданиях Армении».
11:08 08/11/2017В Армении в рамках программы содействия лизингу предоставлено 105 единиц сельхозтехникиВ течение последнего года универсальная кредитная организация «Инвестиции МСБ» профинансировала 70 инвестиционных программ стоимостью порядка 3 млрд драмов.
10:37 08/11/2017Новые санкции Украины против России: в список попали десятки компаний из РФСреди наиболее крупных российских компаний, попавших под санкции, оказался «Южтранс» (главный поставщик угля в Украину).
10:13 08/11/2017Мировые цены на нефть снижаются в средуСнижению цен на нефть в среду способствовали данные Американского института нефти (API), указавшие на менее существенное, чем ожидалось, снижение запасов нефти в США.
20:25 07/11/2017Теневая экономика Азербайджана продолжает набирать обороты на МальтеИнформацию об этом получила немецкая газета «Süddeutsche Zeitung» и поделились с ICIJ, а также с более чем 380 журналистами в 67 странах, включая «Times of Malta».
19:55 07/11/2017Армения будет экспортировать шоколад на рынок ЕАЭС: с инвестициями ознакомился премьер Карен КарапетянК. Карапетян ознакомился в Воскевазе с инвестиционными возможностями выращивающих огурцы и помидоры тепличных хозяйств, а также местного винного завода.
18:14 07/11/2017Вице-спикер НС Армении: Это, конечно, реалистичный бюджет, но не бюджет нашей мечтыГосударственный бюджет Армении на 2018 год является стабилизационным.
15:12 07/11/2017Президент Серж Саргсян высоко оценил миссию и роль Азиатского банка развития в деле экономического развития АрменииВице-президент Азиатского банка развития в свою очередь с удовлетворением констатировал заметный прогресс в сотрудничестве Армении с АБР.