15:42 30/10/2023Միշուստին. Հայաստանի քաղաքացիները կկարողանան պարզեցված ձևով բանկային հաշիվներ բացել ՌուսաստանումՌուսաստանի կառավարությունը հեշտացնում է ընկերությունների և մի քանի բարեկամ երկրների քաղաքացիների համար Ռուսաստանում բիզնեսով զբաղվելը։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը իր...
14:46 30/10/2023Իսրայելցի դիվանագետները լքել են ԹուրքիանԻսրայելա-պաղեստինյան համակամարտության սրանցման և Իսրայելի հացեին Անկարայի կողմից հնչող կոշտ հայտարարությունների համատեքստում իսրայելցի դիվանագետները լքել են Թուրքիայի տարածքը։ Էրմենիհաբերի...
13:51 30/10/2023Իրանը գիտահենք արտադրանք կարտահանի ՀայաստանԳիտահեն հիմնադրամի ջանքերի շնորհիվ, «ժամանակակից գյուղատնտեսությունն» Իրանում զարգացել է և հասել ինքնաբավության: Եվ ներկայումս Իրանը պատրաստվում է գյուղատնետսական ոլորտի որոշ տեխնոլոգիաներ, ինչպիսիք...
14:02 29/10/2023Մոսկվան և Անկարան հաջողությամբ համակարգում են ջանքերը տարածաշրջանային խնդիրների լուծման ուղղությամբ. ՊուտինՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Էրդողանին շնորհավորել է Թուրքիայի Հանրապետության հռչակման հարյուրամյակի կապակցությամբ։ Ուղերձը տեղադրված է Կրեմլի կայքէջում: «Անցած հարյուրամյակի ընթացքում ձեր երկիրը...
11:02 29/10/2023Իսրայելը հատել է «կարմիր գծերը».Էբրահիմ ՌաիսիԻրանի նախագահ Էբրահիմ Ռաիսին ասել է, որ Իսրայելը հատել է «կարմիր գծերը», որոնք կարող են ստիպել ցանկացածին միջոցներ ձեռնարկել: ՏԱՍՍ-ը հայտնում է, որ այդ մասին նա գրել է X սոցիալական ցանցի իր էջում։...
17:21 28/10/2023Թեհրանի մետրոյում կալանավորված ուսանողուհին մահացել էԻրանում մահացել է 16-ամյա ուսանողուհի Արմիտա Գերավանդը, որը կոմայի մեջ էր ընկել այն բանից հետո, երբ նրան ձերբակալել են Թեհրանի մետրոյում՝ հիջաբ կրելու կանոնները խախտելու համար։ Այս մասին հայտնում է...
16:02 28/10/2023Սաակաշվիլին կոչ է արել պարտադրանքով գնել Վրաստանում ռուսների անշարժ գույքերըՎրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին հայտարարել է, որ ազգային անվտանգության նկատառումներով պետք է պարտադրանքով գնել անշարժ գույքերը, որոնք ձեռք են բերել երկրում Ռուսաստանի քաղաքացիները։ Նրա...
15:40 28/10/2023Իրանի արտգործնախարարը մեկնաբանել է Սիրիայում և Իրաքում ամերիկյան զորքերի վրա հարձակումներըԻրաքում և Սիրիայում ամերիկյան զորքերի վրա հարձակվող խմբերը գործում են Իրանից անկախ: Հարցազրույցում ասել է Իրանի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը։ «Նրանք մեզանից ոչ մի հրաման կամ հրահանգ չեն...
15:16 28/10/2023Վրաստանի խորհրդարանն ընդունել է ԵՄ-ի գաղտնիքները պահպանելու մասին օրինագիծըՎրաստանի խորհրդարանի Եվրոպական ինտեգրման հարցերով հանձնաժողովը սատարել է «Պետական գաղտնիքի մասին» օրենքի փոփոխությունները, որոնք ենթադրում են Վրաստանի օրենսդրության մեջ Եվրամիության (ԵՄ) գաղտնիքները...
11:58 28/10/2023Իրանը փորձարկել է «Karran» մարտական ԱԹՍ ի կատարելագործված տարբերակը«Հենակետ» վերլուծական կենտրոն ներկայացրել է համառոտ տեղեկություններ նախորդ շաբաթվա ժամանակամիջոցում Իրանի հետ կապված կարևոր իրադարձությունների մասին.
20:33 27/10/2023Երևանի և Բաքվի միջև դրական տեղաշարժեր կան. Շալվա ՊապուաշվիլիՎրաստանի գլխավոր նպատակն ու խնդիրը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատումն է։ Sputnik Գրուզիայի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին: «Ուրախ...
19:17 27/10/2023Թուրքիան հրթիռակոծել է Սիրիայի 150 քրդաբնակ շրջանՍիրիայի մարդու իրավունքների մշտադիտարկման կենտրոնը (HRW) Թուրքիայի մայրքաղաք Անկարայում հոկտեմբերի 1-ին տեղի ունեցած ահաբեկչությունից հետո թուրքական զինված ուժերի կողմից Սիրիայի քրդաբնակ շրջանների...
17:53 27/10/2023ԵՄ առաջնորդները հաստատակամ են շարունակելու միջնորդական առաքելությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջևԲրյուսելում կայացած գագաթնաժողովից հետո ԵՄ առաջնորդները հայտարարեցին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման հարցում միջնորդությունը շարունակելու մտադրության մասին: «ՌԻԱ նովոստի»-ն հայտնում է, որ այդ...
15:17 27/10/2023Թուրքիայում 36 լիճ ցամաքել էԹուրքիայի հյուսիսարևմտյան Թեքիրդաղ նահանգի «Նամըք Քեմալ» համալսարանում անցկացվել է «Գյուղատնտեսությանը սպառնացող վտանգ․ երաշտ» թեմայով համաժողով։ Համաժողովին մասնակցել է համալսարանի...
12:13 27/10/2023ՀԱՊԿ-ը հույս ունի վերսկսել համագործակցությունը ԵԱՀԿ-ի հետՀավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) հույս ունի վերսկսել փոխգործակցությունը Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) հետ։ ՏԱՍՍ-ը հայտնում է, որ այդ...
11:50 27/10/2023Թբիլիսիում Փաշինյանի ու Ասադովի հանդիպումը տևել է մի քանի ժամՂարաբաղյան զարգացումներից հետո Ադրբեջանի և Հայաստանի վարչապետներն առաջին անգամ դեմ առ դեմ հանդիպել են Թբիլիսիում։ Այս մասին հայտնում է Վրացական «Իմեդի» հեռուստաընկերությունը։ Հանդիպումն անցկացվել է...
11:27 27/10/2023Ադրբեջանից արձագանքել են Ֆրանսիաի մշակույթի նախարարի՝ Երևանում արած հայտարարություններին«Եվս մեկ անգամ կոչ ենք անում ֆրանսիական կողմին չմիջամտել Ադրբեջանի ներքին գործերին և դադարեցնել նման սադրիչ հայտարարությունները»։
11:19 27/10/2023Ստեփանակերտը տեսնելով՝ Միյատովիչը ցնցվել էԱդրբեջանը պետք է երաշխավորի տարածաշրջանում մնացած էթնիկ հայերի և Հայաստան մեկնածների իրավունքները, ներառյալ՝ ապահով և արժանապատիվ իրենց տները վերադառնալու իրավունքը։ ԵԽ տարածած հայտարարության...
10:18 27/10/2023Սամցխե-Ջավախքում նոր հիդրոէլեկտրակայաններ կկառուցվենՎրաստանում մի քանի նոր էլեկտրակայաններ կկառուցվեն՝ Սամցխե-Ջավախքի, Կախեթիի, Շիդա Քարթլիի և Իմերեթիի շրջաններում։ Jnews-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում է կառավարության վարչակազմի մամուլի...
23:12 26/10/2023Հայաստանը պատրաստ է գազ գնել Ադրբեջանից... Հակոբ ՎարդանյանՀայաստանը պատրաստ է գազ գնել Ադրբեջանից քաղաքական հարցերի լուծումից հետո: @ArmeniaSputnik Telegram-ալիքը հայտնում է, որ Թբիլիսիում ընթացող «Մետաքսի ճանապարհ» ֆորումի ժամանակ այդ մասին ասել է ՀՀ ՏԿԵ...

12:45 17/05/2021Dutch MEP: Azerbaijan again playing with fire by crossing Armenian borderDutch Member of the European Parliament (MEP), Vice Chair of the Group of the Progressive Alliance of Socialists and Democrats in the European Parliament, Kati Piri, has denounced the Azerbaijani...
12:11 17/05/2021Save Armenian Monuments launches in New YorkFollowing Azerbaijan’s acquisition of approximately 1,500 antique and medieval Armenian cultural sites and monuments as a result of its late 2020 military offensive on Artsakh (Nagorno-Karabakh), a...
11:54 17/05/2021US Secretary of State Blinken, French FM discuss Nagorno-Karabakh conflictU.S. Secretary of State Antony Blinken and French Foreign Minister Jean-Yves Le Drian discussed the Nagorno-Karabakh conflict in a phone call on Sunday. “Jean-Yves Le Drian and I discussed our...
11:12 17/05/2021Armenia's caretaker FM holds phone call with his French counterpartActing Foreign Minister of Armenia Ara Aivazian on Sunday held a telephone conversation with French Foreign Minister Jean-Yves Le Drian, the press service of the Armenian Foreign Ministry reported.
20:30 14/05/2021Chairperson of the CSTO Collective Security Council issues instructions to activate the mechanisms of emergency consultationsActing Minister of Foreign Affairs of Armenia Ara Aivazian held a phone conversation on Friday with the Chairman of the CSTO Council of Foreign Ministers, Foreign Minister of Tajikistan Sirojiddin...
18:56 14/05/2021Acting Defense minister says Armenian army has full control over the Black Lake area near the borderThe acting Defence Minister of Armenia Vagharshak Harutyunyan had a telephone conversation on Friday with the Defence Minister of the Russian Federation, General of the Army Sergei Shoigu.
17:31 14/05/2021Time is not on our side - Tigran AbrahamyanThe Head of "Henaket" analytical center Tigran Abrahamyan commented on Facebook the situation in Syunik province.
16:53 14/05/2021The criminal presence of the Azerbaijani servicemen in the territory of Armenia has the intention to terrorize the people - OmbudsmanThe Human Rights Defender of Armenia Arman Tatoyan and the representatives of the Office have conducted fact-finding activities since early in the morning today in the Syunik region, in relation to...
16:26 14/05/2021Pashinyan officially addressed the Chairperson of the CSTO Security Council to activate the mechanism of emergency consultations\Acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan today appealed to the incumbent Chairperson of the CSTO Collective Security Council, President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon, with a...
15:48 14/05/2021Pashinyan did not ask Putin for help, Peskov saysArmenia's acting prime minister Nikol Pashinyan did not ask for assistance due to the situation in the Syunik province, the press secretary of Russian President Dmitry Peskov told TASS news agency.
14:05 14/05/2021Canadian senator: Democracies must stand with ArmeniaDemocracies must stand with Armenia, Canadian Senator Leo Housakos said in a tweet on Friday, commenting on Azerbaijan’s illegal incursion into the territory of Armenia.
13:10 14/05/2021MP Valérie Boyer: France must impose sanctions on Azerbaijan amid encroachment on Armenia’s territoryTaking advantage of renewed tensions in the Middle East, several hundred Azerbaijani soldiers invaded the area of Sev Lich (Black Lake) near the villages of Verishen and Ishkhanasar in Armenia’s...
12:42 14/05/2021Pashinyan, Putin discuss situation on Armenian-Azerbaijani border in phone callAt the initiative of the Armenian side, Russian President Vladimir Putin held a telephone conversation with Armenia’s caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan late on May 13.
12:13 14/05/2021Michael Chong: Trudeau government must speak up to defend Armenia’s territorial integrityCanadian MP Michael Chong took to Twitter on Thursday to express concerns about reports of Azerbaijani troops crossing into Armenia.
11:43 14/05/2021Macron demands immediate withdrawal of Azerbaijani troops from ArmeniaThe Élysée Palace on Thursday issued a statement on Azerbaijan’s illegal incursion into Syunik Province of Armenia.
10:54 14/05/2021UN: Unhindered humanitarian access in Nagorno‑Karabakh impossible because of AzerbaijanUN spokesman Stéphane Dujarric on Thursday reaffirmed the need for unhindered humanitarian access in Nagorno-Karabakh, saying it is not possible because of Azerbaijan.
10:46 14/05/2021US State Department urges restraint in de-escalating situation in Armenia’s Syunik peacefullyU.S. State Department spokesman Ned Price on Thursday reacted to Azerbaijan’s crossing into Armenia’s Syunik Province. “We are closely following reports of increased tensions along a non-demarcated...
10:20 14/05/2021Senator Menendez: US, international community must respond strongly to Azerbaijan’s incursion into ArmeniaU.S. Senate Foreign Relations Committee Chairman Bob Menendez (D-N.J.) on Thursday issued the following statement in reaction to reports of Azerbaijan’s illegal incursion into Armenia’s Syunik...
15:24 13/05/2021The Syunik incident is not merely about a border violation but reveals deeper problems - Tigran AbrahamyanThe Head of Henaket analytical center Tigran Abrahamyan commented on Facebook on the recent border incident in Syunik province of Armenia, where Azerbaijani armed forces had crossed the state border...
13:21 13/05/2021The European parliament to debate resolution on prisoners of war of the Nagorno-Karabakh conflictThe European Parliament will debate the the draft resolution on prisoners of war in the aftermath of the recent conflict in Nagorno Karabakh during its upcoming session scheduled for May 17-20.