15:48 02/11/2023Մոսկվան պատրաստ է կազմակերպել ՌԴ-ի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումըՑանկացած շփում, որը նպաստում է Բաքվի և Երևանի միջև լարվածության վերացմանը, մենք միայն ողջունում ենք։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով հոկտեմբերի...
15:27 02/11/2023BBC. Հայերի նկատմամբ ատելության խոսքը դեռևս տարածված է ադրբեջանական դպրոցներում, նաև՝ դասագրքերումՀայերի նկատմամբ ատելության խոսքը դեռևս տարածված է ադրբեջանական դպրոցներում, այդ թվում՝ դասագրքերում, նշում է BBC-ն Ադրբեջանի ազգային փոքրամասնությունների հետ հարաբերությունների դժվար պատմության մասին...
14:02 02/11/2023Ադրբեջանը ևս մեկ տարեց արցախցու է ձերբակալելԱդրբեջանի պետական անվտանգության ծառայությունը ձերբակալել է ևս մեկ արցախցու՝ Մադաթ Բաբայանին։ Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ, քաղաքացին ձերբակալվել է Քարվաճառի տարածքում «հակաահաբեկչական...
09:59 02/11/2023Սուրբ Սոֆիայի մզկիթը հնարավոր է վերանորոգվիԹուրքիայի իշխանությունները ծրագրում են վերականգնել Ստամբուլի Սուրբ Սոֆիա մզկիթը։ artguide.com-ի հաղորդմամբ, ստեղծվել է գիտական խորհուրդ, որի ղեկավարությամբ ստեղծվում են վերականգնման ծրագրեր։ Հատուկ...
22:11 01/11/2023ՌԴ-ն դեկտեմբերի 1-ից կարգելի դեպի Հայաստան ցորենի արտահանումըՌուսաստանի գյուղատնտեսության նախարարությունն առաջարկել է 2023 թվականի դեկտեմբերի 1-ից մինչև 2024 թվականի մայիսի 31-ը արգելել երկրից կարծր ցորենի արտահանումը: Այս մասին ասվում է նորմատիվ իրավական...
21:44 01/11/2023Իրանը Էրդողանին մատնանշել է Մերձավոր Արևելքում հակամարտությունն ընդլայնելու վտանգըԻրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը չորեքշաբթի օրը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ բանակցությունների ժամանակ նշել է պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության, ողջ Մերձավոր...
21:18 01/11/2023ԱՄՆ պետքարտուղարը նոյեմբերի 5-ին կայցելի ԹուրքիաԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը նոյեմբերի 5-ին կայցելի Թուրքիա: Տեղեկատվությունը ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Թուրքիայի ԱԳՆ-ի աղբյուրը։ «ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը կգա Թուրքիա, նոյեմբերի 5-ին նա կժամանի...
21:00 01/11/2023Իրանի հոգևոր առաջնորդի հայտարարությունն էլ ավելի է սահմանափակում Բաքվի բռնապետի մանևրի տիրույթը.Վարդան ՈսկանյանԻրանագետ Վարդան Ոսկանյանը տելեգրամյան իր ալիքում գրում է. «Իրանի հոգևոր առաջնորդ Այաթոլլահ Ալի Խամենեին այսօր հայտարարել է, որ իսլամական երկրները պետք է դադարեցնեն նավթի մատակարարումն Իսրայելին։ Բան...
18:54 01/11/2023Շուշիում թյուրքական միջոցառում է անցկացվելԱդրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող Շուշիում անցկացվել թյուրքական աշխարհի մշակութային ժողով։ Այս մասին գրում է Էրմենիհաբերը։ «Թուրքական մշակույթի ու արվեստի համատեղ զարգացման միջազգային...
17:38 01/11/2023Թուրքերը երկրից դուրս ամենաշատը ցանկանում են ապրել ԳերմանիայումԹուրքական «MetroPOLL» հետազոտական ընկերությունը սոցհարցումներ է անցկացրել Թուրքիայում։ «Ցանկանում ե՞ք ապրել կամ սովորել երկրից դուրս» հարցին հարցվածների 39․1%-ը պատասխանել է այո, 56․4%-ը ոչ, իսկ...
14:27 01/11/2023Վրաստանը մեկնաբնել է «3+3» հարթակին չմասնակցելու իր որոշումըՎրաստանը, ինչ-որ իմաստով, ցանկանում է տարածաշրջանում առաջատարի դերը փորձարկել։ Եվ հենց դրանով է պայմանավորված Թբիլիսիի ջանքերը՝ նպաստելու Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը։ Այս...
13:13 01/11/2023Թուրքիայի փաստաբանների միությունը մտադիր է դատի տալ ԻսրայելինԹուրքիայի փաստաբանների միության (TBB) նախագահ Էրինչ Սաղքանը թուրքական պետական «Anadolu» լրատվական գործակալության թղթակցի հետ զրույցում անդրադարձել է պաղեստինա-իսրայելական հակամարտությանը։ Սաղքանը...
11:48 01/11/2023Լեմկինի ինստիտուտը հայտարարել է կարմիր դրոշի ահազանգ Հայաստանի համարԱդրբեջանը կարող է առաջիկա օրերին ներխուժել Հայաստան
10:29 01/11/2023Սասունյան. Բայդենին ուղղված հանրահայտ մարդկանց նամակում ադրբեջանցուն սխալմամբ ավելացրել են Գազայի պատանդներինՄենք բոլորս հետևում ենք Իսրայելում և Գազայում տեղի ունեցող սրտաճմլիկ իրադարձություններին, որտեղ զոհվում են հազարավոր անմեղ մարդիկ, իսկ հարյուրավորները պատանդ են վերցվել ՀԱՄԱՍ-ի կողմից։ Ես դատապարտում...
19:07 31/10/2023«Երբ իմանում են, որ հայ եմ շատերը հեռանում են ինձնից»․ Ամասիայի վերջին հայը՝ Ռաֆայել ԱլթընյանՌաֆայել Ալթընյանը (Ֆարուք Ալթընօղլուն) Ամասիայում բնակվող վերջին հայն է։ Նա ծնվել և մեծացել է Ամասիայում և աշխատում է որպես կոշկակար։ Ամուսնացած է, կինը մուսուլման է ու թեև ասում է, որ հոգով հայ է,...
18:09 31/10/2023Վրաստանում լրագրողների գործունեությանը միջամտելու համար անչափահասներին մեղադրանք է առաջադրվելՎրաստանում «Ֆորմուլա» հեռուստաընկերության լրագրողի և օպերատորի մասնագիտական գործունեությանը միջամտելու փաստի առթիվ երկու անչափահասի մեղադրանք է առաջադրվել: Ալիք մեդիայի փոխանցմամբ, այս...
12:58 31/10/2023Մարկեդոնովը՝ Փաշինյանի հայտարարության մասին. Վաղ է եզրակացություններ անելՔաղաքական վերլուծաբան Սերգեյ Մարկեդոնովն անդրադարձել է Նիկոլ Փաշինյանի՝ երեկ հնչեցրած հայտարարություններին։ «Հոկտեմբերի նախավերջին օրը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ համաձայնեցվել...
21:57 30/10/2023Իսրայելը հայտարարել է, որ անհանգստացած է Ռուսաստանի և Իրանի միջև կապերովԻսրայելի իշխանությունները շահագրգռված են Ռուսաստանի հետ նորմալ հարաբերությունների պահպանմամբ, որոնք վերջին տարիներին ավելի են բարդացել, սակայն իսրայելական կողմը մտահոգված է Մոսկվայի և Թեհրանի միջև...
19:14 30/10/2023ԱՄՆ պետքարտուղարն ու Թուրքիայի արտգործնախարարը քննարկել են ՆԱՏՕ-ի ընդլայնման գործընթացըԴիվանագիտական աղյուրների տեղեկացմամբ՝ հոկտեմբերի 30-ին Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ։ Այս մասին գրում է Էրմենիհաբերը։ Նշվում է,...
17:33 30/10/2023Իրանը ինքնաբավության է հասել ինքնաթիռների պահպանման և սպասարկման ոլորտումԻրանի քաղաքացիական ավիացիայի կազմակերպության պաշտոնյաների խոսքով, չնայած պատժամիջոցներին, երկրի ավիացիոն արդյունաբերությունը մեծ առաջընթաց է գրանցել, և առկա ինքնաթիռների վերանորոգումն իրականացվում է...

15:37 19/05/2021India calls on Azerbaijan to pull back forces from the border area with ArmeniaIndia's Ministry of External Affairs (MEA) on Wednesday said the country is closely following the situation and called upon the transgressing side to pull back forces and cease further provocation,...
11:58 19/05/2021US condemns Erdogan’s 'anti-Semitic' remarksThe United States strongly condemns Turkish President Recep Tayyip Erdogan’s recent anti-Semitic comments regarding the Jewish people and finds them reprehensible.
10:13 19/05/2021Canada provides additional humanitarian assistance to Nagorno-KarabakhCanada’s Minister of Foreign Affairs Marc Garneau and Minister of International Development Karina Gould on Tuesday issued the following statement: “Canada continues to support efforts to resolve the...
17:59 18/05/2021Armenia submits inter-state application against Turkey with ECHROn 9 May 2021 the government of Armenia submitted an inter-state application against Turkey with the European Court of Human Rights (ECHR) claiming a number of Convention violations by Turkey by...
15:00 18/05/2021PACE sends rapporteur to Armenia to report on humanitarian consequences of the Nagorno-Karabakh warOn behalf of the Committee on Migration, Refugees and Population of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Paul Gavan will visit Armenia from 19 to 22 May 2021, to gather...
14:42 18/05/2021A message from Palestine: Armenians are our friends, we are not ready to accept any support from TurksThe Chairman of 'Nairi' Union of Israeli Armenians in Petah Tikva Artyom Chernomoryan commented on recent statements from official Turkish circles regarding the Israeli-Palestinian recent escalation.
14:01 18/05/2021Belarus' defense minister on visit to AzerbaijanA delegation of the Armed Forces of Belarus led by Belarus' Defense Minister Lieutenant General Viktor Khrenin is on an official visit to Azerbaijan, BelTA news agency reported.
13:52 18/05/2021Azeris destroy another Armenian cemetery in ArtsakhThe Caucasus Heritage Watch (CHW) has made a high-confidence assessment that a centuries-old Armenian cemetery north of Shushi town in Artsakh (Nagorno-Karabakh) has been partially destroyed.
13:01 18/05/2021Zarif: US gives "precision" missiles to Israel to kill more childrenIranian Foreign Minister Mohammad Javad Zarif in a message said the United States has given "another $735M in 'precision' missiles to Israel to kill more children with more precision".
12:37 18/05/2021Armenian forces continue preventing Azeri forces to replenish reserves in the border area"As of the morning of May 18, the situation emerged after the provocative actions of the Azerbaijani armed forces in some border areas of Armenia since May 12 and 13 has not change," the Defense...
11:47 18/05/2021USCIRF concerned by condition of Ghazanchetsots Cathedral in ShushiThe United States Commission on International Religious Freedom (USCIRF) is concerned that proposed amendments to Azerbaijan’s law “On Freedom of Religious Beliefs” would fail to address issues in...
10:56 18/05/2021Jake Sullivan calls the actions of the Azerbaijani forces on the Armenia border 'irresponsible and provocative'US National Security Adviser Jake Sullivan spoke separately with Armenia's acting Prime Minister Nikol Pashinyan and President Ilham Aliyev of Azerbaijan, the White House press service reports.
20:38 17/05/2021French FM calls for reaching an agreement over withdrawal of Azerbaijani troops from the territory of ArmeniaFrench Foreign Minister Jean-Yves Le Drian has called on Azerbaijan and Armenia to reach an agreement over withdrawal of Azerbaijani troops from the territory of Armenia, TASS news agency reported.
19:01 17/05/2021Artsakh Ombudsman: Over 200 prisoners of war are held in Azerbaijan under unknown conditionsArtsakh Ombudsman Gegham Stepanyan sent a letter to the Council of Europe Commissioner for Human Rights Dunja Mijatović over the humanitarian challenges Artsakh and its people face following the...
18:02 17/05/2021The situation on the Armenian-Azerbaijani border will be discussed at the meeting of the CSTO Council of Foreign MinistersArmenia's acting Defense Minister Vagharshak Harutyunyan had another telephone conversation with the Secretary General of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) Stanislav Zas, the press...
17:12 17/05/2021Pashinyan discussed the situation on the Armenian-Azerbaijani border with President of KyrgyzstanActing Prime Minister Nikol Pashinyan had a telephone conversation with President Sadyr Japarov of Kyrgyzstan, which is a member of the Collective Security Treaty Organization (CSTO), press service...
17:09 17/05/2021Ukraine, Georgia and Moldova establish Associated TrioMinister of Foreign Affairs of Ukraine Dmytro Kuleba, Minister of Foreign Affairs of Georgia David Zalkaliani, and Minister of Foreign Affairs of Moldova Aureliu Ciocoi signed a memorandum on the...
16:40 17/05/2021Putin confident there is no alternative to trilateral agreements on Karabakh - PeskovRussian President Vladimir Putin is confident that there is no alternative to the implementation of the trilateral agreements on Nagorno-Karabakh, Kremlin Spokesman Dmitry Peskov told reporters on...
16:05 17/05/2021Georgian Ministry of the Interior launches investigation into clashes between ethnic Azerbaijanis and Georgians in DmanisiThe Ministry of the Interior of Georgia issued on Monday a statement regarding the fighting that erupted on Sunday between local ethnic Georgians and ethnic Azerbaijanis in Dmanisi town.
15:44 17/05/2021EU allocates additional €10 million to support those affected by the Nagorno-Karabakh warThe European Commission is today delivering on its pledge to contribute an additional €10 million in humanitarian aid, including some very early recovery to help civilians affected by the recent...