15:48 02/11/2023Մոսկվան պատրաստ է կազմակերպել ՌԴ-ի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումըՑանկացած շփում, որը նպաստում է Բաքվի և Երևանի միջև լարվածության վերացմանը, մենք միայն ողջունում ենք։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով հոկտեմբերի...
15:27 02/11/2023BBC. Հայերի նկատմամբ ատելության խոսքը դեռևս տարածված է ադրբեջանական դպրոցներում, նաև՝ դասագրքերումՀայերի նկատմամբ ատելության խոսքը դեռևս տարածված է ադրբեջանական դպրոցներում, այդ թվում՝ դասագրքերում, նշում է BBC-ն Ադրբեջանի ազգային փոքրամասնությունների հետ հարաբերությունների դժվար պատմության մասին...
14:02 02/11/2023Ադրբեջանը ևս մեկ տարեց արցախցու է ձերբակալելԱդրբեջանի պետական անվտանգության ծառայությունը ձերբակալել է ևս մեկ արցախցու՝ Մադաթ Բաբայանին։ Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ, քաղաքացին ձերբակալվել է Քարվաճառի տարածքում «հակաահաբեկչական...
09:59 02/11/2023Սուրբ Սոֆիայի մզկիթը հնարավոր է վերանորոգվիԹուրքիայի իշխանությունները ծրագրում են վերականգնել Ստամբուլի Սուրբ Սոֆիա մզկիթը։ artguide.com-ի հաղորդմամբ, ստեղծվել է գիտական խորհուրդ, որի ղեկավարությամբ ստեղծվում են վերականգնման ծրագրեր։ Հատուկ...
22:11 01/11/2023ՌԴ-ն դեկտեմբերի 1-ից կարգելի դեպի Հայաստան ցորենի արտահանումըՌուսաստանի գյուղատնտեսության նախարարությունն առաջարկել է 2023 թվականի դեկտեմբերի 1-ից մինչև 2024 թվականի մայիսի 31-ը արգելել երկրից կարծր ցորենի արտահանումը: Այս մասին ասվում է նորմատիվ իրավական...
21:44 01/11/2023Իրանը Էրդողանին մատնանշել է Մերձավոր Արևելքում հակամարտությունն ընդլայնելու վտանգըԻրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը չորեքշաբթի օրը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ բանակցությունների ժամանակ նշել է պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության, ողջ Մերձավոր...
21:18 01/11/2023ԱՄՆ պետքարտուղարը նոյեմբերի 5-ին կայցելի ԹուրքիաԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը նոյեմբերի 5-ին կայցելի Թուրքիա: Տեղեկատվությունը ՏԱՍՍ-ին հայտնել է Թուրքիայի ԱԳՆ-ի աղբյուրը։ «ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը կգա Թուրքիա, նոյեմբերի 5-ին նա կժամանի...
21:00 01/11/2023Իրանի հոգևոր առաջնորդի հայտարարությունն էլ ավելի է սահմանափակում Բաքվի բռնապետի մանևրի տիրույթը.Վարդան ՈսկանյանԻրանագետ Վարդան Ոսկանյանը տելեգրամյան իր ալիքում գրում է. «Իրանի հոգևոր առաջնորդ Այաթոլլահ Ալի Խամենեին այսօր հայտարարել է, որ իսլամական երկրները պետք է դադարեցնեն նավթի մատակարարումն Իսրայելին։ Բան...
18:54 01/11/2023Շուշիում թյուրքական միջոցառում է անցկացվելԱդրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող Շուշիում անցկացվել թյուրքական աշխարհի մշակութային ժողով։ Այս մասին գրում է Էրմենիհաբերը։ «Թուրքական մշակույթի ու արվեստի համատեղ զարգացման միջազգային...
17:38 01/11/2023Թուրքերը երկրից դուրս ամենաշատը ցանկանում են ապրել ԳերմանիայումԹուրքական «MetroPOLL» հետազոտական ընկերությունը սոցհարցումներ է անցկացրել Թուրքիայում։ «Ցանկանում ե՞ք ապրել կամ սովորել երկրից դուրս» հարցին հարցվածների 39․1%-ը պատասխանել է այո, 56․4%-ը ոչ, իսկ...
14:27 01/11/2023Վրաստանը մեկնաբնել է «3+3» հարթակին չմասնակցելու իր որոշումըՎրաստանը, ինչ-որ իմաստով, ցանկանում է տարածաշրջանում առաջատարի դերը փորձարկել։ Եվ հենց դրանով է պայմանավորված Թբիլիսիի ջանքերը՝ նպաստելու Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը։ Այս...
13:13 01/11/2023Թուրքիայի փաստաբանների միությունը մտադիր է դատի տալ ԻսրայելինԹուրքիայի փաստաբանների միության (TBB) նախագահ Էրինչ Սաղքանը թուրքական պետական «Anadolu» լրատվական գործակալության թղթակցի հետ զրույցում անդրադարձել է պաղեստինա-իսրայելական հակամարտությանը։ Սաղքանը...
11:48 01/11/2023Լեմկինի ինստիտուտը հայտարարել է կարմիր դրոշի ահազանգ Հայաստանի համարԱդրբեջանը կարող է առաջիկա օրերին ներխուժել Հայաստան
10:29 01/11/2023Սասունյան. Բայդենին ուղղված հանրահայտ մարդկանց նամակում ադրբեջանցուն սխալմամբ ավելացրել են Գազայի պատանդներինՄենք բոլորս հետևում ենք Իսրայելում և Գազայում տեղի ունեցող սրտաճմլիկ իրադարձություններին, որտեղ զոհվում են հազարավոր անմեղ մարդիկ, իսկ հարյուրավորները պատանդ են վերցվել ՀԱՄԱՍ-ի կողմից։ Ես դատապարտում...
19:07 31/10/2023«Երբ իմանում են, որ հայ եմ շատերը հեռանում են ինձնից»․ Ամասիայի վերջին հայը՝ Ռաֆայել ԱլթընյանՌաֆայել Ալթընյանը (Ֆարուք Ալթընօղլուն) Ամասիայում բնակվող վերջին հայն է։ Նա ծնվել և մեծացել է Ամասիայում և աշխատում է որպես կոշկակար։ Ամուսնացած է, կինը մուսուլման է ու թեև ասում է, որ հոգով հայ է,...
18:09 31/10/2023Վրաստանում լրագրողների գործունեությանը միջամտելու համար անչափահասներին մեղադրանք է առաջադրվելՎրաստանում «Ֆորմուլա» հեռուստաընկերության լրագրողի և օպերատորի մասնագիտական գործունեությանը միջամտելու փաստի առթիվ երկու անչափահասի մեղադրանք է առաջադրվել: Ալիք մեդիայի փոխանցմամբ, այս...
12:58 31/10/2023Մարկեդոնովը՝ Փաշինյանի հայտարարության մասին. Վաղ է եզրակացություններ անելՔաղաքական վերլուծաբան Սերգեյ Մարկեդոնովն անդրադարձել է Նիկոլ Փաշինյանի՝ երեկ հնչեցրած հայտարարություններին։ «Հոկտեմբերի նախավերջին օրը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ համաձայնեցվել...
21:57 30/10/2023Իսրայելը հայտարարել է, որ անհանգստացած է Ռուսաստանի և Իրանի միջև կապերովԻսրայելի իշխանությունները շահագրգռված են Ռուսաստանի հետ նորմալ հարաբերությունների պահպանմամբ, որոնք վերջին տարիներին ավելի են բարդացել, սակայն իսրայելական կողմը մտահոգված է Մոսկվայի և Թեհրանի միջև...
19:14 30/10/2023ԱՄՆ պետքարտուղարն ու Թուրքիայի արտգործնախարարը քննարկել են ՆԱՏՕ-ի ընդլայնման գործընթացըԴիվանագիտական աղյուրների տեղեկացմամբ՝ հոկտեմբերի 30-ին Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ։ Այս մասին գրում է Էրմենիհաբերը։ Նշվում է,...
17:33 30/10/2023Իրանը ինքնաբավության է հասել ինքնաթիռների պահպանման և սպասարկման ոլորտումԻրանի քաղաքացիական ավիացիայի կազմակերպության պաշտոնյաների խոսքով, չնայած պատժամիջոցներին, երկրի ավիացիոն արդյունաբերությունը մեծ առաջընթաց է գրանցել, և առկա ինքնաթիռների վերանորոգումն իրականացվում է...

15:00 22/10/2022Взрыв в центре Тбилиси: пострадали 3 человекаРанения различной степени тяжести в результате взрыва на улице Лагидзе в центре Тбилиси получили три человека, сообщает sputnik-georgia.
15:47 21/10/2022Араик Арутюнян: Будущее Арцаха без гарантий РФ для меня под вопросомДа, для нас важна независимость, право народов на самоопределение».
14:48 21/10/2022Турция открывает генеральное консульство в оккупированной Баку культурной столице Арцаха – городе ШушиТурция открывает генеральное консульство в оккупированном Баку у Республики Арцах (НКР) в ходе развязанной Азербайджаном осенью 2020 года 44-дневной войны культурной столице Арцаха – городе Шуши.
10:57 21/10/2022В оккупированном Азербайджаном Ковсакане в ДТП попал экс-премьер ТурцииБывший премьер-министр Турции, заместитель председателя правящей турецкой Партии справедливости и развития (ПСР) Бинали Йылдырым, который накануне с президентом этой страны Реджепом Тайипом Эрдоганом...
18:41 20/10/2022Тоннель на дороге к границе Грузии с Россией будет временно закрытДвижение всех видов транспорта в автомобильном тоннеле Девдораки, расположенном на дороге, ведущей к грузино-российской границе, будет запрещено на несколько часов, говорится в сообщении на сайте...
14:56 20/10/2022Алиев и Эрдоган приняли участие в открытии нового аэропорта в оккупированном КовсаканеПрезидент Турции Реджеп Тайип Эрдоган и азербайджанский президент Ильхам Алиев приняли участие в открытии аэропорта на оккупированной в ходе развязанной Баку 27 сентября 2020 года против Арцаха...
12:51 20/10/2022Рубен Варданян: В начале ноября официально вступлю в должность государственного министра Республики АрцахОсознаю, что у меня больше нет времени на раздумья, равно как и нет иного пути, кроме как быть рядом с народом Арцаха и брать на себя свою долю ответственности за будущее Арцаха.
12:12 20/10/2022Госдеп США – о прибытии наблюдателей ЕС в АрмениюНаша конечная цель – это мирное урегулирование между Арменией и Азербайджаном.
11:42 20/10/2022Артак Бегларян: Баку идет на постепенную эскалацию ситуации и провокацию«Безнаказанность всегда порождает новые преступления», – написал Артак Бегларян.
10:34 20/10/2022ОБСЕ направит в Армению группу по оценке потребностейЦель визита – оценить ситуацию в некоторых приграничных районах в соответствии с мандатом и опытом ОБСЕ и в рамках ее комплексной концепции безопасности.
10:20 20/10/2022Официальный Тегеран опроверг утверждения о поставках беспилотников для применения в Украине«Иран твердо убежден, что ни одно из его вооружений, в том числе БПЛА, не экспортируется в какую-либо страну в рамках параграфа 4 приложения "Б" резолюции 2231», – заключил он.
20:25 19/10/2022ЕС подготовил новый пакет санкций против ИранаЕС подготовил новый пакет санкций против Ирана за якобы продажу оружия РФ, дипломаты надеются согласовать его уже в среду, пишет газета Politico со ссылкой на чиновников и дипломатов.
19:57 19/10/2022Турция в докладе Freedom House вновь оказалась в списке «несвободных» странМеждународная правозащитная организация Freedom House обнародовала ежегодный доклад «Свобода слова в интернете», согласно которому Турция причислена к числу несвободных стран, пишет Ermenihaber.
17:23 19/10/2022Глава МИД ИРИ: Иран не допустит блокировки коммуникационных путей с АрмениейИран не позволит, чтобы его коммуникационные пути с Арменией были заблокированы. Как сообщает агентство IRNA, об этом в интервью заявил министр иностранных дел Ирана Хосейн Амир Абдоллахиян,...
22:32 18/10/2022С приложений Google Maps и Google Earth удалены фальшивые азербайджанские названия общин СюникаВ результате работы с компанией "Google", Фонду "Татоян" и западному региону Армянского Национального Комитета Америки удалось удалить из приложений "Google Maps" и "Google Earth" фальшивые...
19:01 18/10/2022Представители МККК посетили удерживаемых в Азербайджане армянских пленныхОна отметила, что цель таких посещений – оценка состояния пленных, условий их содержания (в том числе и посредством частных бесед), а также обеспечение связи пленных с родными и близкими.
18:45 18/10/2022Артем Айвазян одержал победу в чемпионате по армрестлингуПосле этого он попробовал свои силы в мас-рестлинге, на этот раз в весовой категории 70 кг, и вновь занял второе место.
18:30 18/10/2022Араик Арутюнян подчеркнул важность скоординированной работы с Арменией в вопросе преодоления внешнеполитических вызововОн представил подробности встреч и подходы властей Республики Арцах относительно будущего Арцаха.
16:42 18/10/2022Зась: В ОДКБ довольны развитием сотрудничества с ООНПо его словам, в ОДКБ видят потенциал развития сотрудничества организации с Региональной антитеррористической структурой ШОС.
20:57 17/10/2022С Google Maps исчезли армянские наименования оккупированных Азербайджаном населенных пунктов Арцаха – ДавтянЭксперт по вопросам Азербайджана Гарник Давтян сообщает: «С Google Maps исчезли армянские наименования оккупированных Азербайджаном населенных пунктов Арцаха… Вместо Акны оставлен Агдам, вместо...