16:48 24/08/2023Վանա լճի մակարդակի իջնելու հետևանքով հայտնաբերվել են ժայռափոր սենյակներ և դամբարաններԱնոմալ տապի և տեղումների պակասի հետևանքով արդեն մի քանի տարի է, ինչ Վանա լճի մակարդակը զգալիորեն իջնում է։ Ջրի մակարդակի իջնելու հետևանքով լճի Էրճիշ շրջանում հայտնաբերվել են ժայռափոր սենյակներ և...
16:25 24/08/2023Թուրքական ընկերությունը Անկախության օրվա առթիվ Ուկրաինային «Բայրաքթար» է նվիրելԹուրքական Baykar Makina ընկերությունը Անկախության օրվա առթիվ Ուկրաինայի պաշտպանության նախարարության հետախուզության գլխավոր վարչությանը նվիրել է «Bayraktar ТВ2» հարվածային անօդաչու թռչող սարք:...
14:45 24/08/2023Իրանը դիտարկում է Ռուսաստանի հետ Հայաստանի միջոցով էլեկտրաէներգիա փոխանակելու հարցըԻրանի էներգետիկայի նախարար Ալի Աքբար Մեհրաբյանն ասել է, որ «Իրանը դիտարկում է Ռուսաստանի հետ էլեկտրաէներգիայի փոխանակման երկու ուղիներ՝ մեկը Ադրբեջանի, մյուսը՝ Հայաստանի և Վրաստանի տարածքներով»,...
13:41 24/08/2023Թուրքիայում գտնվող հայկական եկեղեցին՝ «UNESCO»-ի համաշխարհային մշակութային ժառանգության ցանկումՆերկայումս Թուրքիայի Վան և Բիթլիս նահանգների միջև գտնվող Վանա լճի չորս կղզիներից մեկի՝ Ախթամարի Սուրբ Խաչ հայկական եկեղեցին 84-րդն է Թուրքիայի տարածքում գտնվող մշակութային կոթողների թվում, որոնք...
11:04 24/08/2023Ալիևը հրաժարվել է ընդունել Բելգիայի ԱԳ ղեկավարին՝ նրա «հայամետ դիրքորոշման պատճառով»Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հրաժարվել է ընդունել Բելգիայի Թագավորության արտաքին գործերի նախարար Հաջա Լահբիբին՝ նրա «հայամետ դիրքորոշման պատճառով»։ Այս մասին գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։...
10:16 24/08/2023Նոր երկրաշարժ ԹուրքիայումԹուրքիայի Մալաթիա նահանգում 5 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցել: «Ռիա Նովոստի»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է տարերային աղետների հետևանքների վերացման վարչությունը (ԱՖԱԴ):...
19:58 23/08/2023Վրաստանի բնակիչները կարող են իրենք իրենց կենսաթոշակային ակտիվները ներդնել մինչև սեպտեմբերի 6-ըԿուտակային կենսաթոշակային համակարգում ընդգրկված Վրաստանի բնակիչները կկարողանան իրենք իրենց կենսաթոշակային խնայողությունները ներդնել մինչև սեպտեմբերի 6-ը։ Jnews-ի փոխանցմամբ՝ օգոստոսի 6-ից ուժի մեջ են...
18:53 23/08/2023Թուրքիան ճանաչում է Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությունը՝ ներառյալ Ղրիմը․ ԷրդողանԹուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը տեսաուղերձ է հղել Ղրիմի պլատֆորմի առաջնորդների 3-րդ գագաթնաժողովին։ Էրմենիհաբերի փոխանցմամբ՝ վերջինս ասել է, որ ճանաչում է Ուկրաինայի տարածքային...
17:50 23/08/2023Վրաստանում մեկնարկում են ՆԱՏՕ-ի զորավարժություններըՎրաստանում մեկնարկել է Agile Spirit - 2023 («Agile Spirit - 2023») բազմազգ զորավարժությունների օդադեսանտային բաղադրիչով։ ՏԱՍՍ-ը գրում է, որ այդ մասին հայտնում է Վրաստանի պաշտպանության նախարարության...
15:52 23/08/2023Թուրքիայում բռնկված խոշոր անտառային հրդեհները դեռևս մարել չի հաջողվումԹուրքիայի գյուղատնտեսության և անտառտնտեսության նախարար Իբրահիմ Յումաքլըն գլխավոր անտառտնտեսության հրշեջ կենտրոնից Չանաքքալեի անտառային հրդեհների վերաբերյալ հայտարարությամբ է հանդես եկել։ Յումաքլըն...
15:04 23/08/2023Միշուստինը կայցելի Հայաստան՝ մասնակցելու ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդինՕգոստոսի 24-25-ը ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը կայցելի Հայաստան՝ մասնակցելու Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) միջկառավարական խորհրդի նիստին։ Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։ Նշվում է, որ հանդիպումը...
14:58 23/08/2023Թուրքիայում երկու օր անընդմեջ երկրաշարժ է գրանցվումԹուրքիայի աղետների և արտակարգ իրավիճակների վարչության (AFAD) համաձայն՝ օգոստոսի 23-ի առավոտյան ժամերին երկրաշարժ է տեղի ունեցել երկրի արևելյան հատվածում գտնվող Բինգյոլ (Բյուրակն) նահանգում:...
14:12 23/08/2023Ռուբեն Վարդանյան. Հռչակագրի ընդունումից 33 տարի անց կանգնած ենք Արցախի հանձնման ու ՀՀ ինքնիշխանության կորստի առջևՀասարակական-քաղաքական գործիչ, «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժման համակարգող Ռուբեն Վարդանյանի ուղերձ է հրապարակել Անկախության հռչակագրի օրվա առթիվ։ Ուղերձում ասված է.
13:35 23/08/2023Վրաստանն անընդունելի է համարում Մեդվեդևի հայտարարությունները Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի վերաբերյալՌուսաստանի Դաշնության Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի` Աբխազիան և Հարավային Օսիան Ռուսաստանին միացնելու հնարավորության մասին հայտարարությունները հակասում են Վրաստանի տարածքային...
11:01 23/08/2023Ուզբեկստանի նախագահը Բաքվում հայտարարել է, թե շարունակում է աջակցել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանըՈւզբեկստանի նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևը գոհունակություն է հայտնել իր ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ Բաքվում կայացած բանակցությունների արդյունքներից և հայտարարել, որ իր ղեկավարած պետությունը մշտապես աջակցում...
21:07 22/08/2023Թեհրանը ներկայացրել է Sina կամիկաձե անօդաչու սարքը«Սինա կամիկաձե» անօդաչու թռչող սարքը, որն ունի 5 կիլոմետր հեռահարություն, Իրանում ներկայացվել է Պաշտպանական արդյունաբերության օրվա կապակցությամբ կազմակերպված պաշտպանական տեխնիկայի ցուցահանդեսում:...
20:19 22/08/2023Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը Մարտունու և Շուշիի շրջաններում հրադադարի ռեժիմի երկու խախտում է արձանագրելՌուսական խաղաղապահ զորախումբը Մարտունու և Շուշիի շրջաններում հրադադարի ռեժիմի երկու խախտում է արձանագրել։Այս մասին տեղեկանում ենք Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության պաշտոնական տեղեկագրից:...
18:04 22/08/2023Արցախի ՄԻՊ. Անհապաղ դադարեցնել Էլեն Առստամյանին անտեղի թիրախավորելու և վիրավորելու գործողություններըԱրցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը, արձագանքելով արցախցի աղջնակի հասցեին արված քննադատություններին, գրում է.

19:40 10/12/2021При отражении агрессии ВС Азербайджана погиб 1, ранены 8 армянских военнослужащихПри отражении наступательных действий подразделений вооруженных сил Азербайджана 10 декабря в направлении восточной части армяно-азербайджанской границы (Гегаркуникская область) погиб военнослужащий...
16:51 10/12/2021Турция: курс лиры достиг исторического минимумаКурс турецкой лиры снизился до 13,94 лиры за американский доллар, свидетельствуют данные торгов. Как передает МК, стоимость турецкой национальной валюты достигла исторического минимума, подешевев...
15:52 10/12/2021Вследствие наступательных действий подразделений ВС Азербайджана у армянской стороны один погибший и несколько раненыхВ результате перестрелки, возникшей вследствие предпринятых подразделениями ВС Азербайджана наступательных действий в полдень 10 декабря, с армянской стороны один военнослужащий погиб, еще несколько...
14:19 10/12/202110.12.2021. В Арцахе выявлено 59 новых случая заражения коронавирусом, скончались 2 человекаВ Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) 9 декабря проведено 481 лабораторное обследование, в результате чего выявлено 59 новых случаев заражения коронавирусом.
12:58 10/12/2021Степанакерт: Признание реализованного народом Арцаха своего неотъемлемого права на самоопределение –единственный способ положить конец конфликтуМинистерство иностранных дел Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) выступило с заявлением в связи с 30-летием проведения в Арцахе референдума о независимости.
16:42 09/12/2021Тигран Абрамян: Формат «3+3» по Южному Кавказу уже создал проблемыФормат «3+3» по Южному Кавказу может создать и уже создал проблемы для проходящих в формате сопредседательства МГ ОБСЕ переговоров, заявил в беседе с журналистами в Национальном Собрании 9 декабря...
15:23 09/12/2021Два азербайджанца подорвались на мине возле оккупированного у Арцаха села Карин ТакДва азербайджанца подорвались на мине у оккупированного у Арцаха в ходе третьей карабахской войны осенью 2020 года села Карин Так в районе Шуши.
13:57 09/12/2021Грузия не будет представлена на заседании формата «3+3» по Южному Кавказу в Москве 10 декабряГрузия не будет представлена на заседании формата «3+3», которое завтра пройдёт в Москве. Об этом «Эху Кавказа» заявили в МИД Грузии. «Министерство иностранных дел не раз фиксировало четкую позицию...
13:15 09/12/2021Первое заседание формата «3+3» по Южному Кавказу пройдет в Москве завтраПервое заседание платформы сотрудничества в формате "3+3", посвященное вопросам "обеспечения мира и стабильности" на Южном Кавказе, пройдет на уровне заместителей министров иностранных дел и...
12:09 09/12/2021Рустам Мурадов: Все азербайджанцы возвращены Баку, работа по возвращению пленных армянских военных продолжаетсяВсе военнослужащие азербайджанской стороны, захваченные в плен во время войны в Арцахе, возвращены при содействии российских миротворцев, работа по возвращению пленных армянских военных в данный...
11:34 09/12/2021Минобороны Армении: ВС Азербайджана открыли огонь по армянским позициямПодразделения ВС Азербайджана поздно вечером 8 декабря открыли огонь из стрелкового оружия различного калибра по боевым позициям ВС Армении, дислоцированным на восточном участке...
11:25 09/12/2021Мирзоян и Лавров обсудили вопросы, связанные с форматом «3+3»8 декабря Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел РФ Сергеем Лавровым.
15:56 08/12/2021В парламенте Турции после перепалки подрались депутаты от правящей партии и оппозицииДрака произошла в парламенте Турции между депутатами от правящей Партии справедливости и развития (ПСР) и основной оппозиционной Народно-республиканской партии (НРП).
13:25 08/12/2021Коронавирус в Грузии: число инфицированных увеличилось за сутки на 4 226, скончались 53 человекаЧисло выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 4 226,скончались 53 человека.
16:13 07/12/2021Грузия: специалисты предупреждают об опасности твиндемииГрузинские медики с наступлением зимнего сезона анонсируют распространение твиндемии в стране и еще раз призывают население к вакцинации.
15:16 07/12/2021Туристы смогут увидеть руины Ани, оплатив поездку на фаэтонеЧтобы сделать посещение туристами руин средневековой армянской столицы Ани (на территории современной Турции) удобным и комфортным, в эксплуатацию ввели фаэтон, пишет ermenihaber.am.
14:06 07/12/2021Сейран Оганян: Не предпринимать в вопросе делимитации и демаркации шагов, которые навредят АрцахуЭтот чувствительный вопрос делимитации границы с последующей ее демаркацией должен обсуждаться открыто, а власти избегают говорить о происходящем за спиной народа, заявил сегодня в Национальном...
16:24 06/12/2021Въезд и выезд из Дадиванка всегда находились под контролем – предстоятель Арцахской епархии ААЦПаломничество в средневековый армянский монастырский комплекс Дадиванк (Хутаванк, «монастырь на холме»), который находится в перешедшем под контроль Азербайджана одноименном селе Шаумянского района...
15:00 06/12/2021Курс турецкой лиры приблизился к историческому минимумуКурс турецкой лиры к доллару в понедельник умеренно падает, приближаясь к историческому минимуму, пишет РИА Новости со ссылкой на данные торгов.
12:30 06/12/2021Единственный грузинский лоукостер лишился лицензииАгентство гражданской авиации Грузии отозвало лицензию у грузинской низкобюджетной авиакомпании Myway Airlines из-за продажи акций компании иностранному гражданину, говорится в заявлении регуляторы.