18:04 28/03/2022Վրաստանում մեկնարկում է հայոց լեզվի և գրականության ուսուցիչների քննության գրանցումըՎաղվանից Վրաստանում կմեկնարկի ուսուցիչների և ուսուցիչ դառնալու ցանկություն ունեցող անձանց քննության գրանցումը, որին այս տարի առաջին անգամ կարող են մասնակցել նաև ոչ վրացալեզու դպրոցների (հայալեզու,...
14:56 28/03/2022Արցախում կարևոր է ապահովել նախկինում ընդունված պայմանավորվածությունների կատարումը. ՊեսկովԱյժմ ամենակարևորն է Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված իրավիճակում ապահովել բոլոր կողմերի կողմից նախկինում ընդունված պայմանավորվածությունների կատարումը։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար...
21:31 26/03/2022ՌԴ ՊՆ. Ադրբեջանի կողմից ԼՂ վերաբերյալ եռակողմ հայտարարության դրույթները խախտվել են«Մարտի 24-25-ը Ադրբեջանի Զինված ուժերը, խախտելով 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, մտել են Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի պատասխանատվության գոտի և...
19:38 25/03/2022Պատերազմը Վրաստանին կզրկի 1 մլրդ դոլար եկամտիցՎրաստանի խորհրդարանական ֆինանսաբյուջետային հանձնաժողովի նախագահ Իրակլի Կովզանաձեի խոսքով՝ Ուկրաինայում Ռուսաստանի կողմից սկսած պատերազմի հետևանքով առաջացած ճգնաժամը 2022 թվականին Վրաստանին կզրկի 1...
11:40 25/03/20222023 թ-ին Ռուսաստանը դուրս կգա ԱՊՀ-ում կենսաթոշակների մասին համաձայնագրից2023 թվականի հունվարի 1-ից Ռուսաստանը պլանավորում է դուրս գալ ԱՊՀ քաղաքացիների կենսաթոշակային երաշխիքների մասին համաձայնագրից։ Այս մասին գրում է РБК-ն՝ հղում անելով ՌԴ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի...
10:13 25/03/2022Բլինկենը մերձավորարևելյան շրջագայության ընթացքում մտադիր է քննարկել Իրանի հարցըԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենն իր առաջիկա մերձավորարևելյան շրջագայության ընթացքում մտադիր է քննարկել Իրանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության կարգավորումը։...
19:00 24/03/2022ՄԻԵԴ-ում քննվում է «Սաակաշվիլին ընդդեմ Վրաստանի» գործըՎրաստանի արդարադատության նախարար Ռատի Բրեգաձեն հայտնել է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ) քննվում է «Սաակաշվիլին ընդդեմ Վրաստանի» գործը, հայտնում է «Ալիք մեդիան»։ Ըստ Բրեգաձենի՝...
16:45 24/03/2022Սուրբ Խաչ հայկական եկեղեցին մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել Նովրուզը տոնելու համար Վան այցելած իրանցիների շրջանում2022 թվականի առաջին եռամսյակում Վանի Աղթամար կղզի է այցելել շուրջ 15 հազար զբոսաշրջիկ: Ըստ Էրմենիհաբերի՝ նշվում է, որ զբոսաշրջիկների թվում եղել են ինչպես տեղացիներ, այնպես էլ օտարերկրացիներ։ Աղբյուրի...
12:59 24/03/2022Թուրքիայում կբացվի Amazon-ի ապրանքների պահեստԻնտերնետային առևտրով զբաղվող հանրահայտ «Amazon» ընկերությունը հայտնել է Թուրքիայում 100մլն դոլարի ներդրում անելու մասին: Ըստ շրջանառվող տեղեկությունների՝ այդ գործընթացի շրջանակներում Ստամբուլում...
10:34 24/03/2022Պետքարտուղարությունը 3,5 մլն դոլարի դրամաշնորհի մրցույթ է հայտարարել նաև Հայաստանի ԶԼՄ-ների համարԱՄՆ Պետդեպարտամենտը չորեքշաբթի հայտարարեց 3,496,295 ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհի մասին՝ «Եվրոպայում և Եվրասիայում տարածաշրջանային լրատվամիջոցներն ուժեղացնելու համար»։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ համապատասխան գրավոր...
15:33 23/03/2022Օկուպացված Վարանդայում ականի պայթյունից ադրբեջանցի է վիրավորվելԱդրբեջանի զինված ուժերի կողմից օկուպացրած Վարանդայում ականի պայթյունի հետևանքով ադրբեջանցի է ծանր վիրավորվել։ Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ, նման հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի գլխավոր...
12:55 23/03/2022Թուրքիայում պաշտոնապես վավերացվել է «Շուշիի հռչակագիրը»Թուրքական պաշտոնական «Resmi Gazete» թերթը տեղեկացնում է, որ Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև 2021-ի հունիսի 15-ին ստորագրված «Շուշիի հռչակագիրը» պաշտոնապես վավերացվել է, փոխանցում է էրմենիհաբերը։ Ըստ...
20:20 22/03/2022Վրաստանում 80% պետական համաֆինանսավորմամբ կաջակցեն ֆերմերային կոոպերատիվներինՎրաստանի կառավարությունը սկսում է բանջարեղենային պահեստների ստեղծման համար 80% պետական համաֆինանսավորմամբ ֆերմերային կոոպերատիվներին աջակցելու նոր ծրագրի իրականացումը։ Այս մասին հայտարարել է Վրաստանի...
18:28 22/03/2022Հայոց ցեղասպանության թեմայով ցուցահանդեսների շարք՝ ԹբիլիսիումՎրաստանի հայ համայնքը, Վրաստանի հայ ուսանողական միության և Վրաստանի երիտասարդական միության աջակցությամբ մեկնարկել է ցուցահանդեսների շարքը` «Հայոց մեծ եղեռն և մշակութային ցեղասպանություն» թեմաներով,...
16:05 22/03/2022Դիարբեքիրում Նովրուզի ժամանակ թուրք ոստիկանները 150 երեխա են ձերբակալելԴիարբեքիրում 2022թ.-ի Նովրոզի տոնակատարություններին ոստիկանությունը միջամտել է առավոտյան ժամերին և ողջ օրվա ընթացքում փորձել է կանխել միջոցառումների անցկացումը: Էրմենիհաբերի փոխանցմամբ, արգելելով...
18:36 21/03/2022Ուկրաինայում զոհված վրացի մարտիկների ընտանիքներին ցավակցել է Վրաստանի վարչապետըՎրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին իր ցավակցությունն է հայտնել Ուկրաինայում զոհված վրացի մարտիկների ընտանիքներին, գրում է «Ալիք մեդիան»։ «Ցանկանում եմ իմ ցավակցությունը հայտնել Ուկրաինայում...
14:42 21/03/2022Սենատոր Ռոբերտ Մենենդես. «Չեմ հավատում, որ ԱՄՆ-ն F-16 կործանիչներ կվաճառի Թուրքիային»ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, սենատոր Ռոբերտ Մենենդեսը հունական «Kathimerini» թերթի հետ զրույցում նշել է, որ Թուրքիան, որպես ՆԱՏՕ-ական դաշնակից, պետք է ընդունի հունական...
13:30 21/03/2022ԱՄՆ-ը Թուրքիային առաջարկել է Ուկրաինային փոխանցել ՌԴ-ից ձեռք բերած S-400-ներըՄիացյալ Նահանգները ոչ պաշտոնապես Թուրքիային առաջարկել է Ուկրաինային փոխանցել ռուսական արտադրության S-400 ՀՕՊ համակարգերը, որոնք Անկարան գնել էր Մոսկվայից, ինչի հետևանքով թուրք-ամերիկյան...
18:00 19/03/2022Իրանի ռազմածովային ուժերն օգտվում են արհեստական բանականությունիցԻրանի ՌԾՈՒ հրամանատարը հայտարարել է, որ ռազմածովային ուժերի սարքավորումներում օգտագորվում է արհեստական բանականություն: Այս մասին գրում է ParsToday-ը։ ԻԻՀ բանակի ՌԾՈՒ հրամանատար, ծովակալ Շահրամ Իրանին...

20:28 09/10/2015Turkish military experts to visit Armenia for inspectionsA group of Turkish inspectors will be in Armenia on October 11-14 to carry out inspections as part of the Conventional Armed Forces in Europe (CFE) Treaty, Ermenihaber.am reported citing Turkey’s...
19:33 09/10/2015ECHR: System of electoral administration in Azerbaijan is not independentIn today’s Chamber judgment in the case of Gahramanli and Others v. Azerbaijan, the European Court of Human Rights held, unanimously, that there had been a violation of Article 3 of Protocol No. 1...
14:10 09/10/2015Expert: CEC of Azerbaijan sets too high broadcasting pricing to impede candidates showing on TVPolitical campaign for the parliamentary elections kicks off today in Azerbaijan. According to the Election Code of the Republic of Azerbaijan, the electoral campaign of the candidates starts 23 days...
10:44 09/10/2015Azerbaijan: Pepsi company worker commits public self-immolationPepsi-Cola company worker poured petrol over himself and set himself to fire on the roof of his house in Binagadi district, Baku, Haqqin.az reports.
17:24 08/10/2015Two camels injure 25 passengers during accidentHead of Emergency Medical Care in Iran’s southeastern Sistan and Baluchestan province Faribourz Rashedi said 25 people were injured when a bus crashed with two camels in a provincial road on Thursda,...
17:17 08/10/2015Baku residents: Azerbaijani society psychologically not ready for warThe majority of the youth in Azerbaijan speaks about being ready for war; still they also say they do not want to fight and speak for a peaceful resolution for the conflict.
13:55 08/10/2015Amnesty International staff deported from Azerbaijan in run up to parliamentary electionsFreedom of expression is under sustained and severe attack in Azerbaijan in the run up to next month’s parliamentary elections, Amnesty International said after two of its staff were stopped at the...
16:45 07/10/2015Council of Europe leaves Azerbaijan human rights working groupThe Secretary General of the Council of Europe, Thorbjørn Jagland, today informed the Committee of Ministers of his decision to withdraw the Council’s participation in the joint working group on...
15:36 07/10/2015Warlick backs bipartisan congressional calls to withdraw snipers, add observers, deploy gunfire locators‘Confidence building measures and people-to-people programs reduce tensions and lay basis for a lasting peace’
13:26 07/10/2015Azerbaijani political scientist: Society demands Defense Ministry not to hide soldier deathsSulheddin Akper, the leader of the Free Democratic Party of Azerbaijan, said the Azerbaijani society demands the Defense Ministry not to hide the negative phenomena in the Azerbaijan army and the...
12:51 07/10/2015Italian journalist: Getting into Azerbaijan’s “black list” honor for people refusing to “kiss tyrant Aliyev’s feet”One does not have to try hard to get into Azerbaijan’s “black list.” You just need to tell the truth.
14:13 06/10/2015Iranian Deputy FM: Nuclear deal opens up opportunities to develop Armenian-Iranian cooperationArmenia and Iran have had an excellent relationship since Armenia gained independence, Iran’s Deputy Foreign Minister Murtaza Sarmadi was quoted as saying by Iran’s Mehr news agency.
13:10 06/10/2015The Good Country Index: Armenia best country in region, Azerbaijan “burden on planet”Armenia ranked 72nd of 125 in The Good Country Index topping among its neighbors. Neighboring Georgia ranked 77th, Turkey 79th, Iran 115th in the index, while Azerbaijan, 122, was close to getting...
10:54 06/10/2015France 2 journalists: Civil society organizations will help us win trial against Azerbaijan authoritiesAzerbaijan authorities sued the French TV channel France 2 and its journalists Elise Lucet and Laurent Richard for calling the president of Azerbaijan a “dictator” and Azerbaijan a dictatorship...
17:52 05/10/2015Unmasked fake “Armenian” website Vestiarmenii.info created by Azerbaijan propagandaA new website, Vestiarmenii.info, introducing itself as Armenian has appeared on the net, Samvel Martirosyan, an Armenian expert on information security, writes on his blog Banman.am.
16:52 05/10/2015Scientific publication of Russian Empire about Armenian village Karintak in ArtsakhIn the 25th issue for the year 1898 of the project “Collection of Materials to Describe the Terrain and Tribes in the Caucasus,” V.
11:25 05/10/2015Islamic State 'blows up Palmyra arch'Islamic State militants in northern Syria have blown up another monument in the ancient city of Palmyra, officials and local sources say, according to the BBC.
20:30 02/10/2015Defense minister of Armenia, CSTO Sec-Gen discuss situation on Armenia-Azerbaijan border and line of contactArmenian Defense Minister Seyran Ohanyan met today with Secretary General of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) Nikolai Bordyuzha, Armenian Defense Ministry said.
18:17 01/10/2015Armenian Deputy FM: Azerbaijan’s behavior differs in no way from that of terrorist organizations, style is the same‘So it turns out that international law means nothing to Azerbaijan’
18:12 01/10/2015Moderator.az: Azerbaijanis not trust in their Defense Ministry, Armenia wins information warCommenting on Azerbaijan Defense Ministry’s recent statements that it would not comment anything for the outlets, which circulate the publications of their Armenian colleagues, the well-known...