18:04 28/03/2022Վրաստանում մեկնարկում է հայոց լեզվի և գրականության ուսուցիչների քննության գրանցումըՎաղվանից Վրաստանում կմեկնարկի ուսուցիչների և ուսուցիչ դառնալու ցանկություն ունեցող անձանց քննության գրանցումը, որին այս տարի առաջին անգամ կարող են մասնակցել նաև ոչ վրացալեզու դպրոցների (հայալեզու,...
14:56 28/03/2022Արցախում կարևոր է ապահովել նախկինում ընդունված պայմանավորվածությունների կատարումը. ՊեսկովԱյժմ ամենակարևորն է Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված իրավիճակում ապահովել բոլոր կողմերի կողմից նախկինում ընդունված պայմանավորվածությունների կատարումը։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար...
21:31 26/03/2022ՌԴ ՊՆ. Ադրբեջանի կողմից ԼՂ վերաբերյալ եռակողմ հայտարարության դրույթները խախտվել են«Մարտի 24-25-ը Ադրբեջանի Զինված ուժերը, խախտելով 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, մտել են Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի պատասխանատվության գոտի և...
19:38 25/03/2022Պատերազմը Վրաստանին կզրկի 1 մլրդ դոլար եկամտիցՎրաստանի խորհրդարանական ֆինանսաբյուջետային հանձնաժողովի նախագահ Իրակլի Կովզանաձեի խոսքով՝ Ուկրաինայում Ռուսաստանի կողմից սկսած պատերազմի հետևանքով առաջացած ճգնաժամը 2022 թվականին Վրաստանին կզրկի 1...
11:40 25/03/20222023 թ-ին Ռուսաստանը դուրս կգա ԱՊՀ-ում կենսաթոշակների մասին համաձայնագրից2023 թվականի հունվարի 1-ից Ռուսաստանը պլանավորում է դուրս գալ ԱՊՀ քաղաքացիների կենսաթոշակային երաշխիքների մասին համաձայնագրից։ Այս մասին գրում է РБК-ն՝ հղում անելով ՌԴ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի...
10:13 25/03/2022Բլինկենը մերձավորարևելյան շրջագայության ընթացքում մտադիր է քննարկել Իրանի հարցըԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենն իր առաջիկա մերձավորարևելյան շրջագայության ընթացքում մտադիր է քննարկել Իրանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության կարգավորումը։...
19:00 24/03/2022ՄԻԵԴ-ում քննվում է «Սաակաշվիլին ընդդեմ Վրաստանի» գործըՎրաստանի արդարադատության նախարար Ռատի Բրեգաձեն հայտնել է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ) քննվում է «Սաակաշվիլին ընդդեմ Վրաստանի» գործը, հայտնում է «Ալիք մեդիան»։ Ըստ Բրեգաձենի՝...
16:45 24/03/2022Սուրբ Խաչ հայկական եկեղեցին մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել Նովրուզը տոնելու համար Վան այցելած իրանցիների շրջանում2022 թվականի առաջին եռամսյակում Վանի Աղթամար կղզի է այցելել շուրջ 15 հազար զբոսաշրջիկ: Ըստ Էրմենիհաբերի՝ նշվում է, որ զբոսաշրջիկների թվում եղել են ինչպես տեղացիներ, այնպես էլ օտարերկրացիներ։ Աղբյուրի...
12:59 24/03/2022Թուրքիայում կբացվի Amazon-ի ապրանքների պահեստԻնտերնետային առևտրով զբաղվող հանրահայտ «Amazon» ընկերությունը հայտնել է Թուրքիայում 100մլն դոլարի ներդրում անելու մասին: Ըստ շրջանառվող տեղեկությունների՝ այդ գործընթացի շրջանակներում Ստամբուլում...
10:34 24/03/2022Պետքարտուղարությունը 3,5 մլն դոլարի դրամաշնորհի մրցույթ է հայտարարել նաև Հայաստանի ԶԼՄ-ների համարԱՄՆ Պետդեպարտամենտը չորեքշաբթի հայտարարեց 3,496,295 ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհի մասին՝ «Եվրոպայում և Եվրասիայում տարածաշրջանային լրատվամիջոցներն ուժեղացնելու համար»։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ համապատասխան գրավոր...
15:33 23/03/2022Օկուպացված Վարանդայում ականի պայթյունից ադրբեջանցի է վիրավորվելԱդրբեջանի զինված ուժերի կողմից օկուպացրած Վարանդայում ականի պայթյունի հետևանքով ադրբեջանցի է ծանր վիրավորվել։ Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ, նման հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի գլխավոր...
12:55 23/03/2022Թուրքիայում պաշտոնապես վավերացվել է «Շուշիի հռչակագիրը»Թուրքական պաշտոնական «Resmi Gazete» թերթը տեղեկացնում է, որ Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև 2021-ի հունիսի 15-ին ստորագրված «Շուշիի հռչակագիրը» պաշտոնապես վավերացվել է, փոխանցում է էրմենիհաբերը։ Ըստ...
20:20 22/03/2022Վրաստանում 80% պետական համաֆինանսավորմամբ կաջակցեն ֆերմերային կոոպերատիվներինՎրաստանի կառավարությունը սկսում է բանջարեղենային պահեստների ստեղծման համար 80% պետական համաֆինանսավորմամբ ֆերմերային կոոպերատիվներին աջակցելու նոր ծրագրի իրականացումը։ Այս մասին հայտարարել է Վրաստանի...
18:28 22/03/2022Հայոց ցեղասպանության թեմայով ցուցահանդեսների շարք՝ ԹբիլիսիումՎրաստանի հայ համայնքը, Վրաստանի հայ ուսանողական միության և Վրաստանի երիտասարդական միության աջակցությամբ մեկնարկել է ցուցահանդեսների շարքը` «Հայոց մեծ եղեռն և մշակութային ցեղասպանություն» թեմաներով,...
16:05 22/03/2022Դիարբեքիրում Նովրուզի ժամանակ թուրք ոստիկանները 150 երեխա են ձերբակալելԴիարբեքիրում 2022թ.-ի Նովրոզի տոնակատարություններին ոստիկանությունը միջամտել է առավոտյան ժամերին և ողջ օրվա ընթացքում փորձել է կանխել միջոցառումների անցկացումը: Էրմենիհաբերի փոխանցմամբ, արգելելով...
18:36 21/03/2022Ուկրաինայում զոհված վրացի մարտիկների ընտանիքներին ցավակցել է Վրաստանի վարչապետըՎրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին իր ցավակցությունն է հայտնել Ուկրաինայում զոհված վրացի մարտիկների ընտանիքներին, գրում է «Ալիք մեդիան»։ «Ցանկանում եմ իմ ցավակցությունը հայտնել Ուկրաինայում...
14:42 21/03/2022Սենատոր Ռոբերտ Մենենդես. «Չեմ հավատում, որ ԱՄՆ-ն F-16 կործանիչներ կվաճառի Թուրքիային»ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, սենատոր Ռոբերտ Մենենդեսը հունական «Kathimerini» թերթի հետ զրույցում նշել է, որ Թուրքիան, որպես ՆԱՏՕ-ական դաշնակից, պետք է ընդունի հունական...
13:30 21/03/2022ԱՄՆ-ը Թուրքիային առաջարկել է Ուկրաինային փոխանցել ՌԴ-ից ձեռք բերած S-400-ներըՄիացյալ Նահանգները ոչ պաշտոնապես Թուրքիային առաջարկել է Ուկրաինային փոխանցել ռուսական արտադրության S-400 ՀՕՊ համակարգերը, որոնք Անկարան գնել էր Մոսկվայից, ինչի հետևանքով թուրք-ամերիկյան...
18:00 19/03/2022Իրանի ռազմածովային ուժերն օգտվում են արհեստական բանականությունիցԻրանի ՌԾՈՒ հրամանատարը հայտարարել է, որ ռազմածովային ուժերի սարքավորումներում օգտագորվում է արհեստական բանականություն: Այս մասին գրում է ParsToday-ը։ ԻԻՀ բանակի ՌԾՈՒ հրամանատար, ծովակալ Շահրամ Իրանին...

10:24 04/10/2020В результате артобстрела в Степанакерте вспыхнул пожар: фото«В результате артобстрела в Степанакерте возник пожар. Азербайджан взял под прицел гражданские здания и инфраструктуры», – сообщают из Армянского единого информационного центра.
09:59 04/10/2020Араик Арутюнян: Доброе утро – с самым вкусным кофе, приготовленным на передовойПрезидент Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Араик Арутюнян пишет: «Доброе утро – с самым вкусным кофе, приготовленным на передовой, и с нашими героическими ребятами.
09:54 04/10/2020Минобороны: На отдельных участках Арцахского фронта идет перестрелка также из артиллерийских средствПресс-секретарь министерства обороны Армении Шушан Степанян немногим ранее сообщила: «На Арцахском фронте идет перестрелка, на отдельных участках ведется огонь малой интенсивности также из...
09:47 04/10/2020Президент Арцаха: После тяжелых боев АО сегодня улучшила свои позиции и подготовила почву для дальнейшего продвиженияПараллельно осуществляю оперативное управление Республикой посредством внедренных механизмов.
23:55 03/10/2020Арцрун Ованнисян: «Спросите кто-нибудь Илюшу, почему тогда он не посещает Матагис?»Представитель министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян отреагировал на заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что азербайджанская армия якобы взяла под контроль село Матагис в...
23:54 03/10/2020Тигран Абрамян: Международному комитету Красного Креста есть чем здесь заняться«Войну необходимо прекратить хотя бы временно, чтобы понять, что происходит в горячих точках», – пишет на своей странице в соцсети Facebook учредитель и глава аналитического центра «Энакет» («Точка...
23:44 03/10/2020Армянские артиллеристы уничтожают позиции ВС АзербайджанаКанал «Зинуж-медиа» представил новое видео, на котором запечатлено, как армянские артиллеристы уничтожают позиции ВС Азербайджана.
22:32 03/10/2020Представитель МО: Нашим войскам удалось подбить около 80-90 единиц бронетехники, не задействованной в бою«Наши войска ведут тяжелую и героическую борьбу, нанося противнику большие потери и, по сути, своими героическими поступками решают судьбу всего армянского народа», – заявил в ходе брифинга...
22:20 03/10/2020МИД Сирии: Правительству Азербайджана следует проявить бдительность, чтобы не попасть в турецкую ловушкуСирия предупреждает об опасных последствиях вмешательства Анкары в конфликт между Арменией и Азербайджаном вокруг Нагорного Карабаха.
22:01 03/10/2020Пресс-секретарь МО: ВС Азербайджана подвергли Степанакерт артобстрелу«Подразделения Армии обороны продолжают уверенно контролировать ситуацию», – отметила она.
21:37 03/10/2020Ашот Гулян: У России есть больше возможностей для принуждения Турции к миру«Сегодня эта страна остается членом СЕ, нарушая взятые на себя обязательства», – заявил бывший председатель НС Арцаха.
21:15 03/10/2020ВС Азербайджана вновь обстреливают СтепанакертАрмянский единый информационный центр обнародовал видеозапись, представив текущую ситуацию в Степанакерте после обстрела 2 октября.
21:04 03/10/2020Глава МИД Арцаха: Мы не получали предложений о временном прекращении огняОн не сомневается, что «мы одержим победу в этой войне».
20:15 03/10/2020М. Маилян: Признание независимости Республики Арцах может послужить рычагом для установления мира в регионе«Сформирован трехсторонний альянс, в который входят Азербайджан, Турция и террористы, который представляет угрозу не только для армянского народа, но и для всех стран региона», – заявил на...
19:34 03/10/2020Ашот Гулян: Азербайджан предпринимает последние безуспешные попытки для разрешения карабахского конфликта в свою пользуПо его словам, налицо все признаки, что Азербайджан готовился долгие годы к широкомасштабным военным действиям.
19:21 03/10/2020Минобороны Армении представило подробности подвига старшины боевой позиции «Оваз-1»Пресс-секретарь министерства обороны Армении Шушан Степанян в рамках ряда «Примеры храбрости и героизма сражающихся на передовой военных» представила подвиг старшины боевой позиции «Оваз 1» – езида...
19:00 03/10/2020Артем Тоноян: Поступают сведения о том, что находящиеся на передовой талыши добровольно переходят на армянскую сторонуВостоковед Артем Тоноян на своей странице в социальной сети Facebook пишет: «Поскольку из информационных источников уже поступают сведения о том, что находящиеся на передовой талыши добровольно...
18:43 03/10/2020Джавахк: акция поддержки в селе БаралетМолодежь села Баралет устроила шествие и зажжение свечей в поддержку армянского солдата, воюющего на границе.
18:37 03/10/2020Силы ПВО Армии обороны Арцаха сбили еще один вертолет АзербайджанаВ зоне арцахско-азербайджанского конфликта продолжаются боевые действия. Как сообщает пресс-служба министерства обороны Республики Арцах (НКР), подразделения Армии обороны Арцаха успешно выполняют...
17:26 03/10/2020Пресс-секретарь Минобороны Армении: Наступательные планы Азербайджана по одному из направлений проваленыПресс-секретарь Минобороны Армении Шушан Степанян сообщает: «Сегодня Армии обороны Арцаха (НКР) уничтожила готовящуюся к наступлению крупную группировку бронетехники, значительное количество оружия и...