«Ոսկե ծիրան». Երևանում Կարեն Կարագուլյանի ու Վաչե Թովմասյանի մասնակցությամբ կկազմակերպվի «Անորա» ֆիլմի քննարկում
«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում Հայաստան կգան դերասաններ Կարեն Կարագուլյանն ու Վաչե Թովմասյանը։ Ասուլիսում «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ավետիսյանը տեղեկացրեց, որ նրանց մասնակցությամբ «Անորա» ֆիլմին նվիրված քննարկում կանցկացվի։
«Հետաքրքրությունը «Անորա» ֆիլմի հանդեպ մեծ է, շատ է քննարկվում նաև հայ դերասանների մասնակցությունը։ Մենք որոշել ենք քննարկումները բերել Երևան և կենդանի ձևաչափով կազմակերպել, թե քննադատական, թե գովեստի խոսքերը մեկտեղել մի տեղ։ Քննարկմանը տեսակապով կմիանա ֆիլմի ռեժիսոր Շոն Բեյքերը, ով անձնական պատճառներով չկարողացավ ներկա լինել»,- ասաց Կ.Ավետիսյանը։
Երևանի «Ոսկե ծիրան» 22-րդ միջազգային կինոփառատոնն այս տարի տեղի կունենա հուլիսի 13-20-ը։ Այս տարի ևս միջազգային կինոտոնը հանրությանը կներկայացնի մրցութային կինոնկարներ աշխարհի տարբեր երկրներից, ինչպես նաև ֆիլմեր ամենահեղինակավոր (Կանն, Բեռլին, Վենետիկ և այլն) կինոփառատոններից: Հայաստան կժամանեն կինոյի համաշխարհային դեմքեր, ովքեր իրենց փորձն ու արվեստը կներկայացնեն կինոսերներին։

Golden Apricot: 'Anora' film discussion to be held in Yerevan with Karren Karagulian and Vache Tovmasyan
Armenian actors Karren Karagulian and Vache Tovmasyan will visit Armenia for a special discussion on Anora as part of the Golden Apricot International Film Festival.
At a press conference on Wednesday, the festival’s artistic director, Karen Avetisyan, announced that the event would spotlight the film and include an in-person appearance by both actors.
“There’s significant interest in Anora, especially regarding the involvement of Armenian actors. We’ve decided to bring the conversation to Yerevan and host a live discussion, where both praise and criticism can be shared openly,” he said.
Film director Sean Baker will join the debate via a video link as he is unable to travel to Yerevan due to personal reasons.
The 22nd edition of the Golden Apricot Yerevan International Film Festival will be held from July 13 to 20. This year’s festival will feature a diverse selection of competitive films from around the world, including entries from Cannes, Berlin, Venice and other leading film festivals. Prominent figures from the global film industry will also attend the festival, sharing their experience and artistry with Armenian cinema lovers.