Արտատարածաշրջանային ուժեր բերելով մեր տարածաշրջան՝ նոր, ավելի անկայուն խնդիրներ են ստեղծվելու. Սաղաթելյան
16:29 21/07/2025
««Զանգեզուրի միջանցք» ծրագրի թիկունքում  ամբողջությամբ թուրք-ադրբեջանական տանդեմն է, միջազգային այլ սուբյեկտների կողմից ունի աջակցություն՝ իրենց շահերը սպասարկելու  տեսանկյունից»,- լրագրողներին ասաց ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ ներկայացուցիչ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը:
Նա ընդգծեց, որ դա Հայաստանի շահերին ամբողջությամ դեմ գործընթաց է, այդ թվում մեր բերակամ երկրների, մասնավորապես Իրանի դեմ է։
«Արդյո՞ք դա կբերի տարածաշրջանում կոմունիկացիաների բացմանը, խաղաղության հաստատմանը, միանշանակ՝ ոչ, որովհետև արտատարածաշրջանային ուժեր բերելով մեր տարածաշրջանը՝ նոր,  ավելի անկայուն խնդիրներ են ստեղծվելու տարածաշրջանում։ Այսօրվա իշխանության վարած քաղաքականության արդյունքում Հայաստանը  դարձել է միջազգային այս կենտրոնների ազդեցությունների բախման միջավայր, որը հղի է ծանր հետևանքներով։
4 տարի հերքել են, որ իրենք «միջանցքի» մասին ունեն պայմանավորվածություն, ասել եմ՝ ինքն այդ «միջանցքը» վաղուց տվել է, խնդիրն այն է, թե ով կհսկի «միջանցքը»։ Պարզվում է՝ կարող է ամերիկյան ընկերություն լինել, իսկ Իրանի սահմանում  ամերիկյան ընկերության կողմից ճանապարհի հսկողությունը  հղի է շատ ծանր հետևանքներով։ Ամեն կերպ պետք է դա կանխել»,- ասաց Ի.Սաղաթելյանը։

Ишхан Сагателян: Приход внерегиональных сил на Южный Кавказ чреват еще более дестабилизирующими проблемами
17:34 21/07/2025
«За проектом так называемого "Зангезурского коридора" полностью стоит турецко-азербайджанский тандем, а другие международные субъекты поддерживают его, исходя из собственных интересов», – заявил журналистам представитель Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн» Армении, депутат Национального Собрания от фракции «Армения» Ишхан Сагателян.
Он подчеркнул, что данный процесс полностью противоречит интересам Армении, а также интересам дружественных ей стран, в частности Ирана.
«Приведет ли это к разблокировке коммуникаций в регионе и установлению мира? Однозначно – нет. Потому что приведение внерегиональных сил в наш регион лишь создаст новые, еще более дестабилизирующие проблемы. В результате политики, проводимой нынешними властями, Армения превратилась в арену столкновения интересов международных центров влияния, и это чревато серьезными последствиями», – указал Ишхан Сагателян.
«В течение четырех лет власти Армении отрицали договоренности с Баку по "коридору". Я же с самого начала говорил: Пашинян уже давно уступил этот "коридор", вопрос лишь в том, кто будет его контролировать. Сейчас выясняется, что контролировать его может некая американская компания. Но передача контроля над дорогой на границе с Ираном американской компании чревата очень тяжелыми последствиями. Это необходимо предотвратить любой ценой», – подчеркнул Ишхан Сагателян.