09:58 05/11/202115 քաղաքացի «Տաշիրի պիցա»-ում սնվելուց հետո թունավորվել ենՀՀ առողջապահության նախարարության «Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնից» ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ երեկ Ինֆեկցիոն ազգային կենտրոն է ընդունվել 15 քաղաքացի՝ աղիքային...
09:15 05/11/2021Վարակաբանը նախազգուշացրել է Ռուսաստանում COVID-19-ի նոր տարբերակների վտանգի մասինՆոյեմբերի սկզբին աճել է SARS-CoV-2 կորոնավիրուսի նոր տարբերակների Ռուսաստան ներմուծման ռիսկը, Sputnik ռադիոյին տված հարցազրույցում ասել է Գամալեյա կենտրոնի պրոֆեսոր և վիրուսաբան Ալեքսանդր Բուտենկոն։...
13:32 04/11/2021Գերմանիայում գրանցվել է Covid-19-ի մոտ 34 հազար դեպք, 165 մահԳերմանիայում վերջին 24 ժամում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը կազմել է 33 949։ Նման տվյալներ է հրապարակել այսօր Բեռլինի Ռոբերտ Կոխի ինստիտուտը: Սա ամենաբարձր ցուցանիշն է համաճարակի սկզբից ի վեր։...
13:09 04/11/2021Դեկտեմբերի 1-ից ՊՇՌ թեստերը առաջարկում ենք ներկայացվեն 7-օրը մեկ. Անահիտ Ավանեսյան«Մենք առաջարկելու ենք, որ դեկտեմբերի 1-ից աշխատատեղերում ներկայացվող ՊՇՌ բացասական թեստերի պատասխանի համար 14-օրյա ժամկետը փոփոխվի յոթօրյայի»,-կառավարության ճեպազրույցների սրահում հայտնեց...
13:05 04/11/2021ԱստրաԶենեկա-ն չեղարկել է պատվաստանյութի հաստատման հայտը ՇվեյցարիայումԱստրաԶենեկա դեղագործական ընկերությունը չեղարկել է Շվեյցարիայում իր կորոնավիրուսային պատվաստանյութի կիրառման հայտը: Այս մասին գրում է «ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ» գործակալությունը, վկայակոչելով «Swissmedic»-ի դեղերի...
12:29 04/11/2021Հիվանդացության և դրա վերարտադրության տոկոսի առումով նվազում ունենք. Անահիտ Ավանեսյան«Դպրոցների արձակուրդների երկարացումը և ԲՈւՀ-երի՝ առցանց դասպրոցեսին անցնելը որոշակի դրական միտումներ ցույց են տալիս, մենք տեսնում ենք, որ հիվանդացության և դրա վերարտադրության տոկոսի առումով նվազում...
12:22 04/11/202104.11.2021. Արցախում կորոնավիրուսի 88 նոր դեպք է գրանցվել, 2 հիվանդ մահացել էԱրցախի Հանրապետությունում նոյեմբերի 3-ին կատարվել է 207 թեստավորում, որի արդյունքում կորոնավիրուսային հիվանդության 88 նոր դեպք է գրանցվել: Արցախի առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ...
12:06 04/11/2021Չինաստանը հայտնվել է Ուհանի համաճարակից հետո «Քովիդ-19»-ի ամենածանր բռնկման շեմինՉինաստանը հայտնվել է կորոնավիրուսի տարածման ամենածանր իրավիճակում 2019 թվականին Ուհան քաղաքում բռնկված համաճարակից հետո: Այս մասին գրում է «Daily Mail»-ը։ Երկրով մեկ տարածվող նոր դեպքերի քանակը...
11:38 04/11/2021Սոցիալական ցանցերի վտանգավոր ֆունկցիաները հոգեկանի և ինտելեկտի համար․ պատմում է դոցենտ Արեգ ՄկրտչյանըՍոցիալական ցանցերի օգտագործումը կարող է խանգարել հուզական ինտելեկտի զարգացմանը, որին նպաստում են լայքերն ու էմոջիները։ Այս մասին ասում է Պիրոգովի անվան ռուսական ազգային հետազոտական բժշկական...
11:12 04/11/202104.11.2021. Կորոնավիրուսով վարակվել է 2330 մարդ, մահացել է 46 հիվանդՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 7849 կորոնավիրուսով հիվանդ։
10:47 04/11/2021Հայաստանում կորոնավիրուսի դեմ 45 երեխա է պատվաստվելՀայաստանում կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պատվաստվել է 12-ից մինչև 18 տարեկան շուրջ 45 երեխա: Այս մասին գրում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային...
20:23 03/11/2021ԱՀԿ-ն հավանություն է տվել հնդկական Covaxin պատվաստանյութի կիրառմանը «Քովիդ-19»-ի դեմԱռողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը հավանության է արժանացրել հնդկական Covaxin հակակորոնավիրուսային պատվաստանյութի կիրառումը: Այս մասին տեղեկանում ենք ԱՀԿ թվիթերյան էջից։ Դեղամիջոցի...
19:46 03/11/2021Այսուհետ ԱՄՆ կարող են մեկնել ՔՈՎԻԴ 19-ի դեմ լիարժեք պատվաստվածներըՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը հայտնում է․ «ՔՈՎԻԴ19-ի դեմ պատվաստումը միջազգային ապահով ուղևորության լավագույն երաշխիքն է։ Նոյեմբերի 8-ից սկսած օդային ճանապարհով ԱՄՆ մեկնող օտարերկրացիները պարտավոր են...
18:25 03/11/2021Հայաստանում կստեղծվի վետերանների առաջին հոսպիտալըԶինվորի տունը մեծ ու աննախադեպ նախագիծ սկսել։ Այս մասին ֆեյսբուքյան էջում հայտնում է ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը։ «Հայաստանում կստեղծվի վետերանների՝ առաջին հոսպիտալը։ Նախագիծն իրականություն...
17:44 03/11/2021Բոտուլիզմի դեպք է արձանագրվելԱյս պահին հիվանդը գտնվում է «Արմենիա» ԲԿ֊ում, վիճակը գնահատվում է ծանր։
16:55 03/11/2021Վրաստանի բնակչությանը սպառնում է «կորոնա-ցեղասպանություն»-ըԱյսօր կորոնավիրուսի պատճառով բնակչությանը սպառնում է «կորոնա-ցեղասպանություն», լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է առողջապահության ոլորտի վրացի փորձագետ Դևի Տաբիձեն։ Այս մասին գրում է...
15:47 03/11/2021Ռուսաստանում նոր տեխնոլոգիայով կբացահայտեն պատվաստումների կեղծ վկայականներ ունեցողներինՌուսական Sputnik V կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի ստեղծողները հայտարարել են թեստի մշակման մասին, որը հաստատում է պատվաստման փաստը։ Ենթադրվում է, որ նոր տեխնոլոգիան կօգնի բացահայտել պատվաստումների...
15:11 03/11/2021Հայաստանը Չինաստանից ձեռք է բերել «Սինոֆարմ» պատվաստանյութի խմբաքանակՀայաստանը հերթական անգամ Չինաստանից ձեռք է բերել COVID-19-ի դեմ չինական «Սինոֆարմ» պատվաստանյութի խմբաքանակ` 400 հազար դեղաչափ։ Առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ այն առաջիկայում...
14:34 03/11/2021ԱՄՆ-ը հաստատել է Pfizer պատվաստանյութը 5-11 տարեկան երեխաների համարԱՄՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման դաշնային կենտրոնը (CDC) խորհուրդ է տվել 5-11 տարեկան երեխաներին պատվաստել ամերիկյան Pfizer և գերմանական BioNTech ընկերության կողմից արտադրված...
14:10 03/11/2021Pfizer-ի պատվաստանյութի փորձարկման խախտումներ են արձանագրվելԳիտական ամսագիրը հրապարակել է Pfizer-ի պատվաստանյութերի փորձարկումների խախտումների վերաբերյալ տվյալներ։ Ըստ BMJ-ի՝ արձանագրվել են տվյալների կեղծում, կամավորների ինքնության բացահայտում և բացասական...

13:12 20/06/2020Как продлить жизнь до ста лет? Выяснили ученыеОни выяснили, что на долготу жизни человека влияют не только гены, но и среда обитания.
12:47 20/06/2020В Арцахе выявлен ещё один случай заражения коронавирусомРезультаты тестов 5 граждан с COVID-19 показали отрицательный результат, что означает, что они преодолели болезнь.
12:00 20/06/2020В Китае за минувшие сутки выявили 27 новых случаев коронавирусаУточняется, что из 27 новых случаев 23 локальные (22 – в Пекине, один – в провинции Хэбэй), четыре – ввозные.
11:28 20/06/202020.06.2020. За сутки в Армении подтвержден 551 новый случай коронавирусаСогласно опубликованным немногим ранее данным Национального центра по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения Армении, по положению на 11:00 субботы, 20 июня, число случаев...
11:06 20/06/2020Из Сербии в Армению отправлена гуманитарная помощь: медицинские принадлежности и оборудованиеСпециальными рейсами из Сербии в Армению доставлены 10 аппаратов искусственного дыхания, 10 мониторов для контроля за состоянием пациентов, 500 тысяч хирургических и 100 тысяч дыхательных масок, 25...
09:57 20/06/2020В ВОЗ предупредили о новом опасном этапе пандемии коронавирусаКроме того, страны должны продолжать работу по выявлению заразившихся, их изолирование, проведение тестирования, а также лечить всех заболевших.
20:35 19/06/2020Константин Затулин заболел коронавирусомОб этом на своей странице в социальной сети Facebook сообщил политолог Сергей Марков.
20:21 19/06/2020Из Литвы в Армению прибыла миссия медицинских работников и экспертовВ Армению доставлены также медицинские защитные принадлежности и оборудование.
18:03 19/06/2020Ученые назвали неожиданный симптом коронавирусаЭто воспаление слизистой оболочки глаза. Оно может возникать из-за вирусов, а также попавшей в глаз грязи или бактерий.
17:29 19/06/2020Минздрав Армении: Применение дексаметазона без назначения врача может навредить жизни и здоровью человекаЛечение лекарством Дексаметазон может спасти жизнь тяжелобольным пациентам с COVID-19.
16:43 19/06/2020В Арцахе подтверждено еще 2 случая заражения COVID-19В то же время у двух граждан с диагнозом COVID-19 результат теста был отрицательным, что означает, что они преодолели болезнь.
13:43 19/06/2020Литва направила в Армению медперсонал и медицинскую помощь в рамках борьбы с коронавирусомПосол отметил также, что Литва отправляет не только дорогостоящие медицинские принадлежности, но и самый дорогой имеющийся у нее капитал – человеческий ресурс.
11:50 19/06/2020В мире выявлено уже свыше 8.4 млн случаев заражения коронавирусомВылечились от инфекции 4 155 099 человек.
11:14 19/06/202019.06.2020. За сутки в Армении скончались 19 пациентов с коронавирусомСогласно опубликованным немногим ранее данным Национального центра по контролю и профилактике заболеваний министерства здравоохранения Армении, по положению на 11:00 пятницы, 19 июня, число случаев...
16:19 18/06/2020Представители армянской общины Грузии отправили 6000 медицинских масок в АрмениюПроживающий в Грузии общественно-политический деятель Арсен Харатян на своей странице в соцсети Facebook сообщил: «На собранные в рамках инициативы “Одна маска – одна жизнь” за последние 10 дней...
14:32 18/06/2020Британский принц Чарльз пожаловался на непроходящий симптом коронавирусаУ наследника британского престола не восстановились обоняние и вкус.
14:15 18/06/2020Число жертв коронавируса за сутки в Иране составило 87Общее число заболевших с 19 февраля, когда власти впервые сообщили о COVID-19, достигло 197 647, а жертв – 9272. Выздоровели 156 991 человек.
14:12 18/06/2020В России умерли 489 медиков, заразившихся коронавирусомПандемия коронавирусной инфекции COVID-19 охватила практически весь мир. По последним данным ВОЗ, всего насчитывается более восьми миллионов инфицированных, 440 тысяч из них умерли.
14:00 18/06/2020Премьер Пашинян: В Армении у нас десятки тысяч бессимптомных носителей коронавирусаМы все должны относиться ко всем как к носителям вируса, мы сами должны относиться к себе как к носителю вируса, заявил он.
12:13 18/06/2020В Арцахе выявлен новый очаг вспышки коронавирусаТаким образом, за последние 24 часа в Арцахе заражение новым коронавирусом было подтверждено еще у 3 человек.