11:09 03/12/202003.12.2020. Կորոնավիրուսի 1277 նոր դեպք է գրանցվել, 37 մարդ մահացել էՀայաստանում երեկ կատարվել է 3453 թեստավորում, որից հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 1277 նոր դեպք: Մեկ օրում առողջացել է 1433 մարդ: Մահացել է 37 մարդ: Նրանիցի 11-ը, ըստ առողջապահության...
10:04 03/12/2020Հայաստանում Ղարաբաղի փախստականների շրջանում առողջապահական մտահոգիչ խնդիրներ են առաջացել. «HOPE» գլոբալ նախագիծԼեռնային Ղարաբաղի շուրջ Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված բախումը ստիպել է մի քանի հազար մարդու, ովքեր տառապում են առողջական խնդիրներով, դուրս գալ տներից: Բազմաթիվ տեղահանված անձինք, ովքեր ապաստան են գտել...
22:14 02/12/2020Երիտասարդ բժիշկը, որ պատերազմի օրերին Մատաղիսում էր, ԵղնիկներումԱյսօր Գրիգոր Նարեկացի Բժշկական Կենտրոնի մանկաբույժ Գայանե Սահակովայի ծննդյան օրն է։ Կենտրոնի ֆեյսբուքյան էջից տեղականում ենք, որ Գայանեն պատերազմի առաջին իսկ օրը առանց վարանելու սահման է մեկնել։...
15:16 02/12/2020Խտրականություն և խարան է դրսևորվում ՄԻԱՎ-ով ապրողների հանդեպ. Լենա ՆանուշյանԱռողջապահության նախարարի տեղակալ Լենա Նանուշյանը ԱԺ Առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի այսօրվա նիստում հայտարարեց, որ խտրականություն և խարան է դրսևորվում ՄԻԱՎ-ով ապրողների...
14:40 02/12/2020ԱՆ. Կորոնավիրուսը խթանում է հակաբիոտիկների նկատմամբ կայունությունըCOVID-19 համավարակի պայմաններում հակաբիոտիկների ոչ պատշաճ նշանակումը և չարաշահումը կարող է վատթարացնել հակամանրէային դեղերի նկատմամբ կայունության զարգացումը` ունենալով աղետալի հետևանքներ գլոբալ...
13:58 02/12/2020Այս հոդվածով մենք ՄԻԱՎ-ով վարակելու վտանգի ենթարկելը դիտում ենք որպես նորմալ արարք. Վլադիմիր Վարդանյան«Մենք փորձել ենք մեղքի երկու տարբերկաներն էլ մեկ հոդվածի շրջանակներում նույն մեղմ սանկցիայով դիտարկել և զերծ մնալ անիրատեսական չապացուցելի հոդված ունենալուց»,- ԱԺ Առողջապահության և սոցիալական հարցերի...
12:08 02/12/2020Վրաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսի 4 033 նոր դեպքՎրաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսի 4 033 նոր դեպք: Այս մասին, վրացական Առաջին ալիքի հաղորդմամբ, կառավարության վարչակազմում տեղի ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ, հայտարարել է միջգերատեսչական...
11:46 02/12/2020ՌԴ ՊՆ բժշկական ստորաբաժանումը սկսել է հիվանդներ ընդունել ԱրցախիցՌԴ Պաշտպանության նախարարությունը հայտնում է, որ Ստեփանակերտի հատուկ նշանակության ջոկատի բժշկական ստորաբաժանումը (МОСН) սկսել է ընդունել առաջին հիվանդներին Լեռնային Ղարաբաղից: Այս մասին գրում է Ria-ն։...
11:15 02/12/202002.12.2020. Կորոնավիրուսի 1264 նոր դեպք է գրանցվել, 43 մարդ մահացել էՀայաստանում երեկ կատարվել է 3375 թեստավորում, որից հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 1264 նոր դեպք: Առողջացել է 1430 մարդ: Մեկ օրում մահացել է 43 մարդ: Նրանցից 8-ը, ըստ առողջապահության...
10:24 02/12/2020Դեկտեմբերի 10-ին ու 17-ին կկայացվեն կորոնավիրուսի պատվաստանյութերին արտոնագրեր տալու որոշումներԿորոնավիրուսի դեմ առաջին պատվաստումները Միացյալ Նահանգներում կսկսվեն մինչև տարեվերջ: «Moderna» դեղագործական ընկերությունն արդեն սպասում է, որ դեկտեմբերի 17-ին իր պատվաստանյութն արտոնագիր կստանա:...
13:54 01/12/2020Վրաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսի 3 759 նոր դեպքՎրաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսի 3 759 նոր դեպք: Այս մասին գրում է վրացական Առաջին ալիքը։ Երկրում վերջին 24 ժամում ապաքինվել է 3 574 պացիենտ: Վերջին օր ու գիշերվա ընթացքում կորոնավիրուսից...
11:09 01/12/202001.12.2020. Կորոնավիրուսով 46 հիվանդ է մահացելՀայաստանում երեկ կատարվել է 2490 թեստավորում, որից հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 843 նոր դեպք: Առողջացել է 1923 մարդ: Մեկ օրում մահացել է 46 մարդ: Նրանցից 17-ը, ըստ առողջապահության...
10:59 01/12/2020Moderna-ի պատվաստանյութն ունի հիվանդության ծանր դեպքերը կանխելու 100 տոկոսանոց ցուցանիշModerna դեղագործական ընկերությունը պատրաստվում է դիմել ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի իշխանություններին` ստանալու համար կովիդ հիվանդության դեմ իր պատվաստանյութն արտադրելու արտոնագիր: Ընկերությունը նախապես...
18:16 30/11/2020Արմեն Մուրադյանը՝ Իրանի դեսպանին. Հայաստանում կկառուցվի Ուղեղի հետազոտության գերազանցության կենտրոնՀայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Զոհուրիի գլխավորած պատվիրակությունը Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանում էր: Համալսարանի մամուլի...
11:27 30/11/2020Վրաստանում կորոնավիրուսի 3216 նոր դեպք է գրանցվելՆոյեմբերի 30-ի ժամը 11:00-ի դրությամբ, Վրաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսով վարակման 3216 նոր դեպք: Ընդհանուր դեպքերի քանակը երկրում 135 584 է: Այս մասին, Ալիք Մեդիայի հաղորդմամբ, գրում է...
11:16 30/11/202030.11.2020. Կորոնավիրուսի 356 նոր դեպք է գրանցվել, 26 մարդ մահացել էՀայաստանում երեկ կատարվել է 1098 թեստավորում, որից հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 356 նոր դեպք: Առողջացել է 1078 մարդ։ Մեկ օրում մահացել է 26 մարդ։ Նրանիցի 4-ը, ըստ առողջապահության...
10:30 30/11/2020Բժիշկ Մյասնիկովը կանխատեսում է նոր համաճարակ` մահացության բարձր ցուցանիշովԲժիշկ և հեռուստահաղորդավար Ալեքսանդր Մյասնիկովը կանխատեսում է նոր համաճարակ՝ մահացության բարձր աստիճանով։ Այս մասին, Lenta-ի հաղորդմամբ, նա գրել է իր Telegram ալիքում: Բժիշկը բացատրել է, որ մարդիկ...
09:20 30/11/2020Կորոնավիրուսի վերջին զարգացումներն աշխարհումՄեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը օրենսդիրներին քաջալերում է աջակցել նոր սահմանափակումներին՝ հիվանդանոցների ծանրաբեռնվածությունը մեղմացնելու համար, նախքան կորոնավիրուսի պատվաստանյութի հաստատումը...
11:18 29/11/202029.11.2020. Կորոնավիրուսի 1174 նոր դեպք է գրանցվել, 24 մարդ մահացել էՀայաստանում երեկ կատարվել է 3064 թեստավորում, որից հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 1174 նոր դեպք: Առողջացել է 885 մարդ։ Մեկ օրում մահացել է 24 մարդ։ Նրանիցի 3-ը, ըստ առողջապահության...
10:16 29/11/2020Ավելի քան 60 ռուս ռազմական բժիշկներ ժամանել են ՍտեփանակերտՌուսաստանի արևելյան ռազմական շրջանից ավելի քան 60 բժիշկներ ժամանել են Ստեփանակերտ: Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ՝ հայտնել են ՌԴ պաշտպանության նախարարությունից։ «Արևելյան ռազմական շրջանի հատուկ նշանակության...

09:25 14/11/2014В мире отмечают День борьбы с диабетомВ 1991 году Международной диабетической федерацией и Всемирной организацией здравоохранения в ответ на угрозу возрастания заболевания диабетом во всем мире был введен Всемирный день борьбы с диабетом.
16:40 13/11/2014«Врачи без границ»: Начинаются клинические новых способов лечения зараженных ЭболойМеждународная благотворительная организация «Врачи без границ» (MSF) объявила о начале клинических испытаний новых способов лечения зараженных вирусом Эбола в трех центрах в Западной Африке.
09:47 13/11/2014Число жертв лихорадки Эбола превысило 5 тыс. человек. Данные ВОЗЧисло погибших от вспышки лихорадки Эбола, начавшей распространение в феврале 2014 года в странах Западной Африки, достигло 5160 человек.
20:01 12/11/2014Власти Мали заявили о двух новых случаях смерти от вируса ЭболаВласти Мали заявили о двух новых случаях смерти от лихорадки Эбола. Как передает ВВС, тем самым общее число погибших от вируса в этой стране выросло до трех. Согласно сообщению, во вторник в больнице...
09:36 12/11/2014Сегодня отмечается Всемирный день борьбы с пневмониейСегодня, 12 ноября, отмечается Всемирный день борьбы с пневмонией (World Pneumonia Day). Об этом сообщает Calend.ru. Этот день появился в календаре благодаря Глобальной коалиции против детской...
16:47 08/11/2014Глава Минздрава России представила президенту Армении серьезные итоги ереванского форумаПрезидент Армении Серж Саргсян принял сегодня делегацию со главе с министром здравоохранения РФ Вероникой Скворцовой, прибывшую в Ереван для участия в Первой российско-армянской конференции по...
13:24 08/11/2014«Врачи без границ»: Вспышка лихорадки Эбола в Либерии пошла на спадОрганизация «Врачи без границ» отметила резкое снижение новых случае заражения вирусом Эбола в Либерии.
12:19 07/11/2014В Ереване открывается первая армяно-российская конференция по здравоохранениюМинистр здравоохранения Российской Федерации Вероника Скворцова находится в Ереване для участия в первой армяно-российской конференции по здравоохранению.
19:07 06/11/2014Нашествие крыс: больница штата Мадхья-Прадеш в Индии не может избавиться от нескольких десятков тысяч грызуновРуководство государственной больницы штата Мадхья-Прадеш в центральной Индии пытается избавиться от нескольких десятков тысяч крыс, поселившихся в лечебном учреждении.
12:15 04/11/2014В Азербайджане ежегодно рождаются сотни детей, больных талассемией и гемофилией«Если в Азербайджане сейчас около 600 тысяч инвалидов, то 10% из них – дети. В корне этого вопроса стоит необразованность», – сообщил азербайджанскому информагентству «АПА» председатель комитета по...
16:18 03/11/2014В Армении состоится первый армяно-российский форум по здравоохранению7 ноября в зале заседаний нового корпуса Научно-исследовательского института древних рукописей им. Месропа Маштоца – Матенадарана – откроется первый армяно-российский форум по здравоохранению. С...
11:48 03/11/2014Глава Минздрава Армении: Сверхсовременный онкологический центр откроет свои двери уже весной 2015 годаВ 2015 году в Армении вырастут базовые оклады среднего и младшего медицинского персонала. Об этом сегодня в парламенте Армении в ходе обсуждения проекта Закона РА «О Государственном бюджете РА на...
18:25 31/10/2014Обороняющие сирийский Кобани курды за сутки ликвидировали более 80 боевиков «Исламского государства»Курдские силы самообороны за минувшие сутки уничтожили, по меньшей мере, 80 боевиков группировки «Исламское государство» в городе Кобани на севере Сирии.
09:29 31/10/2014Вспышка лихорадки Эбола: Китай введет в эксплуатацию центр по лечению заболевания в ЛиберииКитай в течение 30 дней построит в Либерии центр по лечению лихорадки Эбола на 100 мест и начнет принимать пациентов.
19:01 29/10/2014ВОЗ: Число погибших от лихорадки Эбола в мире могло уже превысить 5 тыс. человекЧисло погибших от лихорадки Эбола в мире могло уже превысить 5 тысяч человек из 13703 зараженных. Такие данные, как передает «РИА Новости», привел помощник генерального директора Всемирной...
09:11 29/10/2014Сегодня Всемирный день борьбы с инсультомЕжегодно 29 октября во всем мире отмечается Всемирный день борьбы с инсультом (World Stroke Day), который был установлен Всемирной организацией по борьбе с инсультом (World Stroke Organization, WSO)...
14:08 25/10/2014Число жертв лихорадки Эбола в мире превысило 4,9 тыс. человек. ВОЗ бьет тревогуВирус лихорадки Эбола унес 4922 жизни, в общей сложности зафиксировано 10 тыс. 141 случай заражения. Как передает «Интерфакс», об этом сообщили в субботу во Всемирной организации здравоохранения...
10:39 24/10/2014Лихорадка Эбола обнаружена в Мали: заразилась 2-летняя девочкаДвухлетняя девочка, прибывшая из Гвинеи в Мали, оказалась заражена лихорадкой Эбола. Об этом сообщает в пятницу агентство АP со ссылкой на министра здравоохранения страны. Как передает «Интерфакс»,...
09:46 23/10/2014Вспышка лихорадки «Эбола»: Франция направит свыше 100 млн евро на борьбу с вирусомВласти Франции намерены направить более 100 миллионов евро на борьбу с лихорадкой Эбола. Об этом, как передает «РИА Новости», говорится в заявлении Елисейского дворца, распространенном по итогам...
16:50 22/10/2014ВОЗ из-за острой критики в «медлительности» проводит срочное обсуждение методов борьбы с эпидемией ЭболаВ Женеве проходит заседание чрезвычайного комитета Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), в ходе которого обсуждаются усилия по борьбе с эпидемией Эболы.