09:00 07/09/2020Գիտնականը բացատրում է, թե ինչու է մարդը մոռանում վատըՄարդու ուղեղը պահպանում է ոչ միայն դրականը, ինչպես ընդունված է: Բացասականն էլ է պահպանվում, բայց այն արգելափակված է պաշտպանիչ մեխանիզմով: «Ռադիո սպուտնիկ»-ին ասել է Կազանի բժշկական համալսարանի...
20:00 05/09/2020Սննդամթերքներ, որոնք երկարացնում են երիտասարդությունըԲժշկական գիտությունների դոկտոր, Սամարայի դիետիկայի և դիետիկ թերապիայի հետազոտական ինստիտուտի տնօրեն Միխայիլ Գինզբուրգը թվարկել է հինգ սննդամթերք, որոնք կարող են երկարացնել երիտասարդությունը: «Վեչերնի...
19:00 05/09/2020Ո՞րն է դիաբետի զարգացման հիմնական պատճառըԱվելորդ քաշը շաքարախտի զարգացման ամենակարևոր գործոնն է, իսկ նիհարելը կարող է կանխել կամ նույնիսկ տապալել հիվանդությունը: Այս եզրակացությանն են հանգել Մեծ Բրիտանիայի Քեմբրիջի համալսարանի և Իտալիայի...
18:08 05/09/2020ԱՀԿ-ն մինչև 2021-ի կեսեր կորոնավիրուսի դեմ լայնածավալ պատվաստումներ չի ակնկալումԱռողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը կորոնավիրուսի դեմ լայնածավալ պատվաստումներ չի ակնկալում մինչև հաջորդ տարվա կեսերը: Այդ մասին հայտարարել է խոսնակ Մարգարեթ Հարիսը `շեշտելով դրանց...
16:14 05/09/2020Չեխիայում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակման ռեկորդային ցուցանիշՉեխիայում համաճարակի սկզբից ի վեր առաջին անգամ մեկ օրում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսով վարակված ավելի քան 700 մարդ: «Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ, շաբաթ օրն այդ տվյալները հաղորդել է «Associated Press»-ը:...
13:42 05/09/2020Վրաստանում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի 25 նոր դեպքՎրաստանում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսային վարակի 24 նոր դեպք, և վարակվածների ընդհանուր թիվն աճել է մինչև 1621: Հիվանդությունների վերահսկման ազգային կենտրոնը տարածած տեղեկատվությունը ներկայացրել է...
13:07 05/09/2020Ռուսաստանում COVID-19-ով վարակվելու նոր դեպքերի թիվն աճում էԿորոնավիրուսային վարակի նոր դեպքերը ՌԴ-ում մեկ օրում աճել են 5 205-ով: ՌԴ օպերատիվ շտաբի տվյալները հրապարակել է «Ինտերֆաքս»-ը: Արդեն երկրորդ օրն անընդմեջ ցուցանիշը զգալիորեն աճում է: Նախորդ օրը՝...
12:47 05/09/2020Ալկոհոլային թունավորումից մահացածների թիվն ավելացել է՝ հասնելով 17-իԵվս 12-ի վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր։
12:19 05/09/2020Արցախում ախտահանում են կորոնավիրուսով վարակակիրների տներըՆոր կորոնավիրուսային վարակի (COVID-19) տարածման կանխարգելման նպատակով Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության կողմից շարունակվում են հակահամաճարակաբանական միջոցառումները: Տեղեկատվական...
12:00 05/09/2020Արցախում կորոնավիրուսով երկու հիվանդի վիճակը գնահատվում է ծանրԱՀ առողջապահության նախարարության տրամադրած տեղեկատվության համաձայն՝ Արցախում հաստատվել է կորոնավիրուսային վարակի (COVID-19) 2 նոր դեպք: Վարակակիրներից 1-ը` նոր օջախ է, Ասկերանի շրջանի Սառնաղբյուր...
11:07 05/09/202005.09.2020. Անցած մեկ օրում Հայաստանում կորոնավիրուսով 7 հիվանդ է մահացելԱնցած մեկ օրվա ընթացքում Հայաստանում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակվելու 188 նոր դեպք։ Յոթ հիվանդ է մահացել, որից երեքը՝ այլ հիվանդություններից։ Առողջապահության նախարարության հրապարակած տվյալների...
19:02 04/09/2020Գերմանացի մասնագետները Նավալնիին թունավորած նյութի նոր հետքեր են հայտնաբերելԳերմանացի մասնագետները թունավոր նյութի հետքեր են հայտնաբերել Ալեքսեյ Նավալնիի արյան, մաշկի և մեզի մեջ: Հայտնել է Der Spiegel-ը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրներին: Նշվում է, որ թույնը հայտնաբերվել է նաև...
17:00 04/09/2020Հայտարարվել են COVID-19-ի դեմ ռուսական պատվաստանյութի փորձարկման արդյունքներըՌուս գիտնականները հայտարարել են կորոնավիրուսի դեմ «Sputnik V» պատվաստանյութի առաջին երկու փուլերի կլինիկական փորձարկումների նախնական արդյունքների մասին, փոխանցում է «Գազետա.ռու»-ն։ Նշվում է, որ...
16:44 04/09/2020Տիգրան Ավինյանը կազատվի պարետի պաշտոնիցԻնչպես արդեն հայտնել ենք, խորհրդարանն այսօր ձայների 80 կողմ և 28 դեմ հարաբերակցությամբ առաջին ընթերցմամբ ընդունեց կարանտին մտցնելու օրենքի նախագծերի փաթեթը։ Նոր օրենսդրական նախաձեռնության ուժի մեջ...
15:09 04/09/2020Մոսկվայի քաղաքապետը պատվաստվել է կորոնավիրուսի դեմՄոսկվայի քաղաքապետ Սերգեյ Սոբյանինը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին տեղեկացրել է, որ պատվաստվել է COVID-19-ի դեմ նոր պատվաստանյութով։ Այս մասին տեղեկացնում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը՝...
14:10 04/09/2020ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց կարանտին մտցնելու նախագիծըԱզգային ժողովն այսօր՝ սեպտեմբերի 4-ին, առաջին ընթերցմամբ ընդունեց կարանտին մտցնելու նախագիծը։ Կառավարության ներկայացրած օրենքի նախագծին կողմ էր քվեարկել 80 և դեմ՝ 28 պատգամավոր։ Հիշեցնենք, որ ըստ...
13:30 04/09/2020Տեղական արտադրության թեստերով թեստավորում չի իրականացվումՀունիսի վերջին պարետը, առողջապահության նախարարը, միմյանց հերթ չտալով, հայտարարեցին՝ հայկական արտադրության կորոնավիրուսի հաստատման ՊՇՌ թեստերը պատրաստ են։ Դրանից երկու ամիս անց Panorama.am-ը փորձեց...
12:44 04/09/2020Վրաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսի 28 նոր դեպքՎրաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսի 28 նոր դեպք: Այս մասին տեղեկությունը քիչ առաջ թարմացվել է կառավարության կողմից ստեղծած stopcov.ge կայքում: Այսպիսով, այս պահի դրությամբ Վրաստանում հաստատված է...

10:15 17/01/2012Олимпиада 2012: Лондон может превратиться в эпицентр редких болезнейЛондон может превратиться в эпицентр редких болезней, считают британские и зарубежные эксперты в области охраны здоровья.
14:28 14/01/2012Число кесаревых сечений в Ереване составляет 30% от общего числа родов. Почему женщины предпочитают это метод рождения ребенка?В Ереване 30% родов происходит путем кесарева сечения. Так, по данным министерства здравоохранения Армении, в первые 10 дней этого года в роддомах Еревана родилось 514 детей, 155 из которых – путем...
19:24 13/01/2012Начальник Военно-медицинского управления ВС Армении прокомментировал причину смерти А. ХачатрянаНачальник Военно-медицинского управления ВС Армении, полковник Арташес Парсаданян в интервью Panorama.am прокомментировал болезнь, ставшую причиной смерти 30 декабря 2011г.
17:02 13/01/2012Минздрав Армении не обеспокоен распространением гриппа: все под контролемВ Армении эпидемиологическая ситуация по части распространения острых респираторных заболеваний не вызывает беспокойства, она находится под контролем, периодически осуществляется мониторинг, ведется...
14:30 12/01/2012В Армении осужденные женщины отныне будут получать в месяц по 10 гигиенических прокладок вместо 5Правительство Армении приняло сегодня решение увеличить количество предоставляемых осужденным женщинам гигиенических прокладок до 10 вместо прежних 5.
18:32 10/01/2012В Минздраве Армении удивлены «творческими изысками» СМИ относительно статистики новорожденныхВ праздники, в период с 1 по 9 января 2012г., в столице Армении родились 447 младенцев. Об этом сегодня в ходе пресс-конференции в Ереване заявил руководитель аппарата министерства здравоохранения РА...
15:10 10/01/2012Минздрав: В праздничные дни эпидемиологическая ситуация в Армении была спокойнойЭпидемиологическая ситуация в Армении в плане пищевых отравлений и инфекционных заболеваний спокойная, случаев массового пищевого отравления не было зафиксировано.
14:52 10/01/2012В праздничные дни «Скорая помощь» работала в усиленном режимеВ праздничные дни «Скорая помощь» Еревана работала в усиленном режиме. Как сообщила сегодня журналистам директор ЗАО «Скорая медпомощь» Тагуи Степанян, за первые 8 дней 2012 года «Скорая помощь»...
10:14 09/01/2012У президента Аргентины больше нет ракаПрезидента Аргентины Кристину Фернандес де Киршнер в субботу выписали из больницы после операции по удалению щитовидной железы, передает РИА Новости.
14:29 07/01/2012Теория, согласно которой 27 лет - опасный возраст для знаменитостей, не подтвердиласьМногие знаменитости умерли в возрасте 27 лет. В их число входят Эми Уайнхаус, Джими Хендрикс, Джим Моррисон, Дженис Джоплин, основатель группы The Rolling Stones Брайан Джонс и Курт Кобейн. Это...
11:50 07/01/2012Московский инженер прожил более 80 лет с пулей в головеМосковские врачи обнаружили в полости черепа 85-летнего инженера пулю, которая провела там более 80 лет.
18:00 05/01/2012Лейкемия - не приговор: в Армении спасена жизнь еще одного ребенкаКлиника химиотерапии университетской больницы «Мурацан» подарила жизнь еще одному ребенку: 2-летний Ахвердян Адам успешно окончил интенсивный курс лечения ОЛЛ (острой лимфобластной лейкемии).
15:32 05/01/2012Минздрав Украины рекомендовал Ю.Тимошенко массаж и лечебную физкультуруКомиссия Министерства здравоохранения Украины провела медосмотр бывшего премьер-министра страны и лидера оппозиционной партии «Батькивщина» Юлии Тимошенко, который подтвердил удовлетворительное...
13:06 29/12/2011В Армении маленький ребенок выпил жавельВечером 28 декабря в МЧС Армении поступило сообщение о том, что в детскую больницу «Мурацан» доставили ребенка, выпившего отбеливающие вещество - жавель.
12:05 28/12/2011У президента Аргентины диагностировали рак щитовидной железыПапиллярный рак щитовидной железы обнаружен у президента Аргентины Кристины Фернандес де Киршнер. Как сообщает РИА "Новости" со ссылкой на пресс-секретаря главы государства Альфредо Скочимарро,...
19:09 26/12/2011В Мартакерте открылась новая районная больницаПрезидент Республики Арцах Бако Саакян 25 декабря посетил город Мартакерт, где принял участие в торжественной церемонии открытия новой районной больницы.
11:05 24/12/2011Джордж Майкл выписан из больницы и отметит Рождество у себя домаИзвестный британский певец Джордж Майкл выписан из больницы Вены, куда он был доставлен в конце ноября с воспалением легких.
20:20 20/12/2011Кошмар перед Рождеством: новогодняя елка может вызвать аллергиюНовогодняя елка — непременный атрибут праздника для многих семей. Однако исследователи из Университета штата Нью-Йорк призывают родителей соблюдать осторожность: хвоя вечнозеленого дерева может...
17:07 20/12/2011Число вызовов службы «Скорой помощи» в этом году превысило прошлогодний показатель на 1300В 2011 году было зарегистрировано на 9.6% или на 1300 вызовов службы «Скорой помощи» больше по сравнению с прошлым годом, сообщила сегодня журналистам руководитель службы Тагуи Степанян.
13:25 19/12/2011В Араратской области дети отравились угарным газомДвое детей отравились угарным газом в Араратской области, сообщает Полиция Армении. Накануне, в 11:45 из больницы в Араратское отделение полиции поступило сообщение о том, что с отравлением угарным...