Վաղարշապատում մեկնարկել է ավագանու ընտրությունների քվեարկությունը
Ժամը 8.00-ին, ՀՀ ընտրական օրենսգրքով սահմանված կարգով, բացվում են ընտրությունների համար ձևավորված բոլոր տեղամասերը։ Քվեարությունը կշարունակվի մինչև 20.00-ն։
Ավագանու համամսանական ընտրություններին մասնակցում է 8 քաղաքական ուժ։ Ըստ քվեաթերթիկների հերթականության այդ ուժերն են.
«Հաղթանակ» կուսակցությունների դաշինքը, դրա կազմում հանդես են գալիս  «Առաջ» և «Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» կուսակցությունները, ցուցակը գլխավորում է Սևակ Խաչատրյանը։
«Համահայկական ճակատ» կուսակցությունը, ցուցակ գլխավորում է Արտյոմ Սիմոնյանը
«Հանրապետություն» կուսակցությունը, ցուցակը գլխավորում է Հարություն Մկրտչյանը
«Մայր Հայաստան» ազգային-դեմոկրատական կուսակցությունը,  ցուցակը գլխավորում է Գրիշա Հարությունյանը
«Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունը, ցուցակը գլխավորում է Վահրամ Ազատյանը
«Ժառանգություն» կուսակցությունը, ցուցակը գլխավորում է Արկադի Փայտյանը
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը,  ցուցակը գլխավորում է Արգիշտի Մեխակյանը
«Հայրենիք» կուսակցությունը, ցուցակը գլխավորում է Խաչիկ Մանուկյանը։
Վաղարշապատում ընտրելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների թիվը, ըստ նոյեմբերի 12-ին հրապարակված պաշտոնական տվյալների, կազմում է 69,866։ Ընտրատեղամասերի թիվը 47-ն է, որից 23-ը Էջմիածին քաղաքում, մյուսները 18 գյուղերում։
Ընտրողների էլեկտրոնային գրանցման նպատակով օգտագործվում է 117 տեխնիկական սարքավորում:
ԿԸՀ-ն ընտրությունները լուսաբանելու համար հավատարմագրել է 31 ԶԼՄ և դիտորդական առաքելություն իրականացնող 6 սուբյեկտ, որից երկուսը` համատեղ:
ՆԳՆ-ից հայտնել են որ  ՏԻՄ ընտրությունների բնականոն ընթացքն ապահովելու նպատակով ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանի հրամանով սահմանվել են ՆԳ նախարարության և ենթակա ծառայությունների աշխատանքի հստակ ուղղություններն ու գործիքակազմը։
ՆԳՆ շրջիկ սպասարկման գրասենյակներում քաղաքացիները ընտրություններին մասնակցելու նպատակով կարող են ստանալ ինչպես ժամկետանց անձնագրին փոխարինող փաստաթուղթ, այնպես էլ քվեարկության օրը լրացուցիչ ընտրացուցակներում ընդգրկվելու համար տեղեկանք, ինչը թույլ կտա իրացնել ընտրելու իրենց իրավունքը։
Հիշեցնենք, որ Վաղարշապատում ընտրությունները նշանակեցին այն բանից հետո, երբ այս տարվա մայիսի 15-ին ՔՊ-ական քաղաքապետ Դիաննա Գասպարյանը 7 տարի պաշտոնավարելուց հետո հայտարարեց պաշտոնից հեռանալու մասին։
Դիանա Գասպարյանը, իր ընտանիքի անդամները նրա պաշտոնավարման ընթացքում տարբեր աղմկահարույց պատմությունների մեջ են հայտնվել։ Այժմ Վաղարշապատ համայնքի նախկին ղեկավարը, նրա ամուսինը՝ Վաղարշապատի ավագանու անդամ Արամայիս Միրզոյանն ու վերջինիս ծնողները՝ Աշոտ Միրզոյանն ու Ռուզաննա Ասատրյանը մեղադրյալի կարգավաիճակ ունեն։ Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և փողերի լվացման հատկանիշներով։ Նախօրեին հակակոռուպցիոն կոմիտեից  Panorama.am-ին հայտնել են, որ այս գործով նախաքննությունը շարունակվում է։

Жители Вагаршапата выбирают Совет старейшин: участвуют 8 политических сил
Выборы в Совет старейшин проходят сегодня, 16 ноября, в общине Вагаршапат Армавирской области Армении по пропорциональной избирательной системе.
В установленном Избирательным кодексом РА порядке, в 08:00 открылись все предусмотренные для голосования избирательные участки. Голосование продолжится до 20.00.
В выборах в Совет старейшин Вагаршапата 16 ноября участвуют 8 политических сил. В избирательных бюллетенях политсилы расположены в следующем порядке:
- блок партий «Победа» (включает партии «Вперед» и «АРФД», избирательный список возглавляет Севак Хачатрян),
- партия «Всеармянский фронт» (избирательный список возглавляет Артем Симонян),
- партия «Республика» (избирательный список возглавляет Арутюн Мкртчян),
- национально-демократическая партия «Мать Армения» (избирательный список возглавляет Гриша Арутюнян),
- партия «Свободные демократы» (избирательный список возглавляет Ваграм Азатян),
- партия «Наследие»(избирательный список возглавляет Аркадий Пайтян),
- партия «Гражданский договор» (избирательный список возглавляет Аргишти Мехакян),
- партия «Айреник» («Отечество», избирательный список возглавляет Хачик Манукян).
Число имеющих право голоса граждан в Вагаршапате, согласно обнародованным 12 ноября официальным данным, составляет 69,866. Количество избирательных участков – 47, из них 23 расположены в городе Эчмиадзин, остальные – в 18 селах.
Для электронной регистрации избирателей используются 117 технических устройств.
ЦИК аккредитовала 31 средство массовой информации и 6 субъектов, осуществляющих наблюдательскую миссию, два из которых – совместные.
Из МВД Армении накануне сообщили, что для обеспечения нормального хода выборов в органы местного самоуправления в общине Вагаршапат, которые состоятся 16 ноября, приказом министра внутренних дел Армении Арпине Саркисян определены четкие направления и инструментарий работы МВД и подведомственных служб.
Напомним, что выборы в Вагаршапате были назначены после того, как 15 мая 2025 года мэр от партии власти «Гражданский договор» Диана Гаспарян объявила об отставке после 7 лет пребывания в должности.
Диана Гаспарян и члены ее семьи не раз фигурировали в различных громких скандалах в период ее пребывания в должности мэра. В настоящее время бывшая глава общины Вагаршапат, ее супруг – член Совета старейшин Вагаршапата Арамаис Мирзоян, а также родители последнего – Ашот Мирзоян и Рузанна Асатрян – имеют статус обвиняемых. Им предъявлены обвинения по статьям о злоупотреблении должностными полномочиями и отмывании денег. Накануне в Антикоррупционном комитете сообщили Panorama.am, что предварительное следствие по делу продолжается.