ԱՄՆ փոխնախագահը Բաքվում հանդիպումների ժամանակ կբարձրացնի հայ գերիների ազատ արձակման հարցը
Հայաստանից Բաքու մեկնող ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դեի Վենսը հայտարարել է, որ Ադրբեջանում իր հանդիպումների ընթացքում կարծարծի հայ գերիների ազատ արձակման հարցը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Զվարթնոց» օդանավակայանում պատասխանելով իրենց թղթակցի հարցին՝ Վենսը, մասնավորապես, ասել է. «Դա, անկասկած, կքննարկվի։ Մենք շատ լավ հարաբերություններ ունենք թե՛ այստեղ՝ (Հայաստանի-Արմենպրես) վարչապետի, և թե՛ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Իրականում երեկ լսեցի վարչապետի խոսքը. նա խաղաղության համաձայնագրի հարցում լավատես է՝ հաշվի առնելով, թե որտեղ ենք այժմ՝ համեմատած ընդամենը մի քանի ամիս առաջվա հետ։ Այդ պատճառով մենք, անշուշտ, կբարձրացնենք մի շարք հարցեր, սակայն կարծում եմ՝ շարունակելու ենք արդյունավետ ու հաջող համագործակցությունը թե՛ ադրբեջանցիների, թե՛ հայերի հետ»։
Ադրբեջանը, պաշտոնական տվյալներով, պահում է 19 հայ գերիների, այդ թվում՝ Արցախի Հանրապետության նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը։ Բացի ԼՂ նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանից, մնացած ապօրինի պահվող անձանց նկատմամբ Բաքվի դատարանը կեղծ դատավճիռներ է հրապարակել։
Հիշեցնենք՝ փետրվարի 5-ին Բաքվի ռազմական դատարանը ցմահ ազատազրկման է դատապարտել  արցախցի հինգ գործիչների՝ նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանին, պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանին և նրա տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին, նախկին արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին և խորհրդարանի նախկին խոսնակ Դավիթ Իշխանյանին։ Նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը և Բակո Սահակյանը դատապարտվել են 20 տարվա ազատազրկման, քանի որ «դատավճռի» պահին նրանց  65 տարեկանը լրացած է եղել, ինչը բացառում է ցմահ ազատազրկումը։ Մյուս 8 հայ գերիները դապարատվել են 15-19 տարվա ազատազրկման։

Вице-президент США Джей Ди Вэнс поднимет вопрос об освобождении армянских пленных во время своих встреч в Баку
17:02 10/02/2026
Вице-президент США Джей Ди Вэнс, направляющийся из Еревана в Баку, заявил, что поднимет вопрос об армянских пленных во время своих встреч в Азербайджане.
Отвечая на вопрос корреспондента Арменпресс в аэропорту Звартноц, Вэнс, в частности, сказал:
«Это, безусловно, будет обсуждаться. У нас очень хорошие отношения как здесь с премьер-министром (Армении – ред.), так и с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. На самом деле, я слышал выступление премьер-министра вчера. Он оптимистично настроен в отношении мирного соглашения, учитывая, где мы находимся сейчас по сравнению с тем, что было всего несколько месяцев назад. Именно поэтому мы, безусловно, поднимем ряд вопросов, но я думаю, что мы продолжим эффективное и успешное сотрудничество как с азербайджанцами, так и с армянами».
Азербайджан официально подтверждает факт пленения 19 армян, среди которых деятели Арцаха.
5 февраля Бакинский военный суд «приговорил» к пожизненным срокам пятерых деятелей Арцаха: экс-президента Араика Арутюняна, бывшего командующего Армией обороны Левона Мнацаканяна и его заместителя Давида Манукяна, экс-главу МИД Давида Бабаяна и бывшего спикера парламента Давида Ишханяна.
Аркадий Гукасян и Бако Саакян получили по 20 лет лишения свободы, поскольку на момент вынесения «приговора» им исполнилось 65 лет, что не позволяет назначить пожизненный срок.
Для бывшего государственного министра Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), бизнесмена и мецената Рубена Варданяна в Баку также запросили пожизненное заключение.