13:23 23/07/2022Զելենսկին ասել է, որ Ուկրաինան ունի մոտ 10 միլիարդ դոլարի հացահատիկՈւկրաինան ունի մոտ 10 միլիարդ դոլարի արտահանման պատրաստ հացահատիկի ծավալներ: Ինչպես գրում է ՏԱՍՍ-ը՝ ուրբաթ օրը հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։ «Անցյալ տարվա հացահատիկի բերքից մոտ...
18:47 22/07/2022Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Թուրքիայի և ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչները համաձայնագրեր ստորագրեցին հացահատիկի արտահանման վերաբերյալՈւրբաթ օրը Ստամբուլում Թուրքիայի, Ուկրաինայի, Ռուսաստանի Դաշնության և ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչները ստորագրել են Ուկրաինայից Սև ծովով գյուղմթերքների արտահանման հացահատիկային միջանցք ստեղծելու մասին...
17:54 22/07/2022Կոնվերս Բանկն առաջարկում է հիփոթեք՝ անշարժ գույքի ձեռքբերման գնի մինչև 100%-ի չափովԿոնվերս Բանկն առաջարկում է հիփոթեք՝ անշարժ գույքի ձեռքբերման գնի մինչև 100%-ի չափով Կոնվերս Բանկը հայտարարում է սեփական ռեսուրսով հիփոթեքային վարկավորման մրցունակ պայմանների մասին: Բանկն առաջարկում է...
16:15 22/07/2022Ակբա Լիզինգ. «WineWorks». հայկական գինեգործության նոր շունչըՏավուշի «Լալվարն» ու «Բանանցը», «Կապուտկենին» ու «Ջրջրուկը», Արցախի «Խնդողնին» և Վայոց ձորի «Արենին»...
16:04 22/07/2022Ռուսաստանի բանկը 2022 թ. կապիտալի արտահոսքի կանխատեսումը 151 միլիարդ դոլարից հասցրեց 246 միլիարդիՌուսաստանի Կենտրոնական բանկը 2022 թվականին Ռուսաստանից կապիտալի արտահոսքի կանխատեսումը 151 մլրդ դոլարից բարձրացրել է մինչև 246 մլրդ դոլար։ «Գազետա ռու»-ն հայտնում է, որ այդ մասին կարգավորող մարմնի...
20:18 21/07/2022Ղրղզստանում հարկ է դրվել Google-ի վրաԱյն օտարերկրյա ընկերությունները, որոնք մատուցում են էլեկտրոնային ծառայություններ և գործում են առանց մշտական տեղակայման վայրի և Ղրղզստանի Հանրապետությունում առկա տիրույթի անվանման, վճարելու են միայն...
18:04 21/07/2022Արտադրողների և մթերողների միջև արդեն կնքվել է շուրջ 97 հազար տոննա խաղողի մթերման պայմանագիրՆիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի ունեցած խորհրդակցությանը քննարկվել են ընթացիկ տարվա ընթացքում խաղողի վերամշակման հետ կապված խնդիրներն ու դրանց լուծման հնարավորությունները: Կառավարության հաղորդմամբ,...
17:51 21/07/2022Կոնվերս բանկն առաջարկում է կարճաժամկետ ֆինանսավորում ՓՄՁ-երինԿոնվերս Բանկը փոքր և միջին ձեռնարկություններին (ՓՄՁ) է առաջարկում երեք արժույթով՝ ՀՀ դրամ, ԱՄՆ դոլար և Եվրո, մինչև 12 ամիս մարման ժամկետով վարկավորում՝ կարճաժամկետ իրացվելիության ֆինանսավորման...
15:55 21/07/20226,2 մլրդ դրամ՝ 3 մարզերի 27 բնակավայրերի ջրամատակարարման և ջրահեռացման խնդիրների համար«Հայաստանի 3 մարզերի 27 բնակավայրերի համար ամիսներ առաջ հայտարարվել է պայմանով մրցույթ, որպեսզի իրականացնենք այդ բնակավայրերում խմելու ջրի մատակարարման ցանցերի կամ ջրի մաքրիչ կայանների...
14:27 21/07/2022Մասնավոր հատվածի համառության և հնարամտության շնորհիվ ունենք տնտեսական աճ. տնտեսագետՊետք չէ զարմանալ, որ Հայաստանը ԵԱՏՄ-ում տնտեսական աճի առաջատարն է։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Թաթուլ Մանասերյանը։ Նրա խոսքով՝...
09:56 21/07/2022Դոլարը սկսել է թանկանալՀՀ բանկերում այսօր՝ ժամը 09:30-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի միջին առքը կազմում է 414.69 դրամ՝ հուլիսի 19-ի համեմատ արժևորվելով 0.11 դրամով: Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի առքի ամենաբարձր գինը բանկերում 420...
08:45 21/07/2022Գերմանացիները սկսել են ավելի քիչ լողանալԳերմանիայի բնակիչների կեսից ավելին սկսել է ավելի քիչ և ավելի արագ լողանալ, գրում է Bild-ը՝ վկայակոչելով INSA-ի հարցման արդյունքները: «Խնայողության մասին տարբեր կոչերը տպավորություն թողեցին...
18:35 20/07/2022Երեք ամսում Իրանը Հայաստան է արտահանել 74 մլն դոլարի ապրանք.Ռուհոլլահ ԼաթիֆիԻրանից Հայաստան արտահանումն այս տարի 3 ամսում՝ մարտի 21-ից հունիսի 21-ը, աճել է 21 տոկոսով (իրանական օրացույցային տարվա առաջին եռամսյակ): Ինչպես գրում «168 ժամը»՝ Tehran Times-ին այդ մասին հայտնել է...
15:20 20/07/2022Մեր երկու ֆինանսական մոնստրներ եկել են «հանցավոր համաձայնության», Էկոնոմիկայի նախարարության թափն էլ չի հերիքում. Արթուր Խաչատրյան«Հստակ է, որ Հայաստանում սարսափելի մոնոպոլիզացիայի պայմաններում գները չեն կարգավորվում նույնիսկ այն դեպքում, երբ դոլարի նման արժեզրկում է արձանագրված»,-«Դրամի գերարժևորման և կանխիկ շրջանառության...
14:18 20/07/2022Հետաքրքիր ֆենոմեն է՝ ամբողջ աշխարհում դոլարն արժևորվում է, մեր երկրում՝ արժեզրկվում. տնտեսագետՓետրվարի 24-ից մինչ օրս փաստացի դոլարն արժեզրկվել է 18%-ով, իսկ մարտի կեսերից առ այսօր՝ ավելի քան 20%-ով։ Այս մասին այսօր դրամի արժևորման և կանխիկ շրջանառության սահմանափակումների հետևանքով առաջացած...
13:59 20/07/2022Հայ արտահանողներն այսօր ավելի քան երբևէ մնացել են մենակ. Հռիփսիմե Ստամբուլյան«Իրականում այսօր Հայաստանի տնտեսությունը կանգնած է լրջագույն խնդիրների առաջ»,- «Դրամի գերարժևորման և կանխիկ շրջանառության սահմանափակումների խնդիրները» քննարկմանն ասաց «Հայաստան» խմբակցության...
13:37 20/07/2022Վերջին 20 տարում դոլարային գները Հայաստանում բարձրացել են 4 անգամ, ԱՊՀ-ում առաջինն ենք. Հրանտ Բագրատյան«Հանդիպել եմ երկրրդ, երրորդ նախագահների, Փաշինյանի հետ և բացատրել, թե տնտեսության հետ ինչ պետք է արվի, ինչ սխալներ են եղել, իսկ Փաշինյանը ճիշտ հակառակն է անում՝ խորացնելով նախկին սխալները»,-«Դրամի...
11:00 20/07/2022Անորոշությունը մեծ է. հայ գինեգործները միջազգային շուկան կորցնելու վտանգի առաջ են կանգնելՀայաստանի գինի արտադրող ընկերություններն արտահանման լուրջ խնդիրների առաջ են կանգնել։ Արտահանման վրա ազդել է ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը, ռուբլու, իսկ վերջին մեկ-երկու ամիսներին՝ դոլարի և եվրոյի...
10:50 20/07/2022ԱՄՆ-ն կաջակցի Վրաստանում ցորենի արտադրությանը«Մեզ համար հույժ կարևոր է երկրում հացահատկի, մասնավորապես ցորենի արտադրության ծավալների ավելացումը»,- ասել է Վրաստանի գյուղատնտեսության նախարար Օթար Շամուգիան։
09:00 20/07/2022Ում է առաջին հերթին հարվածում սանձարձակ գնաճըՈւնենք բարձր գնաճ, դրամի արժևորում, չունենք ագրարային քաղաքականություն, գների կարգավորման մեխանիզմներ։ Panorama.am-ի հետ զրույցում «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը նշեց՝ այս...

15:34 26/04/2011Araks River can save Lake Urmia of IranIf Araks River supports Lake Urmia, the lake could have cope with the crisis, Hasan Abbas Nezhad, the director of environmental protection organization based in Western Azerbaijan province told...
11:06 21/04/2011Armenian PM had a telconversation with Vladimir PutinArmenian Prime Minister Tigran Sargsyan had a telephone conversation Wednesday with his Russian counterpart Vladimir Putin, Government’s information and PR department reports.
13:25 20/04/2011ICT Proposer's Day on 19-20 MayICT Proposer's Day 2011 will take place on 19-20 May 2011 in Budapest. The event is featuring networking and partnership building for Calls 8 and 9 of the Seventh Framework Programme of the European...
16:50 19/04/2011Armenian President receives head of Russian Presidential AdministrationArmenian President Serzh Sargsyan received head of the Russian Presidential Administration, Sergey Naryshkin who has arrived in Yerevan for the first Armenian-Russian interregional forum titled “To...
14:32 16/04/2011Germany plans to make transition from nuclear energy to renewable sourcesGermany must make a swift transition from nuclear energy to renewable sources, Chancellor Angela Merkel said on Friday.
15:55 14/04/2011Armen Gevorgyan to travel to YaltaArmenian Deputy Prime Minister, Territorial Administration Minister Armen Gevorgyan’s delegation has left for the Ukraine today to attend the 49th meeting of the CIS Economic Council and the...
16:56 12/04/2011China to boost exports from ArmeniaThe Armenian-Chinese business forum has kicked off in Yerevan today. The forum hosts 22 Chinese companies representing various economic sectors. The opening of the forum was attended by Armenian...
17:17 11/04/2011ADB Vice-President hosted by Armenian Minister of TransportArmenian Minister of Transport and Communication Manuk Vardanyan received today Asian Development Bank's (ADB) Vice-President Xiaoyu Zhao.
15:21 11/04/2011Asian Development Bank may invest in North-South Railway ProjectArmenian President Serzh Sargsyan received today Asian Development Bank's (ADB) Vice-President Xiaoyu Zhao, according to President’s press office.
11:13 09/04/2011Majority of IT companies operating in Armenia are AmericanThe toll of foreign companies being operated in Armenia formed 72 in 2010, which means that 37% of the local companies are foreign ones, “Enterprise Incubator” foundation research tells.
16:42 08/04/2011Tigran Sargsyan: There is still much work to do in construction sectorEighth international specialized exhibition “Caucasus Building and Reconstruction Expo 2011” has opened at Karen Demirchyan Sports and Concerts Complex of Yerevan today, initiated by the Logos Expo...
13:41 08/04/2011Arthur Javadyan has arrived in TurkeyThe President of the Central Bank of Armenia Arthur Javadyan has arrived in Istanbul on April 8 and is going to stay there till April 11, CB press service reports.
17:16 06/04/2011Head of Union of Banks comments on why agricultural credit interest rates are so highThe high agricultural credit interest rates are affected by several factors, Chairman of the Union of Banks of Armenia, Ashot Osipyan said at a discussion on the microeconomic situation and...
16:25 06/04/2011B. Asatryan: Banking system not ready to cooperate with villagesEconomic experts discussed the current macroeconomic situation in Armenia, particularly, agricultural problems, at a news conference in Yerevan on April 6.
17:05 05/04/2011Bruno Duthoit: “Orange Innovation Prize will open new perspectives to Armenian studentsToday Orange Armenia CEO Bruno Duthoit met students of Yerevan State University in the IT Center of the University.
16:42 05/04/2011On April 6 and 7 Orange customers can send short messages to their friends and family living abroad for one AMDOrange gives an excellent possibility to its customers to inform about their Orange number their friends and family living abroad.
16:37 05/04/2011VivaCell-MTS introduces new postpaid tariff plan “Personal”VivaCell-MTS, a subsidiary of “Mobile TeleSystems” OJSC, announces the introduction of a totally new postpaid tariff plan “Personal”.
14:25 04/04/2011Turkish expert: Like Ottoman Empire Turkey collapsesTansel Colasan, the chairwoman of Ataturkist Thought Association, stated that Turkey needs to become an independent, national, democratic modern country.
11:22 04/04/2011Artsakh Republic President visited hydropower station construction on Trghe RiverBako Sahakyan visited the village of Talish, met with representatives of the community and discussed issues they faced, central information department of Artsakh President’s Office reported.
10:37 02/04/2011Czech Dukovany nuclear power is shutting downCzech Dukovany nuclear power plant is shutting down one of its four reactors, Peter Spilka, spokesman for the nuclear plant says the problem occurred on a small pipe that vents air from a water...