Թե՛ Սրբազան պայքարի, թե՛ «Իմնեմնիմի»-ի շինծու գործերը մի կաթսայի մեջ են եփվում. Դավիթ Ֆիդանյան
«Շինծու քրեական գործ, որը բնորոշ է  փաշինական ռեժիմի գործելաոճին, որի նպատակադրում էր իր ընդդիմախոսներին լռեցնելու և ակտիվ պայքարող քաղաքացիներին հերթական անգամ զնդանները նետելու և Բագրատ սրբազանի կամ «18 արդարների» գործը լիովին տեղավորվում է այդ շրջանակներում»,-դատարանի դիմաց, որտեղ ընթանում է  Սրբազան պայքարի 18 անդամների դեմ հարոցված շինծու դատական նիստը, ասաց AntiFake.am-ի աշխատակից Դավիթ Ֆիդանյանը։
Նա նշեց, որ իշխանությունների նման գործելաոճը նորություն չէ։
«Մենք ընդամենը վերջերս տեսանք, որ «Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակներ, քաղաքական բանտարկյալներ Նարեկ Սամսոնյանի և Վազգեն Սաղաթելյանի կալանքն ապօրինաբար երկարաձգվեց երեք ամսով և քաղբանտարկյալ Նարեկ Սամսոնյանը հայտարարեց անժամկետ հացադուլ՝ արդեն 7-րդ օրը»,-ասաց Ֆիդանյանը՝ տեղեկացնելով, որ Սամսոնյանին տեղափոխել են պատժախուց։
«Սա հերթական ապօրինությունն է, որը կատարվում է ռեժիմի կողմից սեփական ընդդիմախոսներին ճնշելու համատեքստում»,-ասաց Ֆիդանյանը։
Նա նշեց, որ 18 արդարների գործը բավականին մեծ արձագանք ստացավ և ինքը չի բացառում, որ հենց ճնշումների արդյունքում մեղադրող դատախազը աշխատանքից ազատվելու դիմում  է գրել։
«Թե՛ Սրբազան պայքարի, թե՛ «Իմնեմնիմի»-ի շինծու գործերը մի կաթսայի մեջ են եփվում, որը կոչվում է քաղաքական բռնաճնշումներ սեփական քաղաքական ընդդիմախոսների նկատմամբ»,-ասաց Ֆիդանյանը և շեշտեց, որ հասարակությունը պետք է ձայն բարձրացնի այս բռնաճնշումների դեմ։

Фиданян: Сфабрикованные дела «Священной борьбы» и «Imnemnimi» варятся в одном котле
«Это сфабрикованное уголовное дело, которое полностью соответствует стилю действий режима Пашиняна, его цель – заставить замолчать своих оппонентов и в очередной раз бросить в тюрьму активных граждан. Дело 18 представителей движения „Священная борьба” полностью вписывается в эти рамки», – заявил у здания суда, где рассматривается дело 18 представителей движения «Священная борьба», журналист AntiFake.am Давид Фиданян.
Он отметил, что подобные методы властей Армении – не новость.
«Совсем недавно мы стали свидетелями того, что арест соавторов и ведущих подкаста „Imnemnimi“ Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна был незаконно продлен на три месяца, после чего Нарек Самсонян объявил бессрочную голодовку, которая продолжается уже седьмой день», – сказал Фиданян, напомнив, что Самсоняна перевели в карцер.
«Это очередное беззаконие, которое режим совершает в рамках давления на своих оппонентов», – подчеркнул журналист.
Он отметил, что дело 18 представителей движения «Священная борьба» вызвало широкий общественный резонанс, и не исключено, что именно под давлением этих событий прокурор, ведущий дело, подал заявление об увольнении.
«И сфабрикованное дело „Священной борьбы“, и сфабрикованное дело „Imnemnimi“ варятся в одном котле, который называется политическими репрессиями против собственных политических оппонентов», – подчеркнул Фиданян, призвав общество активно выражать свое несогласие с этими репрессиями.