Առողջության ապահովագրությունը պետք է արդյունավետ լինի, ոչ թե դառնա բողոքի, ծիծաղի, տրոլինգի էպիկենտրոն. Գևորգ Գրիգորյան
17:12 16/02/2026
«Բժշկական հասարակությունն արդեն տևական ժամանակ առողջության ապահովագրության համակարգի վերաբերյալ բազմաթիվ խնդիրներ է արձանագրում՝ սկսած տեխնիկական համակարգի խափանումներից, վերջացրած ի վերջո վարձատրության պակասով»,- «Պարտադիր առողջության ապահովագրություն Հայաստանում․ ռիսկերն ու չլուծված հարցերը» թեմայով քննարկմանն ասաց միջոցառման կազմակերպիչ բժիշկ Գևորգ Գրիգորյանը։
Ըստ նրա, բուժաշխատողների համար նախատեսված վարձատրությունը ծիծաղելի է։
«Նման գումարներով նման պատասխանատվության տակ բուժաշխատողները չպետք է մտնեն։ Ամբողջ աշխարհում  բժշկի պատասխանատվությունից ավելի պատասխանատվություն գոյություն չունի»,- նշեց  բժիշկը։
Ըստ նրա, խնդիրները բազմազան են՝ սկսած պացիենտի՝ օրենքով ամրագրված իրավունքների խախտումից, վերջացրած  իրավական ակտերի մասին օրենքի խախտումով ընդունված օրենքը։
«Փորձագիտական համայնքով մենք հակված ենք, որ պետք է լինի ապահովագրություն, դա շատ կարևոր է Հայաստանի բնակչության համար։ Տպավորություն  չստեղծվի, որ այս քննարկումը կամ ֆեյսբուքում գրառումներն  ուղղված են նրան, որ համակարգը խափանվի։ Ոչ, ուղղված են նրան, որ համակարգն արդյունավետ գործի։ Գլոբալ առումով  մեր բնակչությունն է շահելու ամբողջ համակարգի գործունեությունից։ Համակարգը պետք է արդյունավետ լինի, ոչ թե դառնա բողոքի, ծիծաղի, տրոլինգի էպիկենտրոն»,- ասաց Գ.Գրիգորյանը։
Նա նշեց, որ իրենք առկա խնդիրների լուծումներն  առաջարկում են։
«Այլ բան է՝ արդյոք կընդունի պետությունն այդ առաջարկները։ Կրկնում եմ՝ ապահովագրության համակարգն անհրաժեշտ է մեր բնակչությանը, բայց այդ համակարգը պետք է  լինի գործուն, հարցեր լուծի, ոչ թե նոր հարցեր առաջացնի»,- ասաց Գ.Գրիգորյանը։
Նա նշեց, որ եթե համապատասխան մարմիններն ականջալուր լինեն ու շտկեն բացերը, կսկսեն գովերգել առողջության ապահովագրության համակագը, բայց եթե չշտկեն, լինելով բժշկական համայնքի ներկայացուցիչներ, այս երկրում ամեն օր աշխատող պրակտիկ բժիշկներ, միջոցներ են ձեռնարկելու, որոնց մասին հետագայում ավելի մանրամասն կպատմեն։
Ըստ Գ.Գրիգորյանի, համակարգի արդյունավետ աշխատանքին խանգարում է բազմաթիվ կոմպոնենտներ՝ սկսած բժշկի աշխատավարձից, վերջացրած ԱՐՄԵԴ համակարգի տեխնիկական թերացումներից, բուժկենտրոնների կեսում չկան գնացուցակներ, կոդեր։

Врач: Система страхования здоровья в Армении должна быть эффективной, а не превращаться в эпицентр жалоб, насмешек и троллинга
17:44 16/02/2026
«Медицинское сообщество уже продолжительное время фиксирует множество проблем, связанных с системой всеобщего страхования здоровья в Армении, начиная с технических сбоев и заканчивая недостаточным уровнем оплаты труда», – заявил организатор обсуждения на тему «Обязательное страхование здоровья в Армении: риски и нерешенные вопросы», врач Геворг Григорян.
По его словам, предусмотренная для медработников зарплата является смехотворной.
«При таких суммах медработники не должны брать на себя подобную ответственность.
Во всем мире нет ответственности выше, чем ответственность врача», – отметил он.
Геворг Григорян также подчеркнул, что проблемы носят разносторонний характер – от нарушений закрепленных законом прав пациента до принятия закона с нарушением законодательства о правовых актах.
«Как экспертное сообщество, мы считаем, что страхование должно быть – это крайне важно для населения Армении. Пусть не создается впечатление, будто сегодняшнее обсуждение или публикации в Facebook направлены на срыв системы страхования. Нет, они направлены на то, чтобы система работала эффективно. В глобальном смысле именно население выиграет от ее полноценного функционирования. Система должна быть эффективной, а не превращаться в эпицентр жалоб, насмешек и троллинга», – заявил Григорян.
Он добавил, что специалисты предлагают конкретные решения существующих проблем.
«Другой вопрос, примет ли государство эти предложения. Повторю: система страхования необходима нашему населению, но она должна быть действенной, решать проблемы, а не создавать новые», – подчеркнул он.
Как он указал, если соответствующие органы будут прислушиваться и устранят выявленные пробелы, разговоры об обязательном страховании здоровья будут уже в положительном ключе.
«Но если недостатки не будут устранены, то, будучи представителями медицинского сообщества и ежедневно практикующими врачами в этой стране, мы предпримем шаги, о которых расскажем подробнее позже», – заявил Геворг Григорян.
По его словам, эффективной работе системы препятствует целый ряд факторов – начиная с уровня оплаты труда врачей и заканчивая техническими недоработками электронной системы здравоохранения ArMed.
«В половине медицинских центров отсутствуют утвержденные прайс-листы и коды», – отметил он.